25 Mayıs 2019

Cihan ERSÖZ8 Ekim 2018 , Pazartesi

Cihan ERSÖZ

BBP kürsüsünde AKP’li başkan

Bu günlerde Büyük Birlik Partisi’nin adı Karasu’nun siyaset kulislerinde sıkça geçiyor.
   Nedenini anlatmadan önce biraz geçmişe gideyim.
   BBP 2011 genel seçimlerinde Sakarya birinci sıradan Karasu İlçe Başkanı Hasan Eminoğlu’nun aday gösterir. Eminoğlu bu adaylığını anlatırken “Yalçın Topçu bana telefon edip aday bulamadıklarını söylemişti” diye anlatır. Buna rağmen partinin Karasu’da aldığı oy 151’de kalır… 1 Kasım 2015 genel seçimlerinde ise 37 bin oyun sadece 195’i BBP hanesine yazılır.
   7 Haziran 2015 seçimleri öncesi...
   20 Şubat 2015’te BBP Karasu İlçe Yönetimi topluca istifa eder ve İlçe Başkanı Hasan Eminoğlu gerekçelerini üç başlıkta sıralar:
   “Genel Başkan Destici, merhum Yazıcıoğlu’nun fikir ve düşüncelerinin takipçisi olamadı.”
   “Destici dün bizlere faşist, katil diyen çevrelerle işbirliği içerisine girdi.”
   “Önümüzdeki genel seçimler dolayısıyla yapılan aday adaylığı yarışında Ak Partili Recep Soytürk’e destek vereceğiz.”

   Bu açıklamanın mürekkebi kurumadan BBP Sakarya İl Başkanı Suat Hayri Çillioğlu, AKP’li aday adayına destek verdiğini bildiren Hasan Eminoğlu’nun BBP ile ilişkisinin olmadığını ve Karasu İlçe Yönetimi’nin genel merkez kararıyla görevden alındığını duyurur.
   2009 ve 2014 yerel seçimlerinde Büyük Birlik Partisi’nin Karasu’da belediye başkanlığı yarışına katılmadığını da hatırlatmakta yarar var.
   Eminoğlu ilçede sempati gören bir siyasetçi. STK’larda etkin. Karasu’ya kurulmak istenen termik santrala karşı mücadelenin ön saflarında yer alan bir isim. Partisinin oy tabanı yok ama saydığım artıları nedeniyle siyasi arenada sevilir ve sayılır…
   BBP’nin 6 ay önce 31 Mart 2018’de yapılan ilçe kongresine katılan davetlilere bakıldığında ne demek istediğim anlaşılır.
   CHP İlçe Eski Başkanı Muzaffer Tatlı, 1989/94 arası SHP’li Belediye Başkanı Sedat Büyük, AKP İlçe Eski Başkanı Tuna Eren, MHP İlçe Başkanı Münir Ali Kara, Ziraat Odası Eski Başkanı Fikri Hordoloş ve AKP’li Belediye Başkanı Mehmet İspiroğlu…
   Başkan İspiroğlu kongreye katılmakla yetinmiyor, kürsüye çıkıp bir de konuşma yapıyor. Siyasal tarihimizde bir belediye başkanının muhalefet kongresinde söz alıp o partinin bayrakları ile süslenmiş kürsüde konuşma yapmasının örneği var mı, bilmiyorum.
   Sadede geleyim.
   Karasu’da siyaset kulisleri “İspiroğlu AKP’den çizik yerse BBP’den adaylığı garanti” söylentisiyle çalkalanıyor.   Adaylık için ilk harcın 31 Mart 2018 tarihli BBP kongresinde karıldığını söylemek yanlış olmaz.
   Böyle bir niyetin çoktan ete kemiğe büründüğünü gösteren en önemli kanıt, bunca söylentiye ve gazetelere yansıyan kulis bilgilerine rağmen konuşması gerekenlerin suskunluğudur…   
   Eminoğlu konuyla ilgili soruları hınzır bir gülümsemeyle karşılıyor. Son günlerde Ankara’yı suyolu yapan İspiroğlu ise sessiz…
   AKP İlçe Başkanı İshak Sarı belediye başkan aday adayı; o da haliyle etkisiz eleman! İspiroğlu’nun AKP’ye geçişi sırasındaki nazlanır tutumuna “Gelmezsen gelme” diye tepki koymuştu. Şimdi “Gidersen git” mi desin yani!
   Belediye başkanlarından partiye sadakat anlamında imza aldıklarını açıklayan AKP İl Başkanı Fevzi Kılıç, Mehmet İspiroğlu’nun yeniden aday yapılmaması durumunda BBP’ye gideceği söylentilerini duymamış olamaz! Var mı bir tepki? Yok!
   Yazı öznesinin neden BBP olduğu anlaşılmıştır herhalde…
  


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI