Son durum kötü... Sakarya'da hastaneler doldu!

2 hafta önce alınan kararla yüzde 25 kapasiteye kadar korona hastalarına bakma zorunluluğu getirilen Sakarya'daki özel hastanalere yoğun şekilde hasta sevki yapılıyor.

Son durum kötü... Sakarya'da hastaneler doldu!

sakaryayenihaber.com-Azim ÇELİK'in haberi

Sakarya'da koronavirüsle ilgili yaşanan sürecin zorluğu her geçen gün artıyor. Şehirde günlük pozitif vaka sayılarının 1500 sınırına dayandığı, her gün 4 bine yakın kişiye korona testi yapıldığı biliniyor.

Son günlerde sağlıktaki bir numaralı gündem ise hastanaler yüzde 100 oranına yaklaşan doluluk oranı. Korona tedavisi yapılan Pandemi Hastanesi(Eski Kadın Doğumevi) ve Yenikent Devlet Hastanesi'nde boş yatak kalmadı.

Yoğun bakımdaki korona hastalarının tedavi edildiği Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi(SEAH)'nin yoğun bakımında boş yer bulunmuyor. Yoğunluğun azaltılması için bir formül arayışına giren sağlık yetkilileri, özel hastanalere sevkler için talimat verdi.

2 hafta önce yayınlanan genelgeyle "Hastanenin yüzde 25 kapasitesine kadar korona hastası alma" zorunluluğu getirilen Sakarya'daki özel hastanalere sevkler yapılıyor. Özel Medar Hastanesi, Ada Tıp Hastanesi, Beyhekim Hastanesi ve diğer hastanalerin normal servisleri ve yoğun bakımları korona hastaları için kullanılıyor.

Ancak şu anda özel hastanalerin de korona hastası kapasitesi doldu. Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Toyotasa Acil Yardım Hastanesi ve Yeni Kadın Doğum Hastanesi'nde hasta kabülü için yoğun bakım ve normal yatak açılması için çalışma yapılıyor. Yoğunluğun azaltılması için yasak kararları büyük önem taşıyor. Sağlık ordusu ve şehirdeki yetkililer durumun kontrol altında tutulması için 24 saat mesai yapıyor. 

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2020, 11:30
banner3
YORUM EKLE