Validen vaka sayısı uyarısı: Radikal kararlar alınabilir 

Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, şehirde vaka sayılarında görülen artışa dikkat çekerken bu uyarılarda bulundu

Validen vaka sayısı uyarısı: Radikal kararlar alınabilir 

Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Kontrollü Sosyal Hayat” konusunda yapılan çalışmalar ile salgına karşı alınan ve alınacak tedbirlerin yeniden gözden geçirildiği toplantıya başkanlık etti.
Vali Yardımcıları, İlçe Kaymakamları, İl Emniyet Müdürü, İl Jandarma Komutanı ve İl Sağlık Müdürü'nün katılımıyla Valilik Toplantı Salonunda gerçekleştirilen toplantıda “Kontrollü Sosyal Hayat” adı verilen yeni döneme ilişkin durum değerlendirmesi yapıldı.
“Bilgiler Paylaşıldı”
İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Aziz Öğütlü’nün salgının başlangıcından bugüne kadar ilimizde yapılan çalışmalar ve gelinen son noktaya dair bilgiler verdiği toplantıda, katılımcılar yeni döneme ilişkin alınması gereken tedbirlere dair görüş ve önerilerini aktardılar.
“Tedbirler Daha Etkin Uygulanmalı”
Son zamanlarda maske, sosyal mesafe ve hijyen konusuna yeterli hassasiyetin gösterilmediğine, bunun sonucunda da ilimizdeki vaka sayılarında artışlar yaşandığına dikkat çeken Vali Ahmet Hamdi Nayir, ”Salgın konusunda iyi bir noktaya gelmişken son 10 gün içerisinde hem Covid 19 testi pozitif çıkanların sayısında hem de bu hastalıktan hastanelerimizde yatanların sayısında artışlar gördüğümüz için durumu tekrar gözden geçirmek istedik. Mevcut alınmış önlemlerin daha da etkin bir şekilde uygulanması ve eğer varsa daha etkili önlemler alma konusunda görüş alışverişinde bulunmak istiyoruz.
“Gerekirse Radikal Kararlar Alınabilir”
Bu virüs salgınını en ağır şekilde yaşayan iller arasında bulunan Sakarya’da, alınan tedbirler ve denetimlerde gösterilen hassasiyetlerle çok büyük bir başarıya imza atmışken son zamanlarda artan vaka sayılarında, özellikle Ramazan Bayramında mesafe şartlarına uyulmadan aile bireylerinin bir araya gelmelerinin ve 1 Haziran itibariyle başlayan ‘Kontrollü Sosyal Hayat’ denilen bu yeni dönemdeki tedbirlerin uygulanmasında gevşemelerin etkili olduğunu düşünüyoruz. Bu dönemde yeniden faaliyete geçen birçok iş alanı, 'Maske Kullanımı', 'Mesafe Şartlarına Uyum' ve 'El ve Çevre Temizliği' konularını daha da önemli hale getirdi. Normalleşme sürecini içerisine alan bu yeni dönemde gerekli hassasiyet gösterilmediği, tedbirlere uyulmadığı durumda yeni radikal kararları uygulamak zorunda kalabiliriz.
“Kontrollü Özgürlüklerden Yanayız”
Bu yeni süreçte bizim olmazsa olmazlarımızdan birisi elbette ‘Maske’ kullanımını yaygınlaştırmak ve bu konuda denetim sürecini yoğunlaştırmak olmalıdır. Vatandaşlarımızın maskesiz sokağa çıkmamaları gerektiğinin bilinciyle hareket etmelerini ve maskeyi olması gerektiği gibi takma konusunda da duyarlı davranmalarını istiyoruz. Yalnızca ağzı kapatacak şekilde takılması çok da etkili olmayacaktır. Hem ağzımızı hem de burnumuzu kapatacak şekilde takmaya özen göstermeliyiz. ‘Sosyal Mesafe ve Hijyen’ konularında gerekli hassasiyetin gösterilmesi konusunda da taleplerimiz var. Eğer tam bir normalleşme süreci yaşamak ve yine o eski özlediğimiz günlere kavuşmak istiyorsak üzerimize düşen vatandaşlık görevlerini yerine getirmek zorundayız. Biz yasaklardan değil, daha da kontrollü özgürlüklerden yanayız. Her bir vatandaşımızın sağlığı bizim için aynı oranda öneme haizdir. İlimizde salgına karşı alınan tedbirleri ve çalışmaları yeniden gözden geçireceğiz, gerekirse yeni tedbirleri içeren kararları bir an önce alıp uygulayacağız.
Tedbirlere uyulmadığı ve kararlara riayet edilmediği anlaşıldığında Hıfzıssıhha Kurulu Kararlarına uymamaktan 800 ile 3 bin 200 lira arasında idari para cezası uygulanabiliyor. Hatta başkalarının hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürmekten o kişiler hakkında suç duyurusunda bulunulup adli işlem de yapılabiliyor. Herkesin kurallara uymasını bekliyoruz” dedi.
“Herkesin Sağlığı İçin Tedbirli Olmalıyız”
Vatandaşlarımızın hem kendi sağlıkları hem de sevdikleri ve çevrelerindekilerin sağlıkları için daha duyarlı olması gerektiğini ifade eden Vali Nayir, Sakarya’daki son vaka iyileşene kadar kararlılıkla mücadele edileceğini sözlerine ekledi.

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2020, 22:10
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Sakaryalı
Sakaryalı - 8 ay Önce

Kime ceza yazıldı sakarya da merak ediyorum. Herkes dışarda ozrllıkle cocuklar. Benım cocugum evde sıkıntıdan patlarken o dısarı cocugun gonderen velilere hakkım haramdır. Özellikle bu virus e bı sorumsuz yuzunden yakalanırsak o kısının ahirette de ıkı elım yakasındadır. Cahillerle dolu bir yer bu korucuk ozellikle

Duyarli
Duyarli - 8 ay Önce

Sayin valimiz cok guzel uyarmis anlayana.suan bile korucukparktan cocuk sesleri geliyor sosyal mesafe yok.mangal dumanlari ayri evimizin ici mangal dumani oluyor

Korucuk park mağduru
Korucuk park mağduru - 8 ay Önce

Korucuk parkta heryer mangalcı dolu. Sosyal mesafe zaten yok. Birde bolca çevre kirliliği yapıyorlar. Yaşlısı çocuğu herkes parkta. Birçok ilde parklarda ve mesire alanlarında piknik yasaklandı. Burası dağbaşı tabi. Bunu engelleyecek bir resmî otoriteye ihtiyaç var. Bizim millet uyarıdan ve öğütten anlamaz; ancak ceza korkusu bu durumu düzeltebilir. Kesin bakalım bu vurdumduymazlara cezayı bir daha yapabiliyorlar mi. Ama nerde . Şikâyet için polis arandı. Ekip gönderelim dendi. Ne gelen ne giden var. Sıkı denetim şart. Markette maskesiz gezenler, eldivensiz bütün ürünleri elleyenler, daha neler neler.

Müfide Gümüş
Müfide Gümüş - 8 ay Önce

Gördükerim ve şahit oldularım hastalıkan değil ceza vermemek için formaliteden takıyorlar bunları tespit etmek zor bilin istedim.

Selim bey
Selim bey - 8 ay Önce

Bence çok geç kalacağız
Kaç gündür her yer çok kalabalık
Daha yeni çıkan başka bir haber. fabrikada genç insanlar hastalığa yakalandı
Lütfen dikkat edelim

Ugur
Ugur - 8 ay Önce

Valla insanlar yaydan çıkmış ok gibi ve bence bu konuda çok cahil uzak duralım dedikce korkak damgası yiyoruz çocuklar zaten 1 aydır hep dışarda