Beşköprü’ye müze

Sakarya İl Kültür ve Turizm Müdürü Süleyman Acar, Sakarya’da müzenin yapılması için hızlı bir şekilde çalıştıklarını belirterek, “Müze ile ilgili hazırlamış olduğumuz proje taslağı çalışması hazır olup üstlerimize sunacağız, son kararı onlar verecek” dedi 

Beşköprü’ye müze

İl Kültür ve Turizm Müdürü Süleyman Acar; Sakarya’nın kültür ve turizm açısından değeri, Sakarya’da yapılması planlanan müze projesi, pandemi sonrası Sakarya’nın kültür ve turizm açısından rolü gibi konuları, gazetemizde değerlendirdi. İl Kültür ve Turizm Müdürü Acar, Sakarya’da müze projesinin yapılmasıyla birlikte, kültür kompleksinin de ortaya çıkacağını vurguladı. 
“KÜLTÜR KOMPLEKSİ ORTAYA ÇIKACAK”
İl Müdürlüğü’ne vekaleten atandığı günden bu yana, turizm projelerinin yanında Sakarya’da müzenin yapılması için çok hızlı bir şekilde çalıştıklarını söyleyen Acar, “Müze ile ilgili hazırlamış olduğumuz proje taslağı çalışması hazır olup üstlerimize sunacağız, son kararı onlar verecek. Bizim hazırlamış olduğumuz müze projesi Justinianus köprüsü civarındadır. Sadece müze binası olmayıp, öğrenciler için atölyelerin yapılmasını planlıyoruz. Bütün bunları bir araya getirdiğimiz zaman kültür kompleksi ortaya çıkıyor” dedi. 
BEŞKÖPRÜ AYASOFYA İLE ÇAĞDAŞ
Sakarya’yı, kültür ve turizm bakımından değerlendirmemiz gerekirse, müze ve ören yerlerinin kültürel değerler açısından ele alındığını söyleyen Acar, “Ören yeri olarak düzenlenen bir yerimiz yok ancak Justinianus Köprüsü’nde kazı çalışmalarımız devam ediyor. Justinianus Köprüsü bu anlamda Ayasofya ile çağdaş. Köprü, neredeyse bütünüyle korunmuş ve ayakta. Mesela benim açacağım kültür başlığının ana ögesi Justinianus Köprüsü’dür. Köprü ve yakın çevresi bizim şu anda ulusal ve uluslararası çapta elle tutulur kültür penceremiz diyebiliriz. Eğer ki yapacağımız projeleri köprüyü merkeze alıp da yaparsak, şehir ve ülke olarak tanıtım açısından önemli bir ivme kazanırız” diye konuştu. 
HEDEF ASIL LİSTEYE GİRMEK 
Beşköprünün, dünya mirası geçici listesinde olduğunu fakat nihai hedeflerinin asıl listeye almak olduğunu vurgulayan Acar, “Asıl listeye almak için neler gerekir? Şu anda gerekli ihtimam sağlanıyor. 2018 yılından bu yana restorasyon çalışması devam ediyor. Ancak köprünün doğu ucunda yer alan özellikle demiryolu ve karayolunun kullanım sürekliliği köprüye zarar vermektedir. Bu konu ile ilgili nihai çözüm üretilene kadar köprü yakınında trenin hızının teknik çalışmalarla yeniden değerlendirilmesi için ilgili kurumlarla yazışmalarımız yapılacaktır” şeklinde konuştu. 
KÖPRÜYE FESTİVAL ALANI 
Köprüde, restorasyon çalışmasıyla birlikte müze müdürlüğünün başkanlığında yürütülen arkeolojik kazıda, hamam ve sarnıç kalıntısının ortaya çıktığını söyleyen Acar, “Bu da artık oranın, tam anlamıyla ören yeri hüviyeti kazanması için önemli bir adımdır. Bu kazılar bittikten sonra, köprü daha bir anlaşılır olacak. Bu alanda geniş kapsamlı olarak ele alınabilecek festival alanı düzenlenmesi de değerlendirmelerimiz arasındadır. Düzenlenecek bu alanda gastronomi şenlikleri, açık hava konserleri ve yıl sonu etkinlikleri, yazlık sinema uygulamaları, köprü üzeri kültür söyleşileri, mini müzik dinletileri, köprünün tescil şartlarına uygun düzenlenecek mini tiyatro sahnelenmesi ve uygun görüldüğü takdirde golf sahası gibi etkinliklerin uygulanabileceği alanlar belirlemek hedeflerimizin arasında yer alıyor” dedi. 
KAMP-KARAVAN TURİZMİ
Kovid-19 salgını sürecinde kültür ve turizm konularını değerlendiren Acar, “Kovid-19 salgınını kültür ve turizm açısından baktığımız zaman, turizmi direkt ilgilendiren bir durumdur. Pandemiyle birlikte değişen turizm anlayışı mutlaka olacaktır. İnsanlar belki, yoğunluklu olarak otellere, sahillere gitmenin yanında, doğa ile iç içe olmayı isteyebilir. Sakarya’da kamp-karavan turizmi başlıklı bir çalışmamız var. Bir noktada pilot çalışma yapılıp, sonuca göre farklı noktalarda da uygulanabilir. Pandeminin burada oluşturduğu ‘krizi’ belki de o başlığı açmamıza sebep oldu” ifadelerini kullandı. Serkan Ok/Şevval Geçin 

Projeyi çizen: Mimar Sancar Turan


 

Sakarya Yenihaber

banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Serdivanlı mehmet
Serdivanlı mehmet - 3 ay Önce

Kim ne proje yapacaksa artık yapsın
Herkes bi vaatte bulunuyor iş yapan yok
Önce merkezdeki müzeye bakın hem
Lahitler ve benzeri taş eserler bi güneşin bi yağmurun altında

SIRADAKİ HABER