19 Ağustos 2018

Av. Zeynep SOYDAN ÜNLÜ13 Haziran 2018 , Çarşamba

Av. Zeynep SOYDAN ÜNLÜ

Adli kontrol tutuklamaya döner mi?

Bazen ciddiyetimden ödün verip de “dönmezse adidir” gibi ciddiyetsizlikler yapasım geliyor çünkü bu konudan çok mustaribiz. Genel olarak hukuk dünyası olarak soruşturma aşamasında tutukluluk kararı verilmesinin standart bir tedbir olarak uygulanmasından şikayet ediyoruz.
Tutuklama uygulamada çoğu zaman kişinin içinde bulunduğu durumdan ziyade sanki bir cezalandırma yöntemi gibi kullanılıyor. Suç şüphesi isnadıyla karşı karşı karşıya kalındığında savcılığın iddianame hazırlaması ve mahkemesi tarafından kabulüne kadar geçecek sürede tutuklu olarak beklemek, iş sahibi, çoluk çocuk sahibi, geçim derdinde bulunan, velev ki suçsuz bir insan için çok ağır bir tedbir.
Kişi hürriyeti ve güvenliği hakkını kısıtlayan tutuklama en istisnai ve en ağır ceza yargılaması tedbiri. Adı üstünde “tutuklama”, bir ceza değildir, ceza yerine de uygulanamaz. Şüpheli veya sanığın mümkün olduğu kadar tutuksuz yargılanması gerekir. Fakat maalesef uygulama bu yönde değil.
Aslında tutuklama ile adli kontrol tedbirleri aynı şartlara tabidir. Şüpheli, adli kontrol şartlarını ihlal etmedikçe CMK m.112 uyarınca hakkında tutuklama kararı verilemez. Adli kontrol tedbirinin tutuklama tedbirine dönüşebilmesi için, ya şüpheli veya sanık adli kontrol şartlarını ihlal etmeli veya şüpheli hakkında işlediği iddia edilen yeni bir suçtan dolayı soruşturma başlatılmalıdır.
Hakim adli kontrol tedbirine hükmettikten sonra, aynı suçtan dolayı adli kontrol şartlarını ihlal etmeyen şüphelinin tutuklanmasına yeni delil ortaya çıksa dahi karar veremez. Adli kontrol ile tutuklama tedbirinin şartları aynıdır ve kuvvetli suç şüphesini gösteren somut deliller olmadıkça adli kontrol tedbirine de hükmedilemez. Adli kontrol keyfi olarak tutukluluğa dönüştürülemez.
Hukuk camiası olarak zaten çoğu zaman olanla olması gereken arasında sıkışıp kalıyoruz. Biz genelde alması gereken üzerinde direnirken olan karşısında ellerimiz bağlanıyor. İtirazlar, tutukluluk halinin gözden geçirilmesi diye didinedurulsun kişi cezaevinde mahkeme gününü bekleyip duruyor. Belki 6 ay…
6 ay sadece mahkemede savunmanı yapabilmek için gün sayarken özgürlüğünden mahrum olmayı sadece yaşayan bilir, kağıtlar üzerinde karar vermesi kolay…
Herkese hayırlı bayramlar…


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI