15 Ağustos 2018

Cihan ERSÖZ21 Mayıs 2018 , Pazartesi

Cihan ERSÖZ

Acı reçeteye hazır mıyız?

  21 Mayıs itibarıyla seçime 35 gün kaldı. Yerel basınımızda seçimlerin muhtemel sonuçlarıyla ilgili doğru düzgün ne bir haber ne de elle tutulur bir tahmin yazısı yok. Kalemlerimiz partilerin aday listeleri için papatya falı açıyor! (Neyse ki bu gün saat 17.00 itibarıyla merakımız giderilecek)
   Ulusal basın, görüntülü medya ve hepsinden önemlisi kamuoyu araştırma şirketleri de bir alem!
   Herkes pür dikkat. Kimse 2017 referandumunda evetlerin yüzde 60,8 ile kazanacağını öne sürerek kayaya toslayan Adil Gür’ün konumuna düşüp piyasadan sepetlenme riskini göze alamıyor.
   Ak Parti 1 Kasım 2015 seçimlerinde güle oynaya Sakarya’daki 7 milletvekilliğinin 5’ini almıştı. Açın bakın arşivlere, bu sonuç çok önceden herkesçe az çok tahmin edilmişti.
   Şimdi bir babayiğit çıksın da şu parti bu kadar, beriki şu kadar desin. Herkes kıyısından köşesinden dolanıyor.
   Ama ulusal basında 24 Haziran’da sandıktan hangi sonuç çıkarsa çıksın ülkenin geleceği konusunda yapılan karamsar tahminlerin bini bir para!
   Varsayalım ki, hem Cumhurbaşkanlığını hem de meclis çoğunluğunu 16 yıldır iktidarda olan Ak Parti kazandı. Ekonomide, dış politikada, eğitimde, hukukta yaratılan enkazın kaldırılması için gerekli normalleşme sağlanacak mı?
   Ve bu hangi kadrolarla gerçekleştirilecek?
   Son hazırlanan Beş Yıllık Kalkınma Planı’nda 2018 yılı için dolar kuru tahmini (sıkı durun) 1,97 lira! Bu gün bir dolar 4,50 lira. Tahminle reel arasındaki fark 2,53 lira. El insaf, 1,97’yi raporlara koyan bu bürokrasi mi düzeltecek ekonomiyi?
   Aynı açmaz muhalefet için de geçerli. Diyelim iktidar oldular; hangi kadrolarla rota çizecekler? Bürokrasiye yerleştirilmiş liyakatsiz yandaşların yerine kimleri getirecekler?
   Ev içi iki örnek vereyim:
   Karasu ekonomisinin lokomotifi durumundaki inşaat sektörünün temsilcileri ile sıkça görüşüyoruz. Durum felaket! 2017 yazında satılması hedeflenen en az 3.500 konut stokta kalmış.  Alt limit ortalama 150 bin liradan hesaplayın, 525 milyon (trilyon) liradır.
   Sektörde iş yapanların çoğu çeklerini ödeyemiyor. Bankalardan kullanılmış kredilerin dönem faizleri diğer bankadan kredi ile kapatılıyor.
   Kat karşılığı yapılan sözleşmeler kâğıt üzerinde kalmış. Başlanmışlar bitirilmeye çalışılıyor. Döviz kuru garantisi ile alınan inşaat malzemelerine olan borçlar her döviz kıpırdanmasında sürekli artıyor.
   Diğer örnek:
   Karasu Limanı açıklarında demirleyen gemilerin boş veya dolu olup olmadığı konusunda halkımız uzmanlaştı. ABD çelik ürünlerine ek vergi koyana dek gelen 10 gemiden en az biri boş olurdu ki, bu da Gazi Metal’den Amerika’ya sac ihracatı demekti.
   Uzun zamandır yük indirme sırası bekleyen azman deniz kutularının tümü dolu ve ne yazık ki yurt dışından tavuk yemi hammaddesi olan mısır, buğday ve arpa getiriyor.
   Sokaktaki insanın adını bilmediği ülkelerden tarım ürünü ithal ederek ülke ekonomisini hangi sihirle düzelteceksiniz?
   Seçimi kim kazanırsa kazansın, 24 Haziran sonrasında Türkiye’yi çok acı bir reçete bekliyor. Hem de sıradan bir şirketi yönetecek kapasitesi olmayan kadrolar eliyle uygulanacak bir reçete!..
   “Ben hazır değildim” deme şansınız yok; haberiniz olsun!”

 


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

GAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI