18 Ekim 2018

Serdar ÇAKAN16 Kasım 2017 , Perşembe

Serdar ÇAKAN

Atasever

İyi Parti Sakarya İl Başkanı, geçen hafta belirlendi. Göreve, 7 Haziran seçimlerinde aynı listede birlikte görev yaptığım Sayın Hüsamettin Atasever atandı.
Görevlendirmesi belli olduğundan itibaren siyasetle ilgilenen birçok kişiye sordum. “Sayın Atasever hakkında ne düşünüyorsun?” Onlarca kişi de yanıma geldi, telefon etti, mesaj attı ve aynı soruyu sordu: “Sayın Atasever hakkında ne düşünüyorum?”
İyi Parti’ye Türkiye’de ve Sakarya’da yoğun ilgi olduğu muhakkak! Gündemde önemli yer tuttuğu aşikâr. Bu nedenle farklı kesimlerden farklı seçmenlerin farklı yorumlarını öğrenme fırsatım oldu.
“Çok iyi insandır, başarılı olacağına inanıyorum” diyenler var. “Sakarya’ya daha cevval bir başkan lazımdı” diyen de var.
Mesleğinden hareketle binlerce insanın kalbine dokunduğu ve dolayısıyla insanların sevgisine mahsur olduğunu özellikle söyleyenler de var, MHP üst kurul delegesi iken muhalif duruşunu hemen en başta ortaya koyduğu ve istifa etme cesaretini gösterdiği için genel merkez tarafından ödüllendirildiğini düşünen de...
“Atanmadan önce il merkezinde ve ilçelerde etkili hazırlıklar yaptığını ve göreve zaten hazır olduğunu” söyleyenler de var, “meşakkatli bir görev aldığını ve Sakarya’da teşkilatlanmada zorlanacağını” düşünenler de var.
Sayın Atasever, saha çalışmasına başladığında mutlaka daha doğru ve siyasetine yön verecek geri bildirimler alacağından eminim. Başlangıçtaki fikirlerin pek önemi yoktur. Zamanla, seçmenle daha fazla irtibat kurdukça düşünceler ve algılar yerli yerine oturacaktır.
Fakat önümüzdeki günlerde İyi Parti Sakarya İl Başkanını elbette çeşitli avantajlar (kolaylıklar) ve dezavantajlar (zorluklar) beklemektedir.
Önce kolaylıkları düşünelim.
İyi Partinin en önemli avantajı, salı günü MHP lideri Sayın Bahçeli’nin açıkça ifade ettiği gibi; MHP ile AKP’nin 2019’a kadar birlikte hareket edecek olmasıdır. MHP’nin benzer davranışlar sergilemesi, İYİ Parti teşkilatlarının sahada elini güçlendirecek ve oylarının artmasını kolaylaştıracaktır.
Elbette mevcut ekonomik ve siyasi tablo içinde vatandaşın sırtına binen ağır yükleri iyi tespit eden muhalefet partilerinin seçmenle diyalog kurma aşamasında doğal bir avantajı olacaktır.
Zorluklara gelince;
En önemli zorluk; il içinde İyi Partiyi destekleyenlerin parçalı gözüken durumudur. İl başkanlığını konusunda farklı düşünceleri olan birden fazla grup olduğu ve bu grupların Sayın Atasever tarafından parti çalışmalarında birleştirilmesidir.
Ayrıca, ülkücü kadroların merkez sağ siyasete uyumu ve mevcut AKP ve eski ANAP ve DYP seçmenleri ile birlikte nasıl hareket edebileceği önemli bir problem olarak halihazırda masada durmaktadır.
Kamuoyunda tartışılan bir başka önemli husus da CHP’li seçmenden beklenen desteğinin nasıl sağlanacağıdır.
Kişiselleştirmelerin siyasete faydası elbette sınırlıdır. Fakat İyi Parti il başkanı için esas olan, seçmen nazarında Meral Akşener’e olan ilginin Sakarya’da yelkenleri ne kadar etkili doldurabileceği ve bu şehirde siyasi büyümenin hangi ölçekte başarılabileceğidir.
İşin tabiatı gereği mücadele seviyesi yüksek bir süreç yaşamakta olan Sayın Atasever’e başarılar dilerim.


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI