19 Eylül 2018

Serdar ÇAKAN22 Mart 2018 , Perşembe

Serdar ÇAKAN

Adapazarı’nda Otopark Problemi – 2

Aynı konuda iki hafta üst üste yazmak adetim değildir. Çünkü Türkiye’de gündem hızlı değişir ve ele alınması gereken konular hafta içinde birikir. Ancak Adapazarı şehir merkezindeki otopark problemi önemlidir.
Basından takip edebilirsiniz; Ankara ve İstanbul gibi büyük şehirlerde de benzer bir problem tartışılmakta ve belediyeler probleme çözüm aramaktadırlar. Yapılması gereken optimum bir noktada buluşmak ve birilerin haksız kazanç elde etmesinin önüne geçmektir.
Geçen hafta belediye ile otopark ihalesini alan işletmenin ortaklaşa kararları ile şekillenen fahiş fiyat artışına ve çarşı merkezindeki ticareti olumsuz etkileyecek uygulamalarına dikkat çekmiştim.
Otopark işletmecisinden bir ses çıkmadı.
Belediyeden bir ses çıkmadı.
Çarşı esnafı temsilcilerinden de bir ses çıkmadı.
Parayı toplayanlardan ses çıkmasını zaten beklemiyordum. Yüksek olan otopark ücretlerinin yanında bir de ceza adı altında 10 katı 20 katı fazla tahsilat yapmaktan büyük keyif aldıkları aşikârdır. Bu aralar dikkat ediniz; neredeyse büyün araçların camlarında sarı kağıtlar görülmektedir.
Fakat parayı veren, dükkanının önünde beklerken “bugün de müşteri az” diyerek yakınanların sessizliği çok manidardır.
Çarşı merkezindeki esnaf şöyle düşünüyor olabilir mi?
“Bizler neticede konfeksiyoncu, telefoncu ve tavuk dönerciyiz. Arabalı, üst gelir grubu müşteriden bize ne? Onlar AVM’lere gitsin. Bize minibüslerle gelenler yeter!”
Zannetmiyorum ama durumun farkında olmadıklarını da söylemek isterim.
Şehrin en önemli ticaret merkezinin günden güne köhneleştiği acı bir gerçek.
Cadde üzerindeki mülk sahipleri dükkanlarını kiraya verip on yıllardır yönettikleri işletmelerini Serdivan’a kaçırıyorlar.
Bazıları ellerindeki markaları (franchise) şehir dışından gelen başka firmalara devrediyorlar. Yine de caddede boşalan dükkanlar haftalarca boş kalıyor. Bir şekilde cesaret edip, dükkân açanlar da kısa bir süre içinde kapatıyorlar.
Başta kiralar olmak üzere her geçen gün yükselen maliyetleri, öğrenciler ve Suriyeliler ile karşılamayı planlayan dostlarımın bence bir kez daha düşünmelerinde fayda vardır. Çünkü bir sonraki siyasi veya ekonomik krizde (ki Türkiye’de belli bir döngü içinde tekerrür eder) birçoğunun ağır bedeller ödeyeceği şimdiden bellidir.
Şehirlerde popüler merkezlerin, ticaret alanlarının, kalabalık noktaların yıllar içinde değişiklik göstermesi normaldir. Piyasa koşulları, yeni yatırımcıların tercihleri, yeni bina stokları gibi etkenler nedeniyle belli dönemlerde şehrin belli bölgeleri daha hızlı gelişebilir.
Serdivan hızla gelişiyor mesela. Bu iyi bir şeydir. Keşke Erenler de Karaman da aynı hızda gelişse…
Ancak dış çevresi gelişiyor diye Adapazarı geri bırakılmak zorunda değildir!
Sonradan gelenler ile sonradan görenler anlayamıyor ama Sakarya’nın kalbi de ruhu da Adapazarı’dır.


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

GAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI