18 Ekim 2018

Serdar ÇAKAN2 Kasım 2017 , Perşembe

Serdar ÇAKAN

Başarının Sırrı: İYİ Teşkilatlanma

Yetmişe otuz… Türk siyasi hayatının temel iki aksı vardır. Aşırı uçları göz ardı edersek büyük parça muhafazakârlar, küçük parça sosyal demokratlar…
“Sağ – sol ayrımı artık yok” deniyor ama inanmayınız. Özellikle muhafazakâr taraf, her fırsat bulduğunda “CHP zihniyetinden” dem vurarak sol kısmı öcü gibi göstermeye devam etmektedir. Hatta “kazanılmış haklar” tamlaması altında dini konulardaki sosyal avantajların devam edebilmesi için her ne olursa olsun solun iktidara yaklaştırılmaması gerektiğini savunmaktadırlar. 2019 seçim propagandasının, yine her zamanki gibi İslami söylem üzerine kurgulanmasına mutlaka çalışılmıştır. Fakat artık reel bir fark vardır.
Yeni parti, İYİ ismi ile siyasi hayatına başladığı günden beri (sadece 1 hafta) siyasetin muhafazakâr kanadından şiddetli eleştiriler almaktadır.
Eleştirilerin muhafazakarlardan gelmesi normaldir. Çünkü yeni parti, eğer başarılı olurlarsa istatistik bilimi gereği; büyükten büyük parça, küçükten küçük parça kopacaktır. Belki de bu nedenle; İyi Parti adına geleceğe yönelik söylenen her olumlu cümle, karşı taraf açısından gereksiz bir şekilde AKP propagandası ile cevaplanmaya çalışılmaktadır.
Mesela; merkezde boşluk olduğu söylendiğinde karşı tez olarak hemen asla bir boşluk olmadığı, AKP’nin boşluk bırakmadan her yeri, her şeyi tastamam kapsadığı anlatılmaktadır. Örneğin Sayın Meral Akşener’in halkı etrafında kenetlenmesi için sağlam bir hikâye yazması gerektiği söylendiğinde, Sayın Cumhurbaşkanının uzun yıllar süren başarılı bir hikayesi olduğu ve kimsenin o hikâyeden daha iyisini yazamayacağı anlatılmaktadır.
Muhafazakâr seçmen mevcut iktidar safında bu kadar kenetlenmiş durumda ise; bu telaşlı halleri nasıl açıklamak gerekecektir? Yeni siyasi hareket, madem söylendiği kadar etkisiz bir harekettir, o halde neden heyecanlı tartışmalar yapılmaktadır? “Hayırlı olsun!” deyip geçmek varken, neden kötüleme, karalama yoluna gidilmektedir?
Sanıyorum İyi Parti açısından en zor olacak kısım, kendisini yetmişlik pastanın içinden dışarıya doğru atmak isteyenlere karşı vereceği siyasi mücadele olacaktır. İyi Parti’nin en çok CHP’den oy alacağını iddia edenlerin amacı, yeni partinin sola yakın bir çizgide durduğunun ispatı gayretinden başka bir şey değildir.
Gelecekte nelerin olacağını elbette şimdiden bilmek imkansızdır. Önümüzdeki haftalarda kamuoyu araştırma şirketlerinin yapacakları analizler ile beklenen cevaplara ulaşmak mümkün olacaktır.
İddialı olmak iyidir! Fakat İyi Parti’nin eleştirilecek noktaları da vardır. Öncelikle, herkesten oy bekliyoruz söylemi tek başına bir anlam ifade etmemektedir. Kendilerine hedef kitleleri sorulduğunda, cevap olarak “herkes” demeleri siyaseten anlaşılabilir ancak bu soru – cevap metodolojisi, konuyu bir pazarlama faaliyeti gibi göstermekte ve İyi Parti’yi “bir şey vermeden bir şey isteyen” durumuna düşürmektedir.
Üstelik zamanlama açısından doğru da değildir. İyi Parti açısından zaman, her kesimden oy istemek zamanı değildir, çünkü ülke seçim sattı mahallinde değildir. Erken seçim ihtimali bile can çekişen ekonomiyi öldürmeye yetecektir.
Her yeni kurulan partide olacağı gibi il – ilçe teşkilatlanmaları, üye kayıtları, seçmenle kontak kurma, kendini anlatma, adaylar belirleme, alt yapı ve finans sorunlarını çözme gibi zaman alıcı ve yoğun çalışma gerektirici bir dizi faaliyetlere odaklanmak gerekmektedir.
Sakarya’da yüzlerce, belki binlerce parti üyesi kayıt edilebilir. Ama seçim kazanabilecek 16 belediye başkanı adayı bulmak o kadar da kolay değildir!


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI