Yurt dışından gelenlere üst düzey önlem

İngiltere, İrlanda ve Polonya'da öğrenim gören bin 454 öğrenci üst düzey koronavirüs önlemleri altında Sakarya'daki KYK yurtlarına yerleştirildi, 539 öğrenci ise yarına kadar getirilecek

Yurt dışından gelenlere üst düzey önlem

sakaryayenihaber.com - Azim ÇELİK'in haberi

Koronavirüs salgını nedeniyle yurt dışında bulunan Türk öğrenciler ve vatandaşlar ülkeye getirilmeye devam ediliyor. Bu kapsamda yurt dışında bulunan bin 993 öğrencinin Sakarya'ya getirilmesi için bir çalışma başlatılmıştı. İngiltere'nin başkenti Londra, İrlanda'nın başkenti Dublin ve Polonya'nın başkenti Varşova şehirlerinde bulunan öğrenciler  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun verilen süreyi açıklamasının ardından 23 ve 24 Mart'ta Türkiye'ye gönderildi. İlk kafilenin bulunduğu uçaklar 23 Mart'ta İstanbul Havaalanı'na indi. 

İLK GÜN BİN 454 ÖĞRENCİ

Uçaklarda bulunan bin 454 öğrenci Sakarya genelinde bulunan Sebahattin Zaim Yurdu, Sakarya Yurdu, Muhammed Fatih Safitürk Yurdu, Arif Nihat Asya yurtlarına yerleştirildi. Öğrencilerin yerleştirilmesi için yapılan çalışmada Sakarya UMKE, Sakarya AFAD, Sakarya Polisi ve KYK yetkilileri tam kadro çalıştı. Şoförlerinin de maske ve elbiseli olduğu otobüsler gece saatlerinde Sakarya'daki yurtlara giriş yaptı.

HASSASİYET

Yetkililer yurt yerleştirmesi yapıldığı sırada koruyucu kıyafet giyerek, kimyasal düzeyde olan maskeler taktı. Ekipmanı bulunmayan hiç bir personel, yurt dışından gelen öğrencilerle temas etmedi. Öğrenciler ilk olarak aralarında 1 buçuk metrelik mesafeler bırakıp sıra oluşturdu. Yurt girişlerinde temassız ateş ölçüm cihazlarıyla ateşleri ölçülen öğrenciler yurtlara daha sonra giriş yaptı. 539 kişilik ikinci ve son kafilenin bulunduğu uçaklar ise yarına kadar Türkiye'ye inecek ve Sakarya Üniversitesi(SAÜ) Yolu'nda bulunan Rahime Sultan Yurdu'na yerleştirilecek.

14 GÜN KARANTİNA

Koruyucu ekipmanla kuşanan görevliler bavulları yurda büyük bir dikkatle taşıdı. Sıraya sokulan grup, yurt girişinde ateş ölçümü yapıldıktan sonra içeriye alındı. Toplamda bin 993 öğrenci, KYK yurtlarında 14 günlük karantinaya alındı. Yurtlarda bakanlık, polis ve sağlık personeli görevlendirildi.

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2020, 02:26
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER