18 Haziran 2019

Mustafa Ali AYKOL5 Nisan 2019 , Cuma

Mustafa Ali AYKOL

31 Mart: Çelişkiler ve Gariplikler

31 Mart'ta yerel seçimler için sandığa giderek bizleri yönetecek mahalli idarecilerimizi seçtik. Ben öncelikle Sakarya Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı'na seçilen sayın Ekrem Yüce olmak üzere 17 ilçemizdeki 17 başkanı kutluyorum. Yeni dönemde her birinin bulundukları konumun hakkını en iyi şekilde vermelerini umuyorum.
31 Mart'ı her ne kadar geride bırakmış olsak da, seçimlerle ilgili tartışmalar bitmek bir tarafa daha da artarak devam ediyor. Bu yazımda seçimlere damga vuran iki olay hakkındaki düşüncelerime yer vermeye çalışacağım: Anadolu Ajansı ve İstanbul seçimleri.
Anadolu Ajansı Kamikaze Yaptı
Anadolu Ajansı'nın 31 Mart gecesi veri akışını kesmesi elbette ki bu seçimin en unutulmaz olaylarından biri oldu. 6 Nisan 1920'de kurulan ve yarın 99 , önümüzdeki yıl 100. yıldönümünü kutlayacak olan Anadolu Ajansı, tarihine büyük bir kara leke eklemiş oldu.
Her seçimde özellikle de seçim sonuçlarının açıklandığı ilk saatlerde verdiği verilerle tartışmalara sebep olan AA, bu seçimde artık kendisi hakkındaki iddiaları ve endişeleri bir bakıma haklı çıkararak kendi meşruiyetini tamamen kaybetti. Hiçbir açıklama yapmadan, seçimin en kritik sandıkları açılırken saatlerce veri akışını kesen, daha sonra da tatmin edici bir açıklama yapamayan AA zaten oldukça düşük olan toplumun tüm kesimlerinden olan güvenini tamamen yitirdi.
Ortakları da olan fakat asıl itibariyle Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'na bağlı bir kamu kuruluşu statüsündeki AA, parti-devlet eleştirilerini haklı çıkartmayı sağladı.  31 Mart'ın ardından kim bundan sonraki seçimlerde AA'nın verdiği verilere inanır?
Ben, klasik liberal düşüncede bir kişi olarak zaten devletin bir haber ajansı ya da bir televizyon kanalı olmasına karşıyım. Bana kalsa hemen yarın tamamen özelleştirilmeli bu kurumlar.  Ama şu dakikadan sonra kim para verip alır? Ziraat Bankası'ndan kredi alınmadığı sürece...
En Güvenilir Seçimler Bizdeyse En Büyük Şaibe Nasıl Oluyor?
31 Mart seçimlerine en çok damga vuran olay elbette ki İstanbul sonuçları oldu. Recep Tayyip Erdoğan'ın Refah Partisi döneminde, 25 yıl önce İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmesinin ardından ilk kez belediyenin el değiştirmesi durumu ortaya çıktı.
Saatler süren veri akışı kesikliğinin ardından YSK Başkanı Sadi Güven, seçimin kazananın az bir farkla da olsa Ekrem İmamoğlu olduğunu açıkladı. AKP'li siyasetçiler ve medya mensupları bir süre nasıl refleks vereceklerini bilemeseler de daha sonrasında aslında çok tanıdık bir refleks geliştirdiler. Seçimlerde hile / hırsızlık yapıldığını söylediler. Bu aslında her seçimde karşımıza çıkan bir tabloydu fakat bunu dillendirenler CHP'liler oluyordu.
Elbette ki böylesine az farkla sonuçlanmış bir seçimin ardından itiraz etmek oldukça doğal. Elbette ki, bu seçimin sonuçları itirazlar sonucunda değişebilir. Fakat normal olmayan şey, Binali Yıldırım'ın 31 Mart gecesi galibiyetini ilan edip her yere "Teşekkürler İstanbul" pankartlarını astırması, Ekrem İmamoğlu'nun da Anıtkabir defterini başkan sıfatıyla imzalaması.
Daha önceki seçimlerde bazı noktalara itiraz edenleri "Atı alan Üsküdar'ı geçti" , "Seçimde hırsızlık yapıldı diyenler seçimi kaybedenlerdir" gibi açıklamalarla alaya alanlar, şimdi sabah akşam hak, hukuk adalet sözcülüğü yapıyorlar. Yapsınlar, hakları.  O zaman dediğim gibi, şimdi de aynısını söylüyorum; adalet herkese lazım.
Şimdi günde en az üç kez canlı olarak izlediğimiz AKP Genel Başkan Yardımcısı, Sakarya Milletvekili sayın Ali İhsan Yavuz'a şu soruyu sormak istiyorum:
Seçimlerden önce "Türkiye'de en güvenilir kurumlardan biri  Yüksek Seçim Kurulu, hatta belki bu işi Dünya'da en iyi işleten bizim seçim kurullarımızdır. Onlara haksızlık etmeyelim." demiştiniz. Seçimden sonra ise "Demokrasi tarihimizin en büyük şaibelerinden biridir bu seçim." açıklamasını yaptınız.  Sayın Yavuz, hangisine inanalım? 

 


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI