Liyakatsizliğe, adaletsizliğe ve eşitsizliğe oy moy yok

Evet, Z kuşağından bahsediyorum.

Hani bu gençlik nereye gidiyor?

Gençliği kaybediyoruz !

Dünya yansa kendilerinden başka kimseyi umursamıyorlar! dediğiniz nesilden bahsediyorum.

Z kuşağı

Bütün dünyada üzerinde birçok çalışma yapılan ve Türkiye’de 2014 yılından günümüze 10’a yakın tez çalışmalarına konu olan kristal nesil diye adlandırılan bu nesil ile ilgili gençlerle yüz yüze konuşarak yaptığım tespitlerimi tezlerle birlikte harmanlayarak sizlerle paylaşmak istiyorum.

- Türkiye’de ki bu kuşak, dünyadaki yaşıtlarına kıyasla çok daha özgüvenli ve teknolojiye meraklıdır,

- Algıları çok güçlü, bütün duyularıyla aynı anda birden fazla olayı takip edip, bir çok işi başarıp, zihinlerine de kaydetmektedirler.

- En önemli gördükleri ve tahammül edemedikleri Adaletsizlik, Eşitsizlik, Liyakatsizlik ve İsraf’tır.

- En üzüldükleri konu saygı görmemeleri, sözlerinin ve kişiliklerinin ciddiye alınmamasıdır.

- Umutsuzdurlar, Türkiye’de hayallerinin olamadığını düşündükleri için yurt dışına gitmek istemektedirler.

- Oy kullanırken anne baba dahil kimsenin etkisinde kalmayıp, partiye ve lidere göre değil, ilkelere göre oy vermektedirler.

Bütün bu özelliklere ve ülkemizin bulunduğu duruma baktığımızda asıl sorunun üstün vasıflı bu neslin nereye gittiği veya sürüklendiği değil,

Biz büyüklerinin bu cennet vatanı nereye sürüklediğimizin, kendilerine çok kötü bir ülke ve gelecek bırakacak olduğumuzdur...

Bizler kafamızı toprağa gömsek, görmesek duymasak da bu kristal nesil her şeyin farkındadır.

O yüzden büyük endişe ve öfke duymaktadırlar.

İşte bu öfke patlaması “OY MOY YOK” sloganına dönüşmüştür.

Çünkü, 15-24 yaş arası gençlerde işsizlik bir önceki yıla göre 7.2 puan yükselerek yüzde 27.1 ile korkutucu bir düzeye ulaşmıştır.

Türkiye'de geçen yıl itibarıyla 12 milyon 971 bin 396 genç bulunmaktadır

Veriler, yaklaşık 3.5 milyon gencinde işsiz olduğunu ortaya koymaktadır.

Ve her yıl yaklaşık 500 bin gencimiz yükseköğretimden mezun olarak iş aramaya başlayacak olması da durumun ne kadar vahim bir tabloda olduğunu göstermiyor mu?

Aslında bu özel kristal neslin imkan tanındığı, kendilerine güven duyulduğu zaman neler yapabileceklerini tahmin bile edemezsiniz.

İnanıyorum ki Türkiye Atatürk’ten sonra ilk defa muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkmaya bu kadar yakın olacaktır.

Bu gençlerimizin her biri bir Alparslan, bir Fatih ve Mustafa Kemal olmaya adaydır.

Buradan bütün siyasi partilere sesleniyorum;

- Muhalefet partileri !! yukardaki ilkelere uymadıklarınız  takdirde mevcut iktidar ile yola devam edeceğimiz kesindir.

- Herkes kendi aynasına baksın son yaptığınız veya yapacağınız kongrelerde

Teşkilatlarınızı ve örgütlerinizi Liyakatsiz ve ahbap ve çavuş ilişkisi ile kurduysanız,

- Teşkilatlarınızda ve siyasetinizde Adaletsizlik, Eşitsizlik ve güvensizlik hakimse

- Vatanın bölünmez bütünlüğüne kast edenlerle birlikte oluyorsanız,

- İsraf ediyorsanız,

- İfade ve düşünce özgürlüğünü önemsemiyorsanız,

Size OY MOY YOK ‼️

Herhangi bir parti yukarıda vurguladığımız ilkeli siyaseti yürüttüğünü seçime kadar davranışlarıyla halka inandırırlarsa şimdiki iktidar 2023’ten sonraki seçimde tarihin tozlu raflarında yerini alır.

Kimsenin umursamadığı, değer vermediği Z kuşağı Mustafa Kemal Atatürk’ün Türkiye Cumhuriyeti emanetini ve bayrağını teslim alır. Hak ettiği mertebeye yükseltir.

Çünkü birinci vazifesinin, Türk İstiklalini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet muhafaza ve müdafaa etmek olduğunu, bununda liyakat, akıl ve bilimin öncülüğünde gerçekleşeceğinin bizlerden daha fazla farkındadırlar.

31 Mart İstanbul seçimlerinin sonuçlarına dip dalgasıyla Haziran’da cevap veren Z kuşağının, 2023 yılındaki Tsunamisini siz düşünün.

Türkiye'de 2023 yılında düzenlenecek seçimlerinde bu Z kuşağa mensup 7 milyon ve bir çoğu da işsiz genç oy kullanacak.

Sağlıklı bol bereketli bir hafta diliyorum,

Saygı ve Hürmetlerimle.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Murat Şükrü Sincer
Murat Şükrü Sincer - 7 ay Önce

Hocam tebrikler genç kuşağı çok iyi analiz etmişsiniz. İktidar ve muhalefet partilerine bunu analiz etmiştir umarım.liyakat ise ülkemiz en büyük sorunu halin egelmiştir. Düşünün bir siyasi partinin il binası ve hergün bir pasta kesme merasimi yapılıyor. Gerisini siz düşünün.

Ahmet Şahindur
Ahmet Şahindur - 7 ay Önce

Çok güzel yazı tebrik ederim o kadar duyarsız bir toplum oldukki gözümüzün önünde ülkemizin hassas değerleri yok ediliyor gören yok muhalefet düşmüş kişisel egosunun peşine iktidar zaten milleti sömürüyor böyle muhalefet olduğu sürece iktidar. Sömürmeye devam eder

Paşalı
Paşalı - 7 ay Önce

İyi haftalar, hekimliğinizin yanı sıra size bir de mühendislik ünvanı verilse bence çok yerinde olur Cihan bey, 'Toplum Mühendisliği ' tespitleriniz, ortaya attığınız sorun ve çözümler bence sadece yerel değil ulusal basında da yer almalı ve yer bulmalı diye düşünüyorum, saygılarımla

Mehmet Tunca.
Mehmet Tunca. - 7 ay Önce

Emeğine ve YÜREYİNE sağlık sayın hicam..

Mahmut ayfın
Mahmut ayfın - 7 ay Önce

Saygıdeğer Hocam çok güzel bir yazı olmuş analizleriniz biz gençler için kılavuz niteliginde yazilarinizi büyük bir keyifle okuyorum..

Enver Menteş
Enver Menteş - 7 ay Önce

Bizim gibi yaşlılar. Bu siyaseti kendi memfat leri için yarını düşünmezler daha batık bir Türkiye bırakmış oluruz torunlarımıza torunlarımız In geleceği huzuru refah adaletli bir Türkiye için hep birlikte çalış mamız gerekmektedir dedelerimiz çarıkla savaşıp bizlere armağan ettiği güzelim türkiyemizin satanlardan kurtarmanın. Son noktasındayım birlik beraberlik zamanı gelip geçiyor. ATATÜRKÜN yolundan mirasından mahrum olmamak için onun göstermiş olduğu yoldan Saburl devam etmeliyiz torunlarımıza da anlatmalıyız. Tüm Atatürk torunlarına saygı ve sevgilerimle geleceğin yeni TÜRKİYE sinde huzur hur refah ve adaletli TÜRKİYEM armağan olsun NEMUTLU TÜRKÜM DİYENE İYİ Kİ VARSIN TÜRKİYEM. SLM

Bora
Bora - 7 ay Önce

Hoca en sonunda sende ikna olmuşsun 2023 te seçim diyerek muhalefetteki iç çekişme akrabalık bana dokunmayan bin yaşasın hele bu ayda böyle gecsin düsuncesi oldukça daha siz de bende çok yazarız..

Sinan Çalman
Sinan Çalman - 7 ay Önce

Gerçekten Cihan Hocam Çocuklarımızın durumları ; Talepleri ve Kapasiteleri ile ilgili ayrıntılı vede ikna edici yazınız için teşekkür ederim.
Zaten Kurucu liderimizin Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK'ÜN Gençliğe Hitabı ; Bir Milletin En önemli değerini işaret ediyor.
Dünyayı yeniden keşfetmeye ne vaktimiz nede Enerjimiz var.
Yapılması gerekenleri ULU Önder 100 yıl önce işaret etmiş.
Bizler yeterki sahipliğini yapalım.
SEVGİ ve SAYGILARIMLA.