Toyota'da olağanüstü hal!

Toyota Türkiye, Arifiye fabrikasındaki üretimi başlatıyor. Otomotiv devi, çalışanların sağlığı için olağanüstü önlemler aldı. İşte o önlemler... 

Toyota'da olağanüstü hal!

sakaryayenihaber.com - Kaan GÜMÜŞEL
Sakarya'nın Arifiye İlçesindeki fabrikasından dünyaya otomobil ihraç eden Toyota Türkiye, koronavirüs tedbirleri kapsamında 21 Mart itibarıyla üretime ara verdi. Birkaç kez uzatılan ara, 11 Mayıs'ta sona eriyor. 
Taşeronlarla birlikte yaklaşık 6 bin 500 Toyota çalışanı 11 Mayıs Pazartesi günü iş başı yapacak. 
Fabrikanın ofis birimlerinde çalışanlar hali hazırda yaklaşık 10 gündür evlerinden çalışıyordu. Bu süreçte üretim planlamaları ve alınacak tedbirlere yönelik çalışmalar tamamlandı. 

ÇALIŞANLARA ÜST DÜZEY MESAJ 
Toyota, yeni çalışma döneminde çalışan sağlığı ve üretimin aksamaması için olağanüstü önlemler aldı. Alınacak önlemler, Toyota Türkiye CEO'su Toshihiko Kudo'nun mesajıyla birlikte tüm çalışanlara gönderildi. CEO Toshihiko Kudo, normal günlük yaşantıya dönülebilmesi için herkesin yeni kuralları kuvvetli bir şekilde sahiplenmesini istedi. 

ÖNLEMLER EVDEN ÇIKMADAN BAŞLIYOR 
Alınan önlemlerden bazıları şu şekilde: 

Kantinlerdeki kahvaltılık satışları durduruldu. Çalışanların evde kahvaltı yapmaları ve servise binmeden önce maskelerini takmış olmaları istendi. 
Ofis çalışanları mesaiye yarım saat geç başlayacak.  
İşçi ve ofis çalışanlarının servis sayıları artırıldı. Çalışanlar her gün giriş ve çıkışlarda aynı araçta, kendileri için belirlenmiş aynı koltuğa oturacak. 
İşe özel araçlarıyla gelecek olanlar daha önceden fabrikaya bilgi verecek. Bilgi vermeyenlerin aracı otoparklara alınmayacak. 

KİMSE BİRBİRİNE YAKLAŞTIRILMAYACAK 
İşçiler fabrikaya sosyal mesafe kurallarına uyarak alınacak. Girişte bazı bölümler için 2, bazı bölümler için 3'er takım kıyafet, koruyucu tulum, haftalık 15 adet maske ve pet şişe halinde içme suyu verilecek. 
Yemekhane sayıları arttırılırken; yemek  ve mola süreleri uzatıldı. Yemekhane girişinde maskeler çöpe atılacak, çıkarken yeni maske takılacak. Çalışanlar her gün isimlerinin yazılı olduğu aynı masada yemek yiyecek. Çalışanlar arasında sigara, çakmak, kalem alışverişi olmayacak.  

AMAÇ SAĞLIKLI VE SORUNSUZ ÜRETİM 
Bu ve benzeri önlemlerin alınacağı fabrikada üretimin çalışanların sağlığı korunarak sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesi planlanıyor. Çalışanların en ufak bir rahatsızlık durumunda amirlerine bilgi verip işe gelmemeleri ve sağlık kuruluşuna başvurmaları istendi. Ayrıca fabrikadaki dezenfektanların ve sabunların sık sık kullanılması istendi. 

 

Sakarya Yenihaber

banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER