21 Eylül 2018

Sezai MATUR11 Kasım 2017 , Cumartesi

Sezai MATUR

Atatürk Adapazarı’nda kimlerle görüştü?

Dün Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü vefatının 79’uncu yılında özlemle, saygıyla ve minnetle andık.
Adapazarı’nda Atatürk Anıtı önünde gerçekleştirilen anma programında gördüğüm kalabalık son yıllardaki en büyük kalabalıktı.
Atatürk’ün öneminin yeniden kavranmış olması adına bu kalabalık beni ziyadesiyle mutlu etti.
Daha sonra Serdivan Erol Olçak Anadolu Lisesi’nde gerçekleştirilen anma programına katıldık.
Bu programda da Atatürk gençliğinin onur veren sunumlarını izledik.
Daha sonra gazeteye geldiğimde sosyal medyada tarihçi Resul Narin’in sosyal medyada bir paylaşımını gördüm.
Atatürk’ün 19 Haziran 1922’de Adapazarı’na gerçekleştirdiği ziyaretten bir fotoğraftı bu.
Gazi Mustafa Kemal’in yanında Fransız gazeteci Claude Farrère’nin yer aldığı bu fotoğrafla ilgili bilgi almak için Narin hoca ile irtibat kurdum.
Aynı ziyaretten bir başka fotoğraf daha olduğunu belirtti.
Resul Narin arşivindeki o fotoğrafı ilk kez Yenihaber okurlarına ulaştırmak üzere bizimle paylaştı.
Ardında da o ziyaretle ilgili şu notları gönderdi:
Ankara’da, Haziran 1922’de, Millî Mücadele için çok önemli görüşler artık şekillenmeye başlamıştır. Başkumandan ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Gâzi Mustafa Kemal Paşa, İzmit taraflarına ani bir ziyaret yaparak, basın ve kamuoyunun dikkatlerini yine üzerine çekti.
Millî kuvvetlerin denetimindeki İzmit’te, Büyük Fransız yazarı Claude Farrère ile bir görüşmeyi planladı.
Diğer taraftan uzun zamandan beri yüz yüze görüşemediği annesi Zübeyde Hanım ve kardeşi Makbule ile Adapazarı’nda bir araya gelecek ve onları Türk Millî Mücadelesi’nin kartal yuvası, bozkır şehri Ankara’ya götürecekti.19 Haziran 1922’de, basın mensupları, maiyeti ve Claude Farrère ile Adapazarı’na hareket etti. Derbent ve Sapanca istasyonları da karşılama sırasındaki gibi yine kalabalıktı.
Sapanca’da Fransızca yazılı “Yaşasın Dostumuz” pankartı, Paşa ve misafirinin hoşuna gitmişti. Arifiye’de de aynı muhteşem karşılama, Başkumandana ve misafirine sevgi tezahürünün sonucu idi.
Mustafa Kemal, trende Adapazarı’na giderken, Vakit’ten Velid Bey (Ebûzziya) ile görüştü. Konuşmalarda; Pontus göçü, Samsun bombardımanı, Ordunun durumu, Kocaeli Gezisinin halk üzerindeki etkisi, son A.B.D. notası, Rusya ile ilişkiler, ekonomik vaziyet, İstanbul halkı ve Millî Mücadele’ye bakışları değerlendirildi.
Tren öğle üzeri Adapazarı istasyonuna girdi. Her yer insan ile dolu idi.  Büyük bir heyecan fırtınası gözleniyordu. Düzenli askerî kıyafetler, Claude Farrère’in dikkatini çekmişti.
Mustafa Kemal ve Fransız yazarı bir ara kendi programlarını serbestçe uyguladılar. Mustafa Kemal, ikâmetgâhına gitmiş ve öğle yemeği için tekrar bir araya gelinmişti. C. Farrère, temaslarını bitirdi.
Mustafa Kemal Paşa ile vedalaşarak, trenle, yanında İzmit Mutasarrıfı Sadettin Bey de olduğu halde, İzmit’e hareket etti.
Mustafa Kemal, dinlenmeye gerek duymadan, tetkiklerini devam ettirdi. Saat dört civarında Ahşab Fabrikası’na gitti. İşçi ve görevlilerle de konuşarak, fabrika hakkında aydınlatıcı bilgiler aldı.
Akşam saat altıda ziyarette bulunduğu yer Sabiha Hanım Okulu idi. Çay ziyâfetini birlikte yaptı. Karşılaştığı sürprizlerden biri de, matematik öğretmeni emekli Faik Bey’in orada bulunuşu idi.
21 Haziran 1922 Çarşamba günü Adapazarı’nın Yunan işgalinden kurtarılışının ilk yıldönümü idi.
Şehir içinde heyecanlı anlar yaşanıyordu.
Millî Mücadele’nin devlet başkanı da aralarında idi.
Her yer bayraklar, taklar ile donatılmıştı. Bayram havası yaşanıyordu.
Törenleri, Adapazarılılar içinde takip eden Mustafa Kemal Paşa, asker ve köylüye hitaben kısa bir konuşma da yaptı.
Buradaki temaslar bitirildikten sonra, Mustafa Kemal Paşa, yanında annesi de olduğu halde, istasyona geçti. Muhteşem bir uğurlama ile Adapazarı’ndan ayrıldı.
Az önce, meydana gelen sağanak yağmur, takdir-i ilâhî olarak yorumlandı.
Mustafa Kemal, beraberindekiler ve basın heyeti saat dörtte Geyve istasyonuna vardılar.
Buradan asıl kasabaya geçildi. Hükümet ve Belediye’de görüşmeler oldu.
Gece, ailece Belediye Başkanı Rasim Efendi’nin evinde misafir kalındı.
Not: Fotoğraf ve bilgiler için Resul Narin hocaya teşekkür ediyorum S.M 


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

GAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI