Kurban cinayet midir?

Her kurban bayramında birileri çıkıp hayvan hakları savunuculuğu adı altında İslam’a saldırıyor. Biz de elimiz çenemizde olan biteni izliyoruz. Adam “Kurban cinayettir” diye sosyal medya paylaşımı yapmış.

Girdim profiline baktım Nusret’ten paylaşımı var. Tüm dünyada vejetaryenlerin oranı yüzde beşi geçmez. Hadi olsun yüzde 10. Bunların yanına veganları da ekle. Etse etse yüzde 20. E güzel. Sen Nusret’te yerken bir şey olmuyor ama ben Allah’ın emrini yerine getirdiğim için beni suçlama hakkını kendinde buluyorsun. Ne güzel dünya.

Aynı konuda paylaşım yapan başka birinin profiline baktım. LGBT bilmem nesine saygı duyulması gerektiği ile ilgili paylaşımları var.

Sen inanırsın ya da inanmazsın. Bu seni ilgilendirir. Sen hayatını şu ya da bu şekilde yaşarsın. Bana ne! Ama benim inancıma saldırdığında kusura bakma da bir karşılık alman gerekir.

Ben sana “Bu Allah’ın emridir” diyorum sen bana “Cinayet işliyorsun” diyorsun.

Peki kardeşim. Sen pahalı restoranda ceset mi yiyorsun?

İnanmayan insana verecek dersimiz yok. Ki zaten ders verecek kadar yetkin de değilim. Hiçbir şey bilmesen de haddini bilmelisin.

Ama inancıma saldırıldığında tahammül etmek zorunda mıyım?

Kurban kesenleri cani sanıyor adam. Doğumuna şahit olduğu, büyümesini gün be gün takip ettiği, elleri ile taradığı hayvanının gözünün önünde kesilmesine razı gelenlerin duygusuz olduğunu falan düşünüyor bu arkadaşlar.

Konu aslında teslimiyet.

Sen et için işlenen cinayetlere, İspanya’da şişlenen hayvanlara, lüks restoranlarda çöpe giden etlere laf söyle.

Sizin cinayet dediğin bizim ibadetimiz.

Sen LGBT-İ falan takıl.

Burası bizde…

Sakarlık ata sporumuz

Gazetecilerin klasik haberleri vardır. Yılbaşında yılın ilk bebeği. Efendim sezon başında ilk denize girenler. Ve elbette kurban bayramında acemi kasaplar. Aslında bu son dediğimiz hadise kurbanların dikkatli kesilmesine de neden oldu. Zira pek çok kurban başında “Gazetelere haber olmayalım. Dikkatli kesin” diye konuşulduğunu duymuşsunuzdur.

Hatta bizim gazetenin internet sitesindeki bir haberde elini kesen vatandaş, “Hep gazetelerde okurduk. Demek ki bizim de haber olacağımız varmış” demiş.

Neyse ki bu yaralanmalar eskisi kadar tehlikeli boyutlara ulaşmıyor. Şahit olduğum bir haberde adam eti balta ile ayırmak istemiş ve sonunda birlikte kurban kestiği ortağının elini kesmişti. Haberi bırakıp doktorlar aramaya koşmuştum. (Aslında gazeteci haberi çekmeli. Onun için benden iyi bir gazeteci olmaz.)

Neyse neticede geride kalan kanlı bayramı en az hasarla atlatmayı başardık.

İnşallah sakarlıklarımızı azalta azalta bırakacağız.

HECATİ: Etin tamamını dondurucuya koymayan herkesin bayramı mübarek olsun…

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hayvan hakları savunucusu
Hayvan hakları savunucusu - 2 hafta Önce

Sevgili köşe yazarımız
Kurban cinayet değildir,bir ibadettir. Sosyal medyada paylaşılan kurban kesme görüntülerini izlerken insanın tüyleri diken diken oluyor kurban ibadetini biz insanlar cinayete çeviriyoruz kurban ibadetini hunharca katlederek ifa ediyoruz kurbanın kesilme usulu erkanı vardır lütfen sapla samanı karıştırmayın yada laf olsun diye köşe yazısı yazmayın. Köşe yazarlığı gazetecilik objektif olmayı gerektirir hayvan hakları savunucusu olarak kurbana karşı değiliz kurban niteliğini taşıyan hayvanın kurban kesim usul esaslarına uyulmadığını dile getirmek doğru bir harekettir dinimizce caiz olmayacak şekilde kesimler mevcuttur bu konuda il müftülüğünden de bilgi alınız umarım detaylı bilgiyi aldıktan sonra her hayvan hakları savunucusunu aynı kefeye koyacakmısınız bu tanımınız ile her bir hayvan severi düşman göstermenizi kınıyorum bu yazınız aleni köşem boş kalmasın diye yazılmış olduğu açıkca ortada insanları ayrıştırmanızda yanında cabası sizin işiniz köşe yazarlığı eğer eleştirmek isterseniz kuranımızı iyi okuyun din adamlarımızdan bilgi edinerek yapın herkesi aynı kefeye koyamazsınız ve siz bir köşe yazıyorsunuz diye size insanları ayrıştırma bir birine düşürme hakkını size kimse vermedi siz ve sizin gibiler yüzünden insanlar ayrışma noktasına geldi gazetecilik mesleği ayrıştırma üzerine değil birleştirme üzerinedir sevgiler selamlar

Hüseyin mithat
Hüseyin mithat - 2 hafta Önce

Allah belalarını versin