16 Ekim 2018

Şerif SARI25 Ekim 2017 , Çarşamba

Şerif SARI

Artvin’in isyanı!.


Son yıllarda en son örneğini “Acarlar su basar ormanını tehdit edecek bir projeyle, Kaynarca ilçemizde şahit olduğumuz”  ilimizin de dâhil olduğu, bazı illerimizde yapılan ve yapılmak istenen tartışmalı, “BARAJ, HES ve MADEN” çalışmaları ülke kamuoyunu haklı olarak meşgul etmektedir.  
Çünkü yapılan bu tür tartışmalı çalışmaların çoğu, uzmanların görüşlerine göre,  “Ekonomik değerle hesaplanamayacak tahribatlar açarak” doğada geri dönülmez tahribatlar açtığı ifade edilmektedir. 
Getirisinden çok götürüsü raporlarla sabit olan bu çalışmalara karşı “ülkede kamuoyunda son yıllarda bir hassasiyet oluştuğu” gözlemleniyor.

Bir bütün olarak doğanın ve ekolojik sitemin, endemik türlerin korunmasına duyarlı ülkede kamu adına çalışmalar ortaya koyan, derneklerin ve sivil oluşumların sahada yapmak istedikleri çalışmaları, akıl almaz gerekçeler üreterek yasal ve anayasal hakların kullanılması yetililer tarafından engellendiği de biliniyor. 

Geçtiğimiz hafta sonu bütün bu süreçlerin ayrıntılı tartışıldığı ve yapılması gerekenlerle ilgili fikirlerin, önerilerin sunulduğu  “Artvin STK ve Platformları Türkiye Buluşmaları” etkinliği için komşu il, Kocaeli’ndeydim. 
Davetli olduğum “Çevre Tahribatı Kıskacında Artvin’in Geleceği ” adı altında yapılan toplantıya Türkiye’nin her yerinden, Artvin bağlantılı ya da “son yıllarda ülkede vahşice ortaya konan, doğa katliamlarına duyarlı sivil toplum örgütlerinin” katılımıyla yapılan toplantı kamu adına anlamlıydı.
Ülkenin gerçek zenginliğinin, yasal kalkanlarla korunan bir avuç seçkin kişinin kullanımına sunularak nasılda tarumar edildiğini toplantıda ortaya konmaktaydı.  

Tertiplenen toplantıda, yapılan sunumlarda konuşmacılar doğa için her insanın önceliği olması gereken konulara mücadele örnekleri ve önerileriyle değindiler. 
Ancak bir konuşmacının şu sözü ülkedeki kuşatılmışlıkları tüm çıplaklıklarıyla ortaya koymaktaydı.
Bir ülkenin çevre anayasası olması gereken, Çevre ve şehircilik kanununa göre hazırlanan ÇED raporlarının temeli olan, Çevresel Etki ve Değerlendirme raporlarına temel olan yönetmelikler, genelgelerle bu süreçte tarumar edildiği örnekleriyle yapılan toplantıda ortaya konmaktaydı. 

Mahkeme heyetleri ve bilirkişi raporlarının yok sayıldığı, çevre davalarının dünyada ve ülkedeki önemli örneklerinden olan, Artvin ilimizin özelinde, aslında ilimiz Sakarya’yı ve tüm ülkeyi ilgilendiren bu sorunlara duyarlık göstermek, bir yurttaş görevi olduğu kanaatindeyim.
Artvin’in isyanı, aslında geleceğimiz için, ilimiz Sakarya ve ülkemiz için haklı bir isyandır. 

Bu isyanda ekonomik rant, siyasi kazanım ve kişisel gelecek kaygısı yoktur. 
İnsanca ve hakça doğaya saygılı yaşam mücadelesi vardır. 
Bazı seçkinlerin ekonomik kazancı yerine, bu haklı isyana ve mücadeleye sahip çıkmak, gelecek nesillerimizin ’de hakkı olan, ülkemizin ekolojik zenginliğine ve sistemine sahip çıkmak olduğunu bilmektir.


Artvin’in isyanı aslında, Sakarya’nın, ülkenin ve tüm canlılarla birlikte İnsanlığın isyanıdır!.. 


Bu yazı toplam 1 defa okundu.

Sizden Gelenler

Tarih : 30 Ekim 2017 , Pazartesi

bulent sarova

Sakarya belediyesi idaresi diyor ki, başka şehirde demiryolu şehri bölüyor mu. En basit İstanbula baksınlar. Hem Batı hem de Doğu yakası demiryolu ile bölünmüş. Uzağa değil, Pendike gitsinler, şehri ikiye bölmüş.Her yerde aynı.Aklımızla alay etmesinler. Trenin şehirden mahrum edilmesinin tek müsebbibi sakarya belediye idaresidir. Hem ADA Ekspres hem de ADARAYı bu şehirden tart ettiler, yüz yıllık esas kazanımımızı yok ettiler.ADARAYA yapılan onca masraf, o kadar lüks duraklar, bunca masrafın hesabını kim verecek. Hepsi atıl kaldı.Biz ne kadar zenginmişiz. İsraf diz boyu.Gazeteniz tren üzerinde çok duruyordu, şimdi sustu.Aynı kararlılıkla üzerine gitmenizi bekliyoruz.Seçim geliyor!!!

UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI