Krizi fırsata çevirmek mümkün mü?

“Şüyuu vukuundan büyük” diye bir tabir var. Yani bir şeyin gerçekleşme söylentisi, gerçekleşmesinden daha fazla etkiye sahip.

Corono virüs dünyada gündemi oluşturdu. Dünyayı o kadar etki altına aldı ki virüsten ölenlerin sayısı az olsa da korkmayan yok.

Geldiğimiz noktada sağlıkla ilgili gibi görünen kriz aslında ekonomik etkilerini göstermeye başladı. Neredeyse tüm ülkeler Çin’den ithalatı kesti. Ama ihtiyaçlar devam ediyor. Çin’de üretim durdu.

Türkiye ve özellikle Sakarya bu krizi fırsata çevirebilir. Sıfırdan fabrika kurmak mümkün değilse bile kurulan fabrikaların Avrupa ve Amerika pazarına yönelmesi mümkün olabilir. Nasıl ki maske üretimi konusunda fabrikalar üretimi arttırdı ve krizden karlı çıkmaya başladıysa tüm diğer fabrikalar da pazar arayışına girebilir. Hazır dünyanın corona virüs konusunda en sağlam ülkelerinden biri ilan edilmişken, bunu fırsata çevirebiliriz.

Bu konuda Sakarya yeterli potansiyele sahip. Dışarıdaki insanların ihtiyacı olan pek çok ürün Sakarya’da üretiliyor. Bu konuda Sakaryalı üreticilerin bir an önce dış pazara açılması gerekiyor. Zaten Karasu’da liman var. İhracat konusunda öncelik var.

Bu şekilde üretim artar, daha fazla insan iş bulur, krizi daha hızlı atlatırız.

Hatta krizden karlı bile çıkabiliriz. Ama tüm bunlar için hızlı toparlanma süreci gerekli. Hatta belki bu şekilde kalıcı müşteriler bile elde edilebilir.

Yapılması gereken tek şey bağlantı kurmak.

Kendiniz için değilse kentiniz için bunu yapmak siz iş insanlarının ve sanayicilerin asli görevidir.

Hayati görev yapıyorsunuz

Aslında herkes hayati görev yapıyor. Bir elektrik işçisi, mesela. En küçük bir hatasında bir insanın ölmesine neden olabilir. Ya da hamur yoğuran bir fırıncı, hijyen kurallarına uymazsa insan hayatına mal olabilir.

Adapazarı ile Karasu arasındaki yola Kuzey Marmara Otoyolu’ndan gelen kısımda çalışma var. Adapazarı’ndan gelen araçlar şerit değiştirmek zorunda kalıyor. Şerit değiştireceğinize ilişkin bir işaret yok. Gece için aydınlatma yok. Kesik çizgi sollama yapılabileceğini işaret ediyor. Şerit değiştirdiğiniz yere kadar kesik çizgi devam ediyor.

Dahası geceleri yandan beton mikserleri çıkıyor. Mikser yola aniden çıkıyor. Ne bir işaret ne bir işaretçi. Mikserin yan tarafına fosforlu ışık takmak bu kadar mı zor? Oraya işaret koymak mümkün değil mi?

Dahası kesik çizgi ile sürücülere “sollama yapabilirsiniz” demek, cinayete eşdeğer değil mi?

Allah aşkına işlerinizin önemini kavrayın.

Havalar güzelleşti. Adapazarı-Karasu trafiği yoğunluk kazanıyor. Lütfen kimse hayatını kaybetmeden bu konuya bir eğilin.

Sonra eyvah para etmez.

Geçmişe üzülmeyi bir kenara bırakın

Uzunca bir süredir bu şehrin futbolda yüzü gülmüyor. Sakaryaspor her dönem zorluklar yaşıyor. Aslında konunun kaynağı para. Ama bu şehrin insanları her şeyin para olmadığını her fırsatta göstermiştir. Herkes bazen sinirlerine yenik düşmüş, refleks tepkiler vermiştir. Ama tüm bunlarla uğraşarak enerjimizi kaybetme lüksümüz yok. Unutmayalım ki geçmişe üzülmek yeni dert edinmektir.

Birbirimizde kusur ararsak binlerce bulabiliriz. Fakat bir forma tutkusu tüm kusurları görünmez yapabilir. Siyasi olarak farklı düşündüğünüz, farklı etnik kökenden geldiğiniz, farklı şeyler hissettiğiniz kişilerle kol kola girip Sakarya için bir şeyler yapabilirsiniz. Sakaryaspor bu şehirdeki herkesi bir araya getirecek bir değerdir.

Daha önce de söylediğim gibi Sakaryasporsuz Play Off olur mu? Olur. Ama olmaz olsun.

HECATİ: İmkan var da gerek yok artık...

YORUM EKLE