Ürküten "Üçüncü dalga" açıklaması: Mutasyonlar...

Koronavirüs, mutasyonları hepimizi korkutuyor. Bu durum bilinmezlik oluştururken sorulan soru "Üçüncü dalga geldi mi?" sorusu. İşte bunun cevabı...

Ürküten "Üçüncü dalga" açıklaması: Mutasyonlar...


Koronavirüs, dünyada ve Türkiye'de hayatı tehdit etmeye devam ediyor. Özellikle son dönemde mutasyona uğrayan virüs, kuvvetini arttırdı. Öldürücü gücü ve bulaşı seviyesi artan virüs için tedbirlerin üst düeye çıkarılması gerekiyor. Mutasyonlar İngiltere, awrdından Güney Afrika, Brezilya'da ortaya çıktı. Mutasyon Türkiye'de ise 23 şehirde görüldü. Bu illerin hangileri olduğuna dair henüz resmi bir açıklama yok. 
Konuyla ilgili açıklama ağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü'dne geldi.


ÜÇÜNCÜ DALGAYI BEKLİYOR MUYUZ?

Maalesef dünyada ciddi bir üçüncü dalga tehdidi var. Özellikle virüsteki mutasyonları yakından takip edenler bu tehdidin giderek daha da yakınlaştığını görebiliyorlar. Dünyada dolaşan virüsler arasında tanımlanan varyasyonların giderek çokça yer kapladığını görüyoruz. Normalde var olan ‘SARS-CoV-2’nin yerini bu varyantlar almaya başladı.
Virüsün varyasyonları, baştan beri dolaşımda olan virüse kıyasla en az yüzde 30 hatta yüzde 70 kadar daha hızlı bulaşıyor. Bu geometrik artış kısa zamanda ciddi sayıda kişinin hastalanmasına yol açabilir. Çünkü her gün katlanarak giden bir artış söz konusu. Bir önceki gün sayı üç ise diğer gün birdenbire dokuz vakayla karşılaşılabiliyor. Dolayısıyla bu süreçte zaten var olan salgının yeniden daha büyük bir dalga olan ‘üçüncü dalga’ ile karşımıza çıkması mümkün.

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2021, 21:05
YORUM EKLE
YORUMLAR
EN SON DAKİKA...
EN SON DAKİKA... - 3 hafta Önce

SIKI TUTUNUN 99. DALGA GELİYOR :)