25 Mayıs 2019

Cihan ERSÖZ6 Mayıs 2019 , Pazartesi

Cihan ERSÖZ

Ay’da bir köy var uzakta

  Herkese Bilim Teknoloji Dergisi bu hafta iki ilginç konuya yer vermiş. Bunlardan birincisi, önümüzdeki 20 yıl içinde Ayda bir köy kurulacağı, diğeri de yapay zekânın beyin sinyallerini konuşturmaya dönüştürdüğü müjdeleri... (*)
   İkincisinden başlayayım.
   Sinirbilimciler, konuşamayan insanların seslerini duyurabilmeleri için beyin sinyallerini konuşmaya dönüştüren bir cihaz tasarlamış.
   Çalışmaya destek veren Atlanta Emory Üniversitesi’nden Chethan Pandarinath kn“Daha önce yapay zekâ yalnızca heceleri tercüme edebiliyordu. Tek bir heceden cümlelere geçmek teknik açıdan aşılması zor bir engeldi ve bu çalışma bunu başararak çok büyük bir ilerleme kaydetti” diyor.
   Ünlü İngiliz bilim insanı Stephen Hwking, yanağındaki bir kasın hareketiyle konuşma üreten bir cihaz kullanıyordu.
   Kaliforniya Üniversitesi’nden nöroşirürjist Edward Chang, daha önce bu cihazları kullanan insanların kelimeleri harf harf yazdırmaları gerektiğini ve bir dakikalık konuşma metninin 10 sözcüğü geçmediğini belirtiyor. Ortalama konuşma hızının dakikada 150 sözcük olduğu düşünüldüğünde yeni geliştirilen cihaz umut verici…
   Deneyler gösterdi ki, yakın bir gelecekte yeni decoderle sentezlenen 101 cümleyi dinleyen insanlar, sözcüklerin en az yüzde 70’ini anlayabilecekler.
   Ay’da köy konusuna geçmeden izninizle araya bizden bir konu sıkıştırıvereyim!
   166 yıllık geçmişi olan öğretmen liseleri 2013’te kapatıldı. Sınavla öğrenci alınan bu liselerden biri Karasu’daydı. Mezunlarının yüzde 90’ına yakını 4 yıllık üniversitelere giriyordu. Kapatma genelgesinde okulların Fen Lisesi veya Sosyal Bilimler Lisesi’ne dönüştürülebileceği belirtilmişti. “Binamız yok” denilerek her iki seçenek de saf dışı bırakıldı.
   Fen Lisesi’ne bina bulamayan Karasu’ya daha sonra şatoyu andıran ikinci bir İmam Hatip Lisesi binası dikildi. İlçe merkezinin tek ortaokulu da İmam Hatip Ortaokulu’na dönüştürüldü. 1150 öğrenci kapasiteli okulda öğrenci sayısı azala azala 400’e düştü. Adrese dayalı kayıt zorunluluğu dolayısıyla çocuklarını en yakın ortaokula kaydettirmek zorunda bırakılan veliler çaresiz.
   Neyse… Ay’da köy mü demiştik?
   Mars’a yerleşme planları yapılırken ABD Başkanı Trump Ay’a yerleşmeyi öne alarak bu iş için 2,7 milyar dolar fon ayrılacağını söyledi. Bunun üzerine NASA radikal fikir değişikliğine gitti ve Ay’ı öne çıkardı. Sonuç olarak Ay’da yaşanabilir bir yerleşim planlanıyor.
   Proje, Aya’a ilk ayak basılmasının (1969) 50. yılında gündeme geldi. Çin ve Japonya uzay ajansları da mini gezegenimizde kalıcı yerleşim kurabilmek için güç birliği yapıyor. Hindistan, Kanada ve Rusya da zamana yaydıkları “Ay’a yerleşme” projelerini öne çektiler.
   Dergiye göre Ay’da ilk yapılacak iş su bulmak. Eski araştırmalarda uydumuzun kuru ve su kısırı olduğu raporlanmıştı. Ancak NASA’nın bazı teknoloji uzmanları Ay’ın kutuplarında su buzlarını bulunduğunu öne sürüyor.
   Çetin Altan’ın dediği gibi “enseyi karartmayalım!”  Elin oğlu bu işlerle uğraşırken bizim de Fen Lisesi’ne nanik yapıp İmam Hatip açmaktan başka meşguliyetlerimiz de oluyor tabi ki!
   Örneğin, 20 yıllık hayalimiz olan Türkiye Uzay Ajansı Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile 2018 yılında faaliyete geçti. Ben umutluyum. Orada çalışacak bilim insanlarımızı da Allah’ın izniyle imam okullarında yetiştirmeye başladık bile. Beyin sinyallerini sözcüklere dönüştüren sistemle Türkçe sinyali Arapça’ya çevirmeyi başardık mı, bizi tutan olmaz!
   (*) Meraklılarına not: Dergide Adapazarı’ndaki tarihi Roma köprüsünün gizemi başlıklı bir makale de var.


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

GAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI