Kolay ve lezzetli et pişirme yöntemleri

Eti doğru pişirmek ve lezzetlendirmek ustalık ister. Ev ortamında pişirilen etin püf noktalarını bilmek ise size lezzetli sofralar kurmanızda yardımcı olacak. Yumuşak ve kıvamında pişirilmiş et yemekleri yapmak için işte yöntemler;

Kolay ve lezzetli et pişirme yöntemleri

sakaryayenihaber.com - Merve KURTULAN

Eti dinlendirin

Eti pişirmeden önce yumuşaması için bekletmek gerekir. Buzdolabından yeni çıkardığınız eti hemen pişirmeyin yarım saat kadar dışarıda bekletin.

Terbiye edin

Eti baharatlar sebzeler ve yağlarla terbiye edin. Yoğurt, süt, yağ ve farklı baharatlarla yapılabilen terbiye işlemi ağız tadına göre değişebilir. En basit terbiye yöntemlerinden biri ise limon suyu ile terbiyedir. Terbiye edilen et lezzet oranı yükselir ve daha iyi pişer. Etinizi marine etme sürenize dikkat edin.

Eti Mühürleyin

Ağır döküm tavayı ısıtın ve pişirme işleminden önce eti tavaya koyun ve mühürleyin.

Tuza dikkat

Tuz etin sert olmasına neden olabilir. Bu yüzden eti pişirdikten sonra tuzu ilave edin.

Eti kendi yağında pişirin

Eti pişirirken ekstra yağ koymayın, kendi yağında pişirin, kısık ateşte yanmamasına, suyunu kaybederek katılaşmamasına dikkat edin. Sağlıklı bir et için yavaş pişirmeyi tercih edin. Sürekli, bir yüzünü pişirdikten sonra diğer yüzünü pişirmelisiniz.

Buharda Et pişirmek

Sağlıklı bir et pişirme yöntemi ise buharda pişirme seçeneğidir. Kullanacağınız etin cinsine göre yüksek ya da alçak basınçlı pişirme yöntemlerini kullanabilirsiniz. Hem pratik hem lezzetli bir et yemeği için buharda et pişirmeyi tercih edebilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2020, 00:50
banner3
YORUM EKLE