Kuralı çiğneyeceksen böyle çiğneyeceksin

Bazı ortamlarda, “Hadi şunu deneyelim” dendiğinde benim ilk tepkim, “Bunu denediğimizde başımıza bir şey gelirse durumu doktora nasıl açıklarız” oluyor.

Yani en azından ağız birliği yapalım ki bu durumun saçmalığını hep birlikte örtbas edebilelim. Arifiye’de bir yerde dökülmüş inşaat atığı bulundu. Yolun kenarına dökülmüş. Yolun kenarına moloz dökülmeyeceğini biliyordur döken kişi ama… İşin daha enteresan tarafı, hani ola ki bilmiyorsa diye “buraya inşaat atığı dökmek yasaktır” tabelası konmuş. Molozu döken kişi atıkları tabelanın bulunduğu yeri gözüne kestirmiş. Yani monoton giden hayatına biraz daha heyecan katmış. Adam işini yaparken eğlenmeyi de ihmal etmemiş.

Topluma uyum sağlama niyetinde olmayan bu arkadaşı kazanmak mümkün müdür? Mümkündür.

Şartlar size uymuyorsa şartları kendinize uydurun. Mesela bundan sonra Arifiye Belediyesi inşaat atıklarının dökülmesini istediği alana da bir tane “Buraya inşaat atığı ve moloz dökmek yasaktır” tabelası koysun. Bakın bu arkadaşlar gelip atıklarını nasıl sizin belirlediğiniz yere döküyor.

Da… Benim merak ettiğim başka konu var. Bu arkadaş acaba tabelanın dibine molozları dökerken yakalansaydı kendisini nasıl savunacaktı?

Bilet fiyatlarının yüksek olmasının nedeni

Şehirler arası seyahat karantinası kaldırıldı. Bu defa da otobüs biletlerinin yüksekliği dert oldu. Bilet fiyatları sadece otobüs firmalarını kurtarmak için yüksek tutulmuyor. Fiyat yüksek konuluyor ki gerçekten işi olmayan kişiler iller arası seyahat etmesin.

Bir şeyin bedeli düşükse cezbedici olur. Ama yüksekten fiyatlanmış şeylerin lüks olduğu bellidir.

Şehirler arası otobüs bilet fiyatları tespit edilirken seyahatin bir yandan caydırıcı olması da hedeflenmişti. Ancak fiyat yüksekliği bile vatandaşın seyahatine engel olamadı.

Zaten otobüs firmaları da tavan fiyat üzerinden indirim yaptı. Fazla kazanmak mı müşteri memnuniyeti mi arasında kalan özellikle Sakarya firmaları durumu fırsata çevirmek yerine vatandaşa hizmet etmeyi tercih etti. O zaman da devletin belirlediği yüksek bilet fiyatlarının bir manası kalmamış oldu.

Şimdi otobüs bilet fiyatlarının yeniden aşağı çekilmesi gündemde.

“Neden yukarı çekilmişti neden ucuzlatılıyor” sorularının cevabı da bu aslında.

Bakalım nasıl kılacağız

Cuma namazları eskiden olduğu gibi olmasa da kılınmaya başlandı. Bugün için hava durumu yağmur gösteriyor. Allah’ın işine karışmak doğru değil ama sonuçta meteoroloji de bilimsel verileri inceliyor.

Yağmur yağarsa namaz kılacağımız yerlerin üstünde branda çekilecek mi? Branda ile kapatılan mekanlar kapalı mekan sayılacak mı?

İşin gırgırı bir yana da kardeşim. Dolmuşlarda insanlar yan yana seyahat edebiliyor. Bu durumda bir sakınca olmadığı düşünülüyorsa… Cuma namazında da insanların yan yana namaz kılmasında bir sakınca yoktur.

Dolmuşta yan yanayken bulaşmayan virüs Cuma’da da bulaşmaz. Dolmuş da kapalı alan cami de.

Beş vakit olmasa da cumaları en azından caminin içinde namaz kılınmasına müsaade edilmesinin bir sakıncası olmaması gerekir.

Neyse bari

Geçtiğimiz hafta Karasu’da 10 kişi boğulma tehlikesi ile karşı karşıya kalmış, iki kişi ne yazık ki hayatını kaybetmişti. Sakarya Büyükşehir Belediyesi Cankurtaran ekipleri de ayın 15’inden itibaren hizmet vermeye başlayacak. Yani bu hafta sonu da cankurtaran hizmeti yok.

Neyse ki bu hafta sonu hava yağışlı görünüyor. Bu durumda kimse denize girmezse tatsız bir olay yaşanmaz.

Umarız yani…

HECATİ: Bizde biletler tek gidiş...

YORUM EKLE