Sessiz tehlike!... 'Süper Bulaştırıcı' olabilirsiniz...

Dünya'da Koronavirüsün hızla yayılmasındaki en önemli faktörlerden biri olan süper bulaştırıcıların ortak özelliğinin koku almamaları olduğu tespit edildi.

Sessiz tehlike!... 'Süper Bulaştırıcı' olabilirsiniz...

Alınan bilgilere göre İngiltere'de ve Avusturya'da yapılan araştırmalarda, koronavirüsün hızlı yayılmasının en önemli nedenlerinden biri olan ve hiçbir virüs belirtisi göstermeyen 'süper bulaştırıcı'ların ortak özelliği ortaya çıktı. Süper bulaştırıcıların ortak belirtisinin koku kaybı olduğu açıklandı.

Ayrıca Covid19'un dünya çapında yayılmasının en önemli sebeplerinden biri tespit edilmesi zor olsa da öksürük ve ateş gibi temel belirtileri göstermedikleri için kendilerini tecrit etmeyen kişiler. Uzmanlar, 'süper bulaştırıcı' olarak anılan bu kişilerin izole edilmesi için tüm ülkelerin fazlasıyla test yapması gerektiğini vurguluyor.

Yapılan son analizlerde İngiltere ve Avustralya'da, süper bulaştırıcılığın en önemli göstergelerinden biri, koku kaybı olduğu saptandı. Doktorlar, çok fazla test yapan Almanya ve Güney Kore gibi ülkelerde semptomsuz olmalarına rağmen pozitif çıkan kişilerin büyük bir çoğunluğunda anosmi (koku kaybı) görüldüğünü belirtiyor.

Pandemi haline gelen koronavirüsü Dünya'da bu kadar hızlı yayılmasının taramalarda teşhis edilemeyen sessiz taşıyıcılar olarakta adlandırılan Süper Taşıyıcılar olduğu uzmanlar tarafından belirtiliyor. Uzmanlar koku kaybı yaşayan kişilere de test yapılması ve pozitif sonuç çıkması halinde izole edilmelerini öneriyor.

Bir Süper Taşıyıcı 500-600 kişiye virüs bulaştırıyor

Yapılan araştırma ve incelemer sonucunda bir süper taşıyıcının 500 ile 600 kişiye rahatlıkla virüs bulaştırabileceği ifade ediliyor.

banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER