Tedbir falan kalmadı! O paralar veriliyor

Koronavirüse karşı alınan ekonomik tedbirler kapsamında hesaplarına 1000'er lira yatırılan ihtiyaç sahipleri, PTT şubeleri önünde uzun kuyruklar oluşturup sosyal mesafe kurallarını hiçe saydı  

Tedbir falan kalmadı! O paralar veriliyor

sakaryayenihaber.com -  Serkan ÖZAY
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, koronavirüs tedbirleri kapsamında açıkladığı 'Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi' destek programı kapsamında, 2 Milyon ihtiyaç sahibine 1000'er lira ödeme yapılacağını duyurmuştu. 
Hali hazırda Kaymakamlıklar bünyesindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından sosyal yardım alan kişilere yönelik olan bu ödemeler; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından hesaplarına yatırıldı. 
PTT üzerinden yapılan ödemeler Çarşamba günü başlarken, 5 Nisan Pazar günü sona erecek. 
Ödemelerin yapıldığı PTT şubeleri önünde ise yine bildik görüntüler yaşandı. Geçtiğimiz günlerde yapılan haberlerin ardından şube önlerine polis bariyerleri çekildiği görülürken, bu bariyerler içinde şubeye girmeye çalışan vatandaşlar yine sosyal mesafe kurallarını hiçe saydı. İnsanlar neredeyse sırt sırta şubeye girmeyi bekledi.

NEDİR BU YARDIM?

Başvuruların otomatik olarak bakanlık tarafından yapıldığı sosyal yardım için ödemeler, 1 Nisan'da PTT üzerinden gerçekleşecek. Sosyal yardımdan, halihazırda 2022 sayılı kanun kapsamında sosyal yardım alan bazı vatandaşlar yararlanmış olacak.Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı bir hizmettir. Şehit Yakınları, Gazi ve Gazi Yakınları İstihdam Başvuru Sorgulama, Şehit Yakınları, Gazi ve Gazi Yakınları Ücretsiz Seyahat Kartı Başvuru Sorgulama Sosyal Hizmetler Kanunu Kapsamında İşe Yerleştirme Tercih İşlemleri, Gelir Testi Sonucu Sorgulama gibi Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama işlemi de Devlet sistemi üzerinden yapılır.

SOSYAL YARDIMDAN KİMLER YARARLANACAK? 

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarınca; 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunuveya 2022 sayılı 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanunu kapsamında, halihazırda düzenli merkezi sosyal yardım (Yaşlı Aylığı, Engelli Aylığı, Engelli Yakını Aylığı, Silikozis Aylığı, Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Düzenli Nakit Yardım, Muhtaç Asker Ailelerine Yönelik Düzenli Nakit Yardım, Öksüz Yetim Yardımı, Muhtaç Asker Çocuğu Yardımı, Şartlı Eğitim Yardımı, Şartlı Sağlık Yardımı, Çoklu Doğum Yardımı, Psiko-Sosyal ve Mali Kayıp Yaşayan Tüberküloz ve SSPE Hastalarına Yönelik Düzenli Nakdi Yardım Programı) alan hanelere herhangi bir başvuruya gerek olmaksızın Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi Destek Programı kapsamında 1.000 TL ödeme yapılacak.

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2020, 14:10
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER