Vatandaş kendi tedbirini kendi alıyor!

Tehlikeli bir noktaya gelen koronavirüs vakalarına karşı yeterli tedbirler alınmazken, vatandaşlar kendi tedbirlerini kendileri almaya başladı

Vatandaş kendi tedbirini kendi alıyor!

Serkan OK – Şevval GEÇİN'in haberi
Yeni tip koronavirüs (kovid-19) salgınında ülke genelinde olduğu gibi Sakarya’da da vaka ve vefat sayıları hızlı bir şekilde artışa geçti. İl Hıfzıssıhha Kurulu, İçişleri Bakanlığı’nın genelgesi haricinde şehir genelinde ayrı bir tedbir almadığı için vatandaşlar kendi tedbirlerini almaya başladı. 
Kocaali’ye bağlı Gümüşoluk Mahalle Muhtarı Bilal Hazar, esnaf ve vatandaşlar Türkiye’ye örnek olacak bir uygulamayı hayata geçirerek 10 gün boyunca kahvehaneleri kapatma kararı aldı. 

BİRLİK VE BERABERLİK VURGUSU
Birlik ve beraberlik içerisinde olunduğu sürece tüm zorlukların aşılabileceğini vurgulayan Gümüşoluk Mahalle Muhtarı Bilal Hazar, “Her şeyi devletten beklemek olmaz. Herkes tedbirleri bu şekilde almış olsa belki de bu kadar büyük sorunlar yaşamayız. Elimizi taşın altına koymalıyız. Almış olduğumuz kararı 10 Kasım akşamı başlattık, 20 Kasım tarihinde sona erecek. Bin 500 kişilik bir nüfusumuz var. Mahallemizde şu anda 5 kişide pozitif var. Mahallelerde genellikle kahvehane kültürü çok yaygın. Bu virüs sadece kahvehanelerde yayılmıyor. Her yerde bulaşma riski var. Biz sadece mahalle sakinlerimizin toplandığı merkez kahvehanelerimiz için böyle bir önlem aldık. Tedbiri baştan almak istedik. İlk olarak 10 gün sürecek. Bu süre zarfı içerisinde gözlemlerimiz olacak. Gözlemle sonucunda kendimize bir yol çizeceğiz. Kaymakam bey ile görüştük, herhangi bir sorunun olmayacağını söyledi. İnşallah yapmış olduğumuz bu tedbirde olumlu sonuçlar alırız” ifadelerini kullandı. 

‘YETKİLİLERDE ÖNLEM ALMALI’
Muhtar ve mahallede kahvehane işleten kişiler ile bir araya gelerek böyle bir karar olduklarını söyleyen kahvehane işletmecisi Yusuf Dayanıklı, “Yetkililerinde önlem almasını isteriz. Bu virüs her yere yayılıyor köylere kadar geldiğine göre durum gerçekten de vahim. 10 gün boyunca kahvehanelerin kapalı kalması için karar aldık. Fakat yetkililer bu kapalı kalma kararını genişletip sokağa çıkma yasağı bile uygulayabilir. Bizim de burada birkaç pozitif vakalı arkadaşlarımız bulunuyor. Bizler de bu virüsün önüne geçmek için böyle bir çözüm ürettik. Mahalle sakinlerine bu kararımızdan bahsedince herkes destekledi. Burada hepimiz akraba gibiyiz ve bu yüzden de herkes birbirine yardımcı oluyor” diye konuştu

‘DURUMA GÖRE TEKRARLANABİLİR’
Alınan karar sonrası duruma göre tekrardan 10 günlük bir karar daha alınabileceğini ifade eden kahvehane işletmecisi Mehmet Depe, “Kahvehanelerimizi 10 gün süreyle kapattık. Duruma göre bir 10 gün daha kapatabiliriz. Virüs hızlı bir şekilde artış gösterince hepimiz tedirgin olduk. Muhtar kararıyla bir araya gelerek konu ile ilgili çözüm üretmek istedik. Vardığımız sonuç doğrultusunda kahvehanelerimizi kapatma kararı aldık ve bunu mahalle sakinlerine anlattık. Zaten vatandaşlar artık kahvehanelere uğramadığı için herhangi bir sıkıntı yaşamadık. Eğer virüsün gerçekten bitmesini istiyorlarsa yetkililer, bize örnek olsunlar. İnşallah en kısa zamanda bu salgından tüm insanlık kurtulur” şeklinde konuştu. 


 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2020, 21:30
YORUM EKLE
YORUMLAR
Sakaryalı
Sakaryalı - 4 ay Önce

Allah akıl fikir versin