17 Haziran 2019

Cihan ERSÖZ10 Haziran 2019 , Pazartesi

Cihan ERSÖZ

Aynı tas aynı hamam!

2003 yılıydı. Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa İsen, bir grup bakanlık bürokratı ile Karasu’ya geldi. Maden Deresi ve Küçükboğaz incelemelerinin ardından Yenimahalle’ye geçtik. Çaylar yudumlanırken bakanlık yetkilileri masaya Batı Karadeniz sahilini gösterir bir harita serdiler.
   Kıdemli bürokrat durumu izah etti: “Beyler” dedi. “Kaynarca’dan başlayarak Karasu ve Kocaali dahil Melenağzı’na kadar olan kıyı bandı için düşündüğümüz bir proje var. Haritada gördüğünüz bu geniş ve uzun sahil, bizim öngörümüze göre orta ve alt gelir gruplarının tercih edeceği bir tatil yöresidir.
   Sonrasında bölgede turizm adına neler yapılabileceği anlatıldı. Pansiyonculuk teşvik edilecekti. Dileyen müteşebbis apart otel yapabilirdi. Yıldızlı oteller için zaman henüz erkendi.
   Mustafa İsen 2007’de Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği, ardından da bir dönem AKP Sakarya milletvekilliği yaptı. Bu görevleri sırasında Karasu’ya sık sık geldi. Ancak aradan geçen onca zamana rağmen İsen’in 2003 yılında ortaya koyduğu öngörüde bir değişiklik olmadı.
   O günden bu güne küçük çaplı üç otel ve iki elin parmaklarını geçmeyecek sayıda pansiyon yapıldığını biliyorum.
   2003’te bakanlık bürokratlarının öncelikli isteği özellikle Karasu sahilinin yeniden düzenlenmesiydi. Kendilerine kıyı şeridi içerisinde bulunan ve belediyenin vatandaşa sattığı yüzlerce parsel bulunduğundan söz ettiğimizde “O iş bizim boyumuzu aşar” dediklerini hatırlıyorum.
   2019 yaz dönemine girdik. Yenimahalle’de önümüze harita konulduğu günden itibaren 16 yıl geçti. Karasu’da turizm anlamında bir arpa boyu bile yol alamadık. Deniz-kum-güneş dışında pek fazla talebi olmayan orta ve alt gelir gruplarını bile memnun edecek elle tutulur bir düzenleme yapamadık.
   Bu köşeden defalarca dile getirdim. Karasu sahilinde yapı yasağı bulunan kıyı şeridi içerisinde yer alan tapulu arsalar sorunu çözümlenmedikçe, turizme yönelik hiçbir düzenleme yapma şansınız yoktur. Öyle olunca da işte böyle her yaz izlediğimiz olumsuz manzaralar tekrarlanıyor.
   Çözüm için bir yerden başlamanız gerekir. Bunun yolu da yapı yasağı bulunan ve gelmiş geçmiş tüm belediye başkanlarının baş ağrısı olmayı sürdüren oradaki arsaları bir şekilde kamuya kazandırmaktır.
   Bunu söylediğinizde önünüze tüm arsaların muhtemel değeri olan yüksekçe bir bedel konulup, “Belediye bu kadar parayı nereden bulacak” diye soruluyor.
   Bu savunmanın elle tutulur hiçbir yanı yok! Kimse belediyeye yüzlerce arsayı aynı anda kamulaştır demiyor. Her yıl bütçeye 10 arsayı satın alacak ödeneği koymak veya başka yerlerdeki belediye ve hazine arsalarıyla takas yoluna gitmek çok mu zor?
   Üstelik kıyıların yönetimi Büyükşehir Belediyesi’nin görevi... Dolayısıyla arsalar için Büyükşehir’in de elini taşın altına koyması gerekmiyor mu? 10 km’lik sahile iki plaj yapmakla iş bitiyor mu yani?
   Diğer taraftan o arsa sahipleri de mağdur. Satışı yapan belediye; sahipleri 1950’den beri vergi ödüyor. Ama sınırına avlu kazığı dikmeye gör, Kıyı Kanunu’nu ihlalden ceza kapıda!
   İmar Barışı’nın kıyıdaki yapıları kapsayıp kapsamadığı da belirsiz. Çoğu parasını yatırıp belge almış. Belediyeye sordum “Kesin bir bilgi yok. Paraların iadesi söz konusu olabilir” diyorlar.
   Yazın 500 bin kişinin istiflendiği tatil bölgesindeki temizlik, sağlık, güvenlik ve trafik gibi sorunlardan söz etmeye gerek var mı, bilmiyorum!
 


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI