Ve Sakarya'da ilk aşı vuruldu

İlimize gelen Çin menşeili koronavirüs aşıları uygulanmaya başlandı. İlk aşıyı İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Aziz Öğütlü vuruldu

Ve Sakarya'da ilk aşı vuruldu

sakaryayenihaber.com - 
Azim ÇELİK bildiriyor

Yeni tip koronavirs (Kovid-19) salgının bitmesi için en önemli faktör olarak görülen aşının Sakarya'da uygulanmasına başlandı. 
Çin'den ithal edilen kovid-19 aşısı Sinovac'ın ilimize gönderilen ilk dozları vuruluyor. 

Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde (SEAH) oluşturulan aşı odalarında bu sabahtan itibaren sağlık çalışanları aşılanacak. 

Sakarya'da ilk aşıyı ise İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Aziz Öğütlü vuruldu. 
İlk doz aşıyı burulan Öğütlü, aşılamanın çok önemli olduğunu belirtti. 

Dün de ilk aşıyı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca canlı yayında vurulmuştu.
Öğütlü'nün ardından SAÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Oğuz Karabay ve SEAH Başhekimi Doç. Dr. Fikret Halis de aşı oldu. 

Sağlık görevlilerince aşı yapılmasının ardından açıklamada bulunan Öğütlü, aşının güvenilirliğinin ispatlandığını ve bütün güvenlik testlerinden geçtiğini söyledi. 

Aşının, Türkiye'deki etkinliğinin yüzde 92,5 seviyelerinde olduğuna işaret eden Öğütlü, ağır ve orta enfeksiyonlarda yüzde 100 koruma sağladığını kaydetti. 

Öğütlü, aşının koruyuculuğundan bahsederek, "Bundan sonra, riskli gruptaki hastalarımızı yüzde 100 koruyacağız manasına geliyor. Şu anda aşı olmak bir vatandaşlık görevi gibi gözüküyor. Hepimizin aşı olacağına inanıyorum. İlk önce sağlık çalışanlarımız olacaktır." ifadelerini kullandı. 

Doç. Dr. Öğütlü, aşı uygulamasına öncülük etmek adına dekan Karabay ve başhekim Halis ile ilk aşıyı olduklarını dile getirdi.

Türkiye'nin, dünyada aşılamayı en kısa sürede tamamlayan ülkelerden birisi olacağını belirten Öğütlü, tüm hastanelerde ve sağlık tesislerinde aşılamanın yapılacağını, buna yönelik planlamanın yapıldığını sözlerine ekledi. 

- "Aşı olmak Kovid-19'a karşı en önemli önlemlerden biri"

Dekan Prof. Dr. Karabay da aşı olmanın Kovid-19'a karşı en önemli önlemlerden biri olduğunu vurguladı.

Salgının önüne geçebilmek için toplum düzeyinde bağışıklığın olması gerektiğinin altını çizen Karabay, bunu sağlamanın en ucuz, kolay ve risksiz yolunun da aşılama olduğunu ifade etti. 

Başhekim Doç. Dr. Halis de aşılamanın tüm ülke ve dünyada başarılı olması temennisinde bulundu. 


 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2021, 21:59
banner3
YORUM EKLE