22 Temmuz 2019

Şerif SARI8 Ağustos 2018 , Çarşamba

Şerif SARI

Alparslan’ın ölümünden kim sorumlu?

Alparslan Hartlı gençliğe yeni adımını atmış bir pırıl pırıl bir insan.
Avusturya Viyana'da ailesiyle birlikte yaşamını sürdürüyordu.
Alparslan yaz tatilini geçirmek için ailesiyle birlikte yaşadığı il olan Düzce’ye gelmişlerdi.
Zaman ayırıp, 21 Temmuz Cumartesi günü bölgenin bilinen sayfiye alanlarından olan Kocaali Maden Deresini görmeyi, keşfetmeyi tercih etmiş.
Bu uğurda arkadaşlarıyla birlikte zirve diyebileceğimiz alana, Maden Deresi, şelaleye doğru yürüyüşe geçmişler.
Şelale yolunun bir kısmı, ışık alamayan tünellerle, bir kısmı ise, güvenliği olmayan patika yollar içeriyordu.
Ayrıca patika yollar, insan hayatına kast edecek tehlikeli uçurumlar, kaygan ve taşlık zeminlerden oluşuyor.
Yani yaya güvenliği olmadığı gibi, tehlikeli alan belirtir tabelalar hiç yoktu.
Alparslan bu yolu kullanarak herkes gibi arkadaşlarıyla şelaleye doğru yürürken, taşlık zeminde ayağının kayması sonucu 30 metre uçurumdan aşağıya doğru yuvarlanarak ağır yaralandı.
21 Temmuz Cumartesi günü yaşanan olaydan sonra kaldırıldığı hasta hanede, 15 günlük yaşam mücadelesini kaybetti.
15 yaşında, hayatının baharında bir insan tedbirsizlik, sorumluların görevlerin yapmaması nedeniyle aramızdan ayrıldı.


Bu ölümden kim sorumlu?.

Bundan 3 yıl önce, 6 Mayıs 2015 tarihinde “Sakarya turizmde ne kadar samimi” başlığıyla bir köşe yazısı yazmıştım.

Yazımın bir bölümde şu ifadelere yer vermişim;

“Sakarya dendiğinde hatırlara gelen, ilimizin önemli sayıda ziyaretçi alan bölgelerinden olan “Kocaali Akpınar köyü Maden deresi kanyonu”  bölgesinde bir gün geçirdik.
Bölgeye yaptığımız ziyaret süresince insan hayatına kast eden birçok eksiklik gözlemledim. Örneğin bu derecede önemli bir kanyonda görülmesi gereken “şelale-kilise harabeleri” gibi yönleri ve uzaklıkları belirtir yön tabelaların olmayışı ziyaretçiler için önemli bir sorun.
Ayrıca bu kışın ağır geçmesi nedeniyle şelale yolu boyunca “trekking- dağ yürüyüşleri”  için kullanılan tünel ve yollar geçtiğimiz yıllara göre daha da bozulmuş.
Bölgeye gelen ziyaretçilerin kullandığı tüneller ve ara bölgelerde çökmeler ve toprak kaymaları oluşmuş.
Oluşan toprak ve kaya heyelanı nedeniyle şelale yolu Maden Deresi kanyonu ziyaretçileri için hayati tehlike içeriyor.
Orman ve dere kenarı boyunca yaklaşık 1’5 km yürüyüş parkuru ile doğa ve macera severler için stresten uzak, vakit geçirebilecekleri böyle bir eşsiz bölge de “daha çok vakit kayıp etmezden sorumluların” yapacakları var.
“Kocaali Akpınar Maden Deresi Kanyonu’nda”  bu ilin seçilmiş ve atanmış yerel yöneticilerinin gerçekten turizmle bölgenin kalkınmasını istiyorlarsa ve bölgede yaşayan insanlar için bir nebzede olsa fındığa gerçekten alternatif kazanç hedefliyorlarsa çok basit düzenlemeler bir an önce hayata geçirmelidirler.
Ve biz Sakarya olarak insanlar da oluşan yeni trendler;  “Dere-nehir-orman göl” gibi doğalıkları barındıran taleplerin bir an önce gerçek manada farkına varıp talepler ve standartlar karşısında hazırlıklı olarak misafirleri daha olumlu şartlarda ağırlamalıyız. 
Tabii bu konuların hallolması için ilk önce Sakarya’da turizmle gerçekten ilgilenen, sorumluluk alan, seçilmiş ve atanmış samimi yöneticilerin ellerini taşın altına koymaları gerekir. “ 
                                                     
                                                     
*       *         *

21 Temmuz Çarşamba günü,15 Yaşında bir insanın ölümüne neden olan, sayısız yaralanmaların yaşandığı, Maden Deresinde bu güne kadar tüm uyarılara rağmen ziyaretçilerin güvenliği için hiçbir çalışma yapmayan resmi kurum hangisi?.
Sakarya Büyükşehir Belediyesi?

Kocaali Kaymakamlığı?
Sakarya Valiliği?
Kocaali Belediyesi?
Kim?
Hangi Kurum?
Alınmayan basit tedbirler nedeniyle Maden Deresinde kaygan taşlıklardan aşağı yuvarlanarak hayatını kaybeden 15 yaşındaki “Alparslan’ın ölümünden” hangi resmi kurum sorumlu? 
Resmi kurumların sorumluluklarını yerine getirmesi için daha kaç Alparslan gibi, insanların yuvarlanarak hayatını kaybetmesi gerekiyor? . .


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI