Can dostlar ilgi bekliyor

Değerli Yenihaber Gazetesi okuyucuları öncelikle merhaba, ilk köşe yazımda sokak hayvanlarına dikkat çekmek istedim.

Can dostlar ilgi bekliyor

Değerli Yenihaber Gazetesi okuyucuları öncelikle merhaba, ilk köşe yazımda sokak hayvanlarına dikkat çekmek istedim.

Hepimizin bildiği üzere kış aylarında sokak hayvanları için besin ve barınacak yer bulmak oldukça zorlaşır... Herkes sokak hayvanlarının bir şekilde yiyecek bulduğunu zannetmektedir ya da böyle düşünerek içlerini rahatlatmaktadır fakat durumun bununla yakından uzaktan alakası yoktur. Bu sebeple sizlere içinde bulunduğumuz bu soğuk havalarda, sokakta olan dostlarımıza yardım etmenin 5 kolay yolundan bahsedeceğim.

SAHİPLENİN

Öncelikle evcil hayvan bakmak isteyen kişilerin parayla satın almak yerine sokaklardaki hayvanları sahiplenmelerini tavsiye ederim. Sokakta gördüğünüz sahipsiz ya da zor durumda olan dostlarımızı maddi ve manevi olarak hazırsanız cins ve güzel olmasına bakmaksızın lütfen sahiplenin. Havalar soğuk ve sığınacakları bir yere her zamankinden daha çok ihtiyaçları var. Bu nedenle ilk olarak onlara güvenli ve huzurlu bir yuva sağlamak için evimizin kapısını açmakla başlayabiliriz.

YARDIM EDİN

Hayvan sahiplenmek, özveri ve sorumluluk gerektiren bir karar. Bu sorumluluğu kaldırabilecek maddi düzeyi olmayan ya da vakti olmayanlar için bir diğer çözüm önerisi de sahiplendirme ağına yardımcı olmak. Herhangi bir sebepten dolayı sahiplenemiyorsanız, sahiplenmek için istekli ve herhangi bir engeli olmayan insanlara bu konuda yardımcı olabilirsiniz. Örneğin, yolda bulduğunuz yardıma muhtaç bir hayvanı sosyal medya üzerinden ilgili sayfalarda paylaşarak bir yuvasının olmasını sağlayabilir ya da son çare olarak barınaklara teslim edebilirsiniz.

SOKAKLARI YAŞAYABİLECEKLERİ HALE GETİRİN

Sokakta kalan dostlarımızın sadece kış aylarında değil, her mevsim sığınabileceği bir yere ihtiyacı vardır. Onları korumak adına tahtadan ya da koliden kolayca bir kulübe yapabilir, içini de sıcak tutacağını düşündüğünüz eski kıyafetlerinizle doldurarak bir yuva haline getirebilirsiniz. Bunun haricinde düzenli olarak kapınızın önüne bir kap su ve mama bırakarak onların temel ihtiyaçlarını karşılamasına katkıda bulunabilirsiniz. Mama alamayacak olsanız bile o gün sofranızdan artan yemeklerinizi sevimli dostlarımızla paylaşabilirsiniz.

BARINAK ZİYARETLERİ YAPIN

Sahiplenememe durumunda yapabileceğiniz en güzel şeylerden birisi de hayvan barınaklarına ziyarette bulunup mama bağışı yapmak. Bu barınaklarda terk edilmiş, herhangi bir sebepten dolayı hayatına engelli olarak devam etmek zorunda olan yüzlerce yardıma muhtaç dostlarımız var ve bu dostlarımız sevgiye, ilgiye muhtaçlar. Bu yüzden yapacağınız her ziyaret hem size güzel zaman yaşatacaktır hem de yaptığınız mama bağışıyla dostlarımızın karnı doyacaktır.

ALO 153'Ü ARAYIN

Zor durumda olan hayvanlara yardım etmenin bir diğer yolu da acil yardım hattını aramak. ALO 153’ü ya da bulunduğunuz şehirdeki sokak hayvanları için yardım hattını aradığınız zaman belediye ekipleri, belirttiğiniz adrese gelip yardıma ihtiyacı olan sokak hayvanlarını alır, tedavi için yardımcı olurlar. Son olarak ALO 153 hattını, mahallenizde aşısız, kısır olmayan kedi ve köpekler için de arayabilirsiniz. ​

Umarım konuya hassasiyet gösterilir. Güzel bir hafta geçirmeniz dileğiyle sağlıcakla kalın..

Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2021, 14:16
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hayvansever
Hayvansever - 1 hafta Önce

Çok güzel yazmışsınız Gülcenur Hanım, ilk yazınızda Allah'ın sessiz kullarını kaleme almışsınız bir hayvansever olarak çok mutlu oldum. İnşAllah okuyan herkes bilinçlenir

Şeyma Nur Varol
Şeyma Nur Varol - 1 hafta Önce

Düşünceli kalbi güzel arkadaşımm ne kadar güzel yazmışsın, dilsizlerin dili olman ne kadar anlamlı. Umarım bu konuda herkes bilinçlenir

Hayvan Hakları Savunucusu
Hayvan Hakları Savunucusu - 1 hafta Önce

Gülce hanım, yazınız çok güzel olmuş dilerim herkes okur ve bilinçlenir, emeğinize sağlık, sevgiler.

Berkan Temur
Berkan Temur - 1 hafta Önce

Kaleminize sağlık insanlığın tükenmekte olduğu bir dönemde böyle paylaşımlar yapılması çok güzel nice güzel yazılara

Murat öztürk
Murat öztürk - 1 hafta Önce

Bizi kim sahiplenecek