Sokaktan yorumlar: Vatandaş koronayı hiçe sayıyor

Adapazarı caddelerinde görüşlerini sorduğumuz vatandaşlar koronavirüs (Kovid-19) salgını ve tedbirlerle ilgili dikkat çeken yorumlar yaptı

Sokaktan yorumlar: Vatandaş koronayı hiçe sayıyor

Artan koronavirüs vaka sayıları ile birlikte çarşı ve pazarlardaki kalabalıklar dikkat çekiyor. Koronavirüs tedbirleri kapsamında ‘kalabalık yerlerden uzak durun’ uyarılarına rağmen cadde ve çarşıda sosyal mesafe kuralları vatandaşlar tarafından hiçe sayılıyor. Kimi vatandaş pandemi tedbirlerine uyarken kimi vatandaş ise sosyal mesafe kurallarını hiçe sayıyor. 

‘BU VEBALDİR’
Kovid-19 salgınının hızlı bir bulaşa sahip olduğunu söyleyen Seyfi Tale, “Emekli bir vatandaş olarak ben pandemi sürecinin başında gerek olmadıkça dışarı çıkmadım. Şimdi insanlara baktığımızda hala her yer kalabalık ve maske bile takmıyorlar.  Maske takmamanın cezası var bunu bile bile takmıyorlar. Polis ceza kesince de laf ediyorlar. Vatandaş bilinçsiz. Bu virüs bir kişi de çıksa pek çok kişiye hızlı bir şekilde bulaşabiliyor, bu vebaldir” ifadelerini kullandı.


‘İNSANLAR BİLİNÇLİ DEĞİL’
Alışveriş yaparken kalabalık olmayan yerleri tercih ettiğini ifade eden Selda Erdem, “Bu dönemde kalabalık ortamlardan uzak duruyorum. Mesela alışveriş yapmam gerekirse kalabalık olduğu zaman gitmiyorum. Daha az insanın olduğu zamanları tercih ediyorum. Maalesef bazı insanlar bilinçli değil umursamıyor. Bu da hepimizi tehlikeye atıyor” dedi.

77 yaşındaki vatandaş İsmail Çulhaoğlu ise “Böyle bir salgın hastalık ömrümde görmedim. Kurallara uymamız gerektiği söylendi. ‘Maske takın, sosyal mesafeye ve hijyen kurallarına dikkat edin’ diye her yerde söyleniyor. Ben yaşlı bir vatandaşım kalabalık ortamlara girmiyorum bu virüs salgınına bir kısım dikkat ederken bir kısım hiç dikkat etmiyor” şeklinde konuştu.


‘MASKEYİ YARIM TAKIYORLAR’
Kurallara uyulsa vaka sayılarının azalacağını dile getiren Nurten Çavildan, “Pandemi tedbirlerini alıyorum. Açıkçası acil bir işim olmayınca çarşıya bile inmemeye çalışıyorum. Eğer çıkarsam da kalabalık ortamlarda mesafe kuralına uyuyorum.  Salgın kurallarına uyanlarda var uymayan insanlarda. Sürekli her yerde bu kurallara uyulması gerektiği söyleniyor fakat uymuyorlar. Artık onlar için diyecek bir şey kalmadı.  İşi olmayan evde kalsa ve gerekmedikçe dışarı çıkılmasa vaka sayıları azalır ama bazı insanlar anlamıyor” ifadelerine yer verdi.

Kalabalık ortamlardan kaçınmaya çalıştığını söyleyen Betül Cengiz, “İnsanlar hiç dikkat etmiyor dışarıda yürürken bile insanlar maskelerini doğru bir şekilde takmıyorlar. Pek çok insanın maskesi yarım takılı. Bu kurallara uyulması gerek ama kimse uymuyor” dedi.   Merve KURTULAN 


 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2020, 12:27
banner3
YORUM EKLE