Sakarya'da gezilecek 10 yer...

Sakarya'da gezilebilecek 10 doğa harikası yeri sizler için derledik. Detaylar haberimizde...

Sakarya'da gezilecek 10 yer...

sakaryayenihaber.com - Garip KOCABAY

Yeşili ve mavisiyle eşsiz güzellikleri içinde barındıran ilimizde, çok sayıda doğa harikası bulunmakta. Sakarya Yenihaber olarak güzelliklerden 10 tanesini sizler için derledik.

Korona tedbirleri altında iyi geziler dileriz...

DİKMEN YAYLASI

Hendek ilçe sınırları içerisinde yer almaktadır. Hendek ve Dikmen Yaylası arası 1,5 saattir. Hendek-Karadere üzerinden Dikmen ve Çiğdem köylerine, buradan da yaylaya ulaşılabilir. Orman gülleri ile ünlü olan yaylada elektrik mevcuttur. İlimizin 1722 metre yüksekliğindeki en yüksek tepesidir. Burada her yıl yaz sezonu şenlikler yapılmaktadır.

Nasıl Gidilir: Şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabilmektedir. Hendek ve Dikmen Yaylası arası 1,5 saattir.

JUSTİNİANUS KÖPRÜSÜ

Bizans İmparatoru Justinianus (527-565) tarafından MS 558-560 yıllarında yaptırılan bu taş köprü, 365 metre uzunluğunda, 9,85 metre genişliğinde olup toplam 12 kemerlidir. Köprünün batı ucunda tak izi, doğu ucunda apsisli yapı ve köprü ile ilgili tonozlu yapı kalıntıları bulunmaktadır.

Önceleri Latince “pons” (köprü) denen köprünün kendine özgü başka bir adı yoktu. Sonradan, “pons”un Latincede “köprü” demek olduğunu bilmeyen Rumlaşmış halk, bu sözcüğü bir özel ad olarak algılayıp köprüyü, “Pons Köprüsü” anlamında Pontogephyra diye anmaya başlamıştır. Daha sonraları, bu ad Pentegephyra’ya (Beş Köprü) dönüşmüşse de köprü şu veya bu biçimde beş parçalı olmadığı gibi, beş kemerli de değildir.

Justinianus Köprüsü 2018 yılında UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'ne alınmıştır. Sapanca Gölü’nün sularını Sakarya Nehri’ne boşaltan Çark Deresi (Melas Çayı) üzerinde yer alan Justinianus Köprüsü, Erken Bizans Dönemi’nin Anadolu’daki en görkemli anıtsal yapılarındandır.

Nasıl Gidilir: Şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabilmektedir. Şehir merkezine uzaklığı 8 kilometredir.

DOĞANÇAY ŞELALESİ - GEYVE

Doğançay Şelalesi, deniz seviyesinden 600 metre yüksekliktedir. Şelaleye giden yol, yürüyüş-trekking parkuru olarak da kullanılmaktadır. Sakarya’da görülebilecek yerler listesinde ilk sıralardadır. Bozulmamış doğasıyla ziyaretçilerine görsel bir şölen sunmaktadır.

Nasıl Gidilir: Şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabilmektedir. Doğançay Şelalesi şehir merkezine 25 kilometre mesafede 600 metre yüksekliktedir. Ulaşımın tamamen asfalt olup, son 2 kilometresi toprak yoldur.

ACARLAR LONGOZU

1,562 hektarlık bir alanı kapsayan Acarlar Gölü, Sakarya’nın önemli turizm merkezlerindendir. Acarlar Gölü Longoz Ormanı ise birinci derece doğal sit alanıdır. Koruma bölgesi içinde bulunan Acarlar Longozu, yaz aylarında kurumakta kışın ise su birikintisi ile oluşmaktadır. Longozun yüzölçümü 1.562 hektar olup, derinliği 1,5 metreye kadar çıkmaktadır. Yazın suları çekilen longozun toprakları köylüler tarafından tarım arazisi olarak kullanılmaktadır. Longozun çevresi bütünüyle dişbudak ormanlarıyla çevrilidir ve bu ağaçlar yer yer gölün bataklık kesimlerine sokulmaktadır.

Buralarda sülün, çulluk ve yaban ördeği gibi hayvanlar yaşamakta ve tatlı su balığı avcılığı yapılmaktadır. Longozdan çıkan balık türleri; yayın, kızıl kanat, sazan, turna, oklama ve bunların dışında birçok balık çeşidi bulunmaktadır. Acarlar Longozu 2300 civarında bitki türüne de ev sahipliği yapmaktadır. Su menekşesi, su lalesi ve çeşitli renkte nilüferler bunlardan bazılarıdır. Longozda ayrıca tekne ve su bisikleti turları yapılmaktadır. 

MADEN DERESİ

Sakarya'nın Kocaali İlçesi'nde yer alan Maden Deresi ve Şelalesi doğa severler için güzel bir alternatiftir. Derenin sesini dinleyerek, yeşile bürünmüş bir çevrede yürüyüşler yapmak ve güzel bir kır sofrası kurmak için ideal bir yerdir. Bölgede bulunan mesire alanları, alabalık tesisleri ve balık restoranlarını da deneyimleyebilirsiniz. Mesire alanlarına giriş ücretlidir.

Nasıl Gidilir: Maden Deresine özel araçlar dışında direkt olarak giden ulaşım aracı bulunmamaktadır. 1- Altarnatif ulaşım: Kocaali İlçesinden Akpınar Mahallesine dolmuş hattı ile ulaşım sağladıktan sonra yaklaşık olarak 2 km.lik bir yürüyüşünten sonra ulaşım sağlanabilmektedir. 2- Altarnatif ulaşım: Karasu İlçesinden Kuyumcullu Mahallesine dolmuş hattı ile ulaşım sağladıktan sonra yaklaşık olarak 8 km. lik bir yürüyüşten sonra ulaşım sağlanabilmektedir.

DAVLUMBAZ YAYLASI - AKYAZI

Davlumbaz Yaylası, Sülüklü Göl'ün batısında yer alır. Doğasıyla Sülüklü Göl'ü aratmayan yayla Sakarya'nın en güzel yerlerinden biridir. Yöre halkı tarafından Davlumbaz olarak isimlendirilen bu eşsiz güzellikteki yayla, Sakarya’nın görülmesi gereken alanlardan biridir.

Nasıl Gidilir: Şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabilmektedir. Haydarlar’a 10 dakika, Dokurcun’a 30 dakikalık mesafede olan yaylaya Dokurcun’dan güney istikametinde gidilerek Haydarlar Köyü üzerinden de ulaşılabilir. Şehir Merkezine uzaklığı 70 kilometredir.

SAKARYA DONATIM PARK (KENT PARK)

Sakarya Donatım Park  (Kent Park) kent merkezinde, 160 bin metrekare alanın enkazdan yeşile dönüştürülmesiyle oluşturulmuştur. Eski Zirai Donatım Kurumu Fabrikası arazisine inşa edilen ve yaklaşık 4 bin 500 metre karelik yürüyüş alanına sahip, Kent parktaki doğal ortam ve ağaçlar korunarak tüm yüzey çimlendirilmiştir. Parkta 14 bin metrekare gölet bulunmaktadır. Donatım Park, yanına kurulduğu Çark Deresi sayesinde her mevsim yeşildir. Parkın orta yerine inşa edilen gölet ve üzerinde yer alan adacıklara ulaşmak için iki köprü inşa edilmiştir. Adacıklardaki ağaç gölgeleriyle serin ve huzurlu bir ortamın sunulduğu parkta spor yapmak için de faklı bölümler de bulunmaktadır.

Nasıl Gidilir: Şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabilmektedir. Şehir merkezine uzaklığı 1 kilometredir.
 

POYRAZLAR GÖLÜ

Adapazarı’nın kuzeyinde, Poyrazlar Köyü yakınında yer almakta olup, Şehir Merkezine 8 Km. mesafededir. 67 hektardır. Sahil uzunluğu 2.400 Mt.dir. Derinliği 3-8 Mt.dir.

Nasıl Gidilir: Şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabilmektedir. Şehir merkezine uzaklığı 8 km.dir.

SAKLIGÖL

Bir tarafta yeşilin, doğanın huzuru ve güzelliği bir tarafta da mavinin ferahlığı İle değişik lezzetler ve yöresel ürünlerin birbirinden lezzetli ve doğal biçimde sunulduğu, hafta sonu ve hafta içi kahvaltı keyfinin yapılacağı bir mekândır.

Nasıl Gidilir: Şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabilmektedir. Camili_Korucuk Yolu Üzerinde Yer Almaktadır. Şehir Merkezine Uzaklığı 14 Km.dir. Donatım Orta Garajlardan Minibüslerle Ulaşım Mümkün.

KARAGÖL YAYLASI - TARAKLI

Etrafı tamamen çam, kayın, köknar ve meşe ağaçları ile kaplı olan Karagöl Yaylası, 567 hektar genişliğindeki alanıyla, bol oksijenli havası ve soğuk içme sularıyla doğal bir tedavi merkezidir.

Nasıl Gidilir: Şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabilmektedir. Şehir merkezine uzaklığı 80 km.dir.

Kaynak: kültür.gov.tr

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2020, 20:52
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hendekli
Hendekli - 6 ay Önce

Hendek selman dede mesire alanı aileler için çok güzel bir yer mini hayvanat bahçesi ve orman havası her aileye barbekülu oturma alanı giriş ücretsiz belediyeye ait bir yer güvenlikli tavsiye olunur

Enes Timer
Enes Timer - 6 ay Önce

Maşaallah çok güzel bir tabiata sahibiz Sakarya olarak.

Sefanur Demir
Sefanur Demir - 6 ay Önce

Valla kafa dinleyeceğim diyenler için çoluk çocukların güvenli ortamda koşuştura bileceği yemyeşil ortam ve yöresel yemekler. Söğütlü İlçesi Maksudiye Köyü Kadınları Dayanışma Derneği Sosyal Tesisini tavsiye ediyorum. Karasu-Kocaali- Akçakoca sahillerine gidenlerin uğramasını tavsiye ederim. Şehir stresinden günlük kurtulmanız için muhteşem bir yer.Tavsiye ederim. https://www.facebook.com/maksudiyekoyukadinlaridayder

Erol
Erol - 6 ay Önce

Güzel sakarya

Kürşad
Kürşad - 6 ay Önce

Şehir merkezi hariç Sakarya'nın her yeri muhteşem...daha bu listede sapanca taraklı karasu Geyve Pamukova dan pek bahsedilmemis...

Sakncali
Sakncali - 6 ay Önce

Hani sapanca

Hasan
Hasan - 6 ay Önce

Çok guzel