19 Ağustos 2018

Serdar ÇAKAN31 Mayıs 2018 , Perşembe

Serdar ÇAKAN

Amca İnat Etme, Gençlere Sor!

Sokaktaki amca (ya da teyze): “Memleketin durumu iyi değil, hele belediyelerin durumu berbat ama ne yapalım” diye soruyor?
Kendilerine hep aynı şekilde cevap veriyorum: “Çocuğun veya torunun varsa, git ona sor!”
Yaşı belli bir düzeye gelen seçmen, kendi iradesinden vazgeçsin demiyorum. Der miyim? Anayasal hakkıdır. Demek istediğim; istişare noktasında kendi kişisel ihtiraslarından çok genç nesillerin ihtiyaç ve hedeflerini de göz önünde bulundurmalarıdır.
Fakat öyle olmuyor! Sokaktaki amca/teyze muhtemelen gençlere sormayacaktır. Öncekiler gibi kafasının dikine gidecektir. Kendisine verilen anayasal hakkı, üstünde tepine tepine kullanacaktır.
Mesela hangi doktora gideceği, maaşını hangi bankadan alacağı veya memleketteki arsaları nasıl değerlendireceği gibi ciddi ve önemli sorunlarını mutlaka danıştığı torunu veya çocuğuna seçimler konusu açıldığında muhalif söz söyledi diye bir de üstüne bozuk atacaktır.
“Siz bilmezsiniz!” teranesi… “Bu gözler neler gördü” efsanesi…
Ya amca az önce çocuğa ilaç soruyordun: “Tansiyon ilacım sarı olan mıydı?” diye! Şimdi ne oldu?
Sokaktaki amcam (teyzem), hiç şüphe yok, kişisel risklerinden kaçarken gençlere gösterdiği güveni, konu memleket olunca es geçecektir. Oysa bütün kararların günahını da sevabını da gençler çekecekler.
Geçmişte neden “oy namustur” gibi bir söz söylendiğini bilmiyorum. Fakat belli yaştaki insanlarda gözlemlediğim bu “taassup” sanki benzer bir damardan besleniyor gibi…
Rey (oy), kişisel olduğu için belki mahrem olarak tanımlanabilir ama aslında açıklaması gayet basittir!
Oy, eski adıyla rey: Düşünce yani görüş demektir.
Oy verecek kişinin mutlak bir görüşü olmalıdır. O görüşe göre hareket edilmelidir ancak bu görüş (düşünce) kutsal değildir, tabu değildir, değişmez ve sorgulanmaz da değildir.
Bizde pusula, yığın psikolojisi ile özdeşleşti. Seçimde görüşler veya kanaatler yarışmıyor. Seçim meçim ayağına salt menfaatler çarpışıyor.
Bu pek kötü!
Genci yaşlısı yapmak gereken; bu menfaat girdabında kaybolmadan akılla, fikirle hareket etmektir. Fakat şahsi düşüncem: modern çağda ülkeyi kimin yöneteceğine gençlerin karar vermesi gerektiğidir.
***
Ne yalan söyleyeyim; seçim tahmini konusunda bu hafta için epey zorlandım. Meral Abla mı Sn. Muharrem İnce mi tartışması en atarlı konu…
“İktidar, rakip olarak Sayın İnce’yi seçti” diyorlar. Çünkü Meral abladan daha fazla çekiniyorlarmış. Her iki adaydan da oldukça fazla çekindiklerini gözlemliyoruz ama ben sessiz çoğunluklara inanırım ve mitinglerdeki rüzgârın farkındayım.
Bu hafta için kişisel tahminim:
AKP adayı %35, İyi Parti adayı %27, CHP adayı %26, HDP adayı %9, Saadet adayı %3, VP adayı 0,001. Zaman ilerledikçe cumhur ittifakı azalıyor, millet ittifakı artıyor gibi…


Bu yazı toplam 1 defa okundu.

Sizden Gelenler

Tarih : 19 Haziran 2018 , Salı

Mert

Ne biçim tesbit.!Yok yaşlılar gençlerle istişare edecekmiş.Sizin, aklın ne olduğu hususunda bildiğiniz nedir? bilemiyorum. Fakat kısıtlı olduğu izlenimi edindim.Gençler gelecek, tecrübelilere..Gençler onlarla istişare edecek.Çünkü hayat, sadece tanımdan ibaret değildir.Hayat yaşamaktır.tecrübe etmektir.Geçmişten günümüze taşınan öz dür.Bu özü genç nesil bilemez, yaşayarak öğrenir.Sayın yazar da bu özden nasipsiz mi nedir.?

Tarih : 6 Haziran 2018 , Çarşamba

Halit

genç serdara amcasından Akıl yaşta değil baştadır fakat aklı başa yaş getirir. Gençler ihtiyarların aptal olduklarını sanırlar ama ihtiyarlar gençlerin aptal olduklarını bilirler Gençleri övün fakat yaşlılara güvenin

UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI