Koronavirüsle mücadelede yeni normal dönem

Koronavirüs ile ilgili yeni normal döneme geçiş yavaş yavaş sağlanıyor. Nasıl ki olağanüstü tedbirler alınırken birtakım sıkıntılar yaşanmıştı, şimdi de benzer şeyler yaşanacak.

Her yenilik beraberinde sancıyı da getiriyor.

Yasak getirdiğinizde zaten sancı artıyor da yasak gevşetilince de “E ne işe yaradı ki şimdi” tepkileri oluyor.

Okulların açılması ve sınav tarihlerinin belirlenmesi hemen ülke gündemine geldi. Sadece sınava girecek olanlar değil veliler de işin içine dahil oldu. Önceki gece Twitter gündemi sadece bu konuydu. Türkiye gündeminde yer alan 20 başlıktan 18 tanesi bu konu ile alakalıydı yani.

Neyse gelelim konumuza. Bundan sonra tam normal yok arkadaşlar. Yeni normal var. Buna da tam alıştığımızda eski normale döneceğiz.

Bununla ilgili tarihler de kabaca belli.

Yaz aylarında okulların biraz erken açılması gündeme gelebilir. Bu durumda da eski normale eylül ayının başı gibi döneceğimiz anlaşılıyor. O zamana kadar maçlar seyircisiz oynanır ve ligler tamamlanır. Yeni sezon da başlayabilir hatta.

Ardından sınavlar gerçekleşir. AVM’lerin açılması zaten yakında.

Koronavirüs bulaşmayan illerin kendi aralarında seyahat karantinası ortadan kaldırılır. Zaman içinde virüs tehdidi azaldığında da eski normal dediğimiz seviyeye dönüş sağlanır.

Bu süreç içinde gelen her yenilik bir zorlama getirecek.

Atalarımız “Çözümün bir parçası değilsen sorunun bir parçasısındır” demiş. Bu ortamda sorgulamak, tepki göstermek ya da direnişte bulunmak sürecin akışını zorlaştırır. Zamanından beri söylediğim gibi, virüsün yayılmasını önlemenin en temel yolu birlikte hareket etmek. Karar alıcıların bu konuda atmış oldukları adımların arkasında durmak. Fikrinizi elbette söylemelisiniz ama bunu yaparken toplumu gaza getirecek ya da bozgunculuğa neden olacak bir dil kullanmamalısınız.

Yeni normale uyum sağlamanın ana formülü de bu.

Hepinize hayırlı yeni normaller.

Damacana su gibi düşünün

Devlet tarafından maskelerin ücretsiz verilmesinin ardından maske satışları yasaklanmıştı. Bu süre içinde maske alamayan vatandaşlar seslerini yükseltmişti. Devlet yeniden maske satışına izin verdi. Bir yandan bedava maske dağıtımı devam edecek, diğer yandan da isteyen para ile maskesini satın alabilecek.

Damacana su gibi düşünün. Bedavaya musluktan da içebilirsiniz gidip damacana da satın alabilirsiniz. Hangisi size daha sağlıklı geliyorsa onu kullanabilirsiniz. Bence maske satışına izin verilmesi doğru bir adım.

Bugün Hıdırellez

Pek çok gün zor geçti bu dönem. Hem milli hem dini hem de sosyal hayattaki pek çok günün tadını çıkarmak nasip olmadı.

Ne istiklal Marşı’nın yıldönümünü kutlayabildik ne 18 Mart’ı. Ne 23 Nisan’ı…

Ne Cuma kılabildik ne cenaze. Ne teravih kılabildik ne de kandil gecelerinde camiye gidebildik.

Bugün Hıdırellez. Çok eski bir inanış. Küçükken köyde en azından ateş yakıp üstünden atlar, baharın gelişini kutlardık. Çoğumuzun saçlarının kenarındaki yanık ondandı…

Neyse buna da şükür. En azından hayattayız.

Hıdırellez’inizi kutlamak istedim sadece.

HECATİ: “En iyi iş gıda işi krizde bile batmaz” diyen arkadaş bir bakabilir mi bana…

YORUM EKLE