21 Eylül 2018

Av. Zeynep SOYDAN ÜNLÜ4 Temmuz 2018 , Çarşamba

Av. Zeynep SOYDAN ÜNLÜ

ARABULUCULUK

Üzgünüz ama emperyalist bir sistemde işçi çalışır patron kazanır. Maalesef bu döngü böyle. Yargı- kanunlar bu güne kadar işçiyi korur nitelikteydi. Mahkeme kararları işçileri korur, çıkarlarını gözetir nitelikte, fakat şimdi arabuluculuk sistemi söz konusu.
Bu durumu işveren de farkındaydı ki TOBB Başkanı, bu yıl işçilerin büyük tepkilerine rağmen yürürlüğe giren ‘Arabuluculuk Yasası’ için  yaptığı  “Büyük sıkıntı yaşadığımız bir başka alan, yargı sistemiydi. Özellikle iş mahkemelerindeki davalarda, işveren yüzde 99 haksız çıkıyordu. Bunu değiştirmek üzere, zorunlu arabuluculuk sisteminin uygulamaya alınmasını sağladık. Aylar, hatta yıllar süren davalar, artık günler-haftalar içinde çözülüyor.”  Açıklaması işçilerin ve vatandaşın tepkisine yol açtı.
Hatta madde kapsamına girmeyen “iş kazası veya meslek hastalığından kaynaklanan maddi ve manevi tazminat ile bunlarla ilgili tespit, itiraz ve rücu davaları”nın kapsama dahil edilmesi isteniyor. Bu tür davaların en azından 1 kez de olsa arabulucuya gitmesi gerektiği belirtiliyor. Bu konu büyük bir sanayi ve maden işletmesi tarafından dile getiriliyor.
İşçi patronların yanında 3 kuruşunun derdinde. İşçi aldığı aylığıyla çoğu zaman hakkını bile koruyacak geliri bulamıyor.
Evet, arabuluculukla, eğer anlaşmaya varılırsa, tabikii mahkeme sürecinden daha kısa sürede tamamlanan bir anlaşma söz konusu. Böylece işçi tazminatlarını, alamadığı aylıklarını kısa sürede elde edebiliyor ama kanuni haklarını bilmeyen işçinin patron karşısında dezavantajlı olduğu aşikar.
Arabuluculuk doğrusuyla yanlışıyla oturtulmaya çalışılan bir sistem. İlk adım adliye binası içerisinde arabuluculuk komisyonuna başvurulan bir belgeyle oluyor. Sonrasında devlet tarafından atanan arabulucu aracılığıyla devam ediyor. 
Hangi değerimizi koruyoruz ki “İşçinin teri kurumadan ücretini veriniz ve kendisine işte iken ücretini bildiriniz.” (Hadis-i Şerif) sözünü koruyalım. Ekmek aslanın ağzında. 


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

GAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI