Arifiye Köy Enstitüsü kitap oldu

Yazar Karabey Aydoğan, Arifiye Köy Enstitüsünü kaleme aldı. “Uygarlığın Tuğlası Arifiye Köy Enstitüsü” ismini taşıyan kitap, Ekim ayı sonunda tüm kitapçılarda satışa sunulacak.

Arifiye Köy Enstitüsü kitap oldu

1937 yılında, Kocaeli’nin Arifiye köyünde (Bugünkü Arifiye İlçemiz) kurulan Köy Eğitmenleri Kursu ile ilk tohumları atılan ve 1940 yılında hayata geçirilen Arifiye Köy Enstitüsü, tıpkı diğer enstitüler gibi işe ve üretime dayalı, bilim-sanat merkezli, bir bütün olarak bireyi yetiştirmeyi hedefleyen bir eğitim kurumu oldu.
YOL GÖSTEREN OKUL
Yazar Karabey Aydoğan, Arifiye Köy Enstitüsünü kitabının arka yüzünde şöyle tanımladı;
“Arifiye Köy Enstitüsü, sadece eğitim-öğretim verilen ve duvarlardan ibaret bir yapı değildir. Farklı topraklardan, köylerden; kendi gelenekleri, mirasları, yaşama alışkanlıklarıyla gelen öğrenciler, burada edindikleri teorik bilgilerin yanı sıra azımsanmayacak düzeyde bir “hayat bilgisi” edinirler. Geleceğin nice öğrencilerine yol gösterecek, eğitim verecek, onların da hayatlarını aynı ilkeler çerçevesinde kurabilmelerini sağlayacak Atatürk ilkelerine ve Cumhuriyet esaslarına bağlı donanımlı birer eğitimci olarak yetişirler.”
TARİHE IŞIK TUTACAK
Arifiye İlköğretmen Okulu’nda eğitim almış Karabey Aydoğan’ın hazırladığı Arifiye Köy Enstitüsü, başta enstitünün kurucu Müdürü Süleyman Edip Balkır olmak üzere, Arifiye’de görev almış, eğitimini burada tamamlamış, ziyaret yada başka amaçlarla burada bulunmuş pek çok kişinin gerek yazılı, gerek sözlü beyanlarından ve çeşitli kaynaklardan yararlanarak geniş bir çerçeve çiziyor. Kuruluş aşamasında, enstitülerin kapandığı döneme kadar olan süreci, uzun yıllar süren bir araştırmaya, yazılı belgelere ve zengin bir görsel arşive dayanarak inceliyor. Köy Enstitüleri projesinin önemine bir kez daha vurgu yaparken, Arifiye özelinde, eğitim tarihine ciddi bir katkıda bulunuyor.

Sakarya Yenihaber

banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER