banner67

Vatandaş tedirgin: Kurunun yanında yaş da yanıyor

Son zamanlarda Sakarya’da artan koronavirüs vakaları ve vefat sayıları vatandaşı tedirgin ediyor

Vatandaş tedirgin: Kurunun yanında yaş da yanıyor

Merve KURTULAN'ın haberi
Son günlerde vaka sayılarının artmasıyla birlikte kovid-19 tedbirleri kapsamında yasakların tekrar gelmesi söz konusu olmaya başladı. Sakarya’da artış gösteren vakalar nedeniyle önceki gün Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım, 65 yaş ve üstü için 10.00-16.00 saatleri dışında sokağa çıkma yasağının getirildiğini duyurdu. Salgının hızla yayıldığı ilimizde kimileri yasakların gelmesini isterken, kimileri de yasaklar geldiği takdirde hayatın duracağını ifade etti. 


‘SALGIN YAYILIMI ARTTI’
Kovid-19 yayılımının arttığını söyleyen Fevzi Bozkurt isimli vatandaş, “İnsanların dikkatli olması gerekli. Vatandaş ağzındaki maskeyi yere atarsa korunma diye bir şeyin söz konusu olacağını düşünmüyorum. Yasaklarının gelmesi bu süreçte arz ediyor. Evet hayat ve ekonomi etkileniyor ama belli bir süre böyle olsa belki virüs yayılımı azalır ve hasta kişilerin sayısı da azalır” şeklinde konuştu. 


‘KISITLI YASAKLAR GELMELİ’
İnsanların salgın konusunda bilinçli olması gerektiğini ifade eden Ali Özdeniz isimli vatandaş ise, “Dışarıdayken sosyal mesafeyi kendimiz ayarlayabiliriz, maskemizi takabiliriz ve hijyene dikkat edebiliriz. Bunları sağlık bakanı her zaman söylüyor, tedbirleri aldıktan sonra virüs yayılımı azalıyor. Fakat vatandaş bunu bile yapamıyorsa yasakları düşünmek lazım. Belki tamamen değil de kısıtlı yasaklar gelmeli. Tamamen yasak gelse ekonomi olumsuz etkileniyor ama virüsün azalması için tüm tedbirlerin bir an önce alınmasında fayda var” ifadelerini kullandı.


 ‘YASA GELİRSE HAYAT DURUR’
Yasaklar geldiğinde hayatın duracağını savunan Necdet Kuş, “Salgında kurunun yanında yaşta yanıyor. Millet ‘bana bir şey olmaz’ diyor. Yasakların tekrardan gelmesini açıkçası istemiyorum. İnsanlar maske, hijyen ve sosyal mesafe kurallarına uymadığı için salgına davetiye çıkarıyor. Yasaklar gelince de hayat duruyor, bireysel tedbir şarttır” dedi.


‘KİMSE TEDBİRLERE UYMUYOR’
Yasakların gelmesinin tedbirlere uyulup uyulmamasına bağlı olduğunu söyleyen Samet Filicioğlu, “İnsanlar temmuz ayından beri kurallara sıkı bir şekilde uymuyor. Vatandaş salgına alıştı, bu da insanları tedbirsizliğe sevk etti. Maalesef kurallara tam anlamıyla uyulmaması virüsün ilk çıktığı zamandan daha çok yayılmasına sebep oldu. Kimse korkmuyor ve korkmadığı içinde tedbirlere uyulmuyor. Şu durumda tedbir amaçlı yasak gelse etki eder mi? Bilmiyorum, bu konu tartışılır” şeklinde konuştu.

Emin Balkan ise, “Yasaklar gelse iyi olur bence başka türlü kurtulamayız. Fakat tamamen yasak değil de kısıtlı zamanlarda olması kalabalıkları azaltır” dedi.  
 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2020, 13:37
YORUM EKLE