22 Temmuz 2019

Ömer EMECAN23 Şubat 2019 , Cumartesi

Ömer EMECAN

BEKA ENDİŞESİ NE KADAR İNANDIRICI?

Torunum Göktuğ Bey, yarın yani 24 Şubat’ta 5 yaşına girecek. 

Annesi ona, 100’den geriye doğru saymayı öğretmiş. 

Büyük bir mutlulukla ve kendinden emin bir tavırla sayıp; “Afferin ulan” dememi bekliyor. 

Afferinden sonra, ‘Ben de sayayım mı?’ diye soruyorum. Cevabına fırsat vermeden, makineli tüfek gibi, geri- geri saymaya başlıyorum: ‘25, 96, 42, 29, 54, 87, 2, 1, 0…’ Kahkahalarla gülerek: “Dedeciğim, sonu doğru ama başı da ortası da hep yanlış!“ diyor. 

Akılıma son günlerin moda kelimesi geliyor: Beka.. 

Cumhur ittifakına mensup partiler, hemen hemen bütün sözlerini ‘Beka’ kelimesiyle noktalıyorlar.. 40 yıla yakındır yazan biri olarak, sözlerin kompozisyonuna bakıyor, sonuç bölümünde Beka kelimesine rastlıyor ama bir bütünlük göremiyorum.  

Aklıma, ister istemez torunumun sözü geliyor: “Başı da ortası da yanlış!”

KocaAli’de ikamet ettiğimiz için oradan örnek verelim. 

Millet İttifakının bir adayı var. 30 yıldır siyasetin içinde. Hem de yöneten biri olarak. 

Herkesin ittifakla kabul edeceği bir özelliği var: O partiler üstüdür ve Liderdir: Kemal DİN…  Kesseniz yanlış yaptıramazsınız. Sadece KocaAli’nin değil, herkesin derdiyle ilgilenir. 

Sözü fazla uzatıp işi, şu sevmediğim politikaya getirmeyelim. 

Şimdi, soru şu: Kemal Din, Millet İttifakının adayı olarak KocaAli’de Belediye Başkanlığını kazansa, ne gibi bir Beka sorunu olur? Kaldı ki bu Genel Seçim bile olsa böyledir. Çözüm sandıkta değil midir?

İçi boş, kompozisyonsuz, bencilce ve adil olmayan bu ifade için, birkaç ayet ve Hadis-i Şerifle baş başa bırakıyorum sizleri…

-Allah size, mutlaka emanetleri ehli olanlara vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman, adaletle hükmetmenizi emreder.                                                                                     

-Allah, sizinle din uğrunda savaşmayan ve sizi yurtlarınızdan çıkarmayanlara iyilik yapmanızı ve onlara âdil davranmanızı yasaklamaz. Çünkü Allah, adaletli olanları sever.                                                                                                                                                  Hazreti Peygamber (S.A.V.): “Bir saat veya bir gün adaletle hükmetmek, bir sene veya altmış sene nafile ibadetten hayırlıdır.”                                                                           
Resulullah (S.A.V):  
“En faziletli cihat, zalim bir idarecinin yanında, ona adaleti söylemektir.”                                                                                                                                                          

Resullullah (S.A.V.):
“Kıyamet günü, insanların Allah’a en sevgili ve mekân olarak en yakın olanı, adil imamdır. Kıyamet günü, insanların Allah’a en menfuru ve mekân olarak en uzak olanı da zalim sultandır.”                                                                                                               
Hz. Muhammed (S.A.V.):
 
“Cennetlikler üç gruptur. Bunlar: Âdil ve başarılı devlet başkanı, yakınlarına ve Müslümanlara karşı merhametli ve yufka yürekli olan kişi, ailesi kalabalık olduğu halde haram kazançtan sakınıp, kimseden bir şey istemeyen adamdır.”              
Göktuğ Bey’le birlikte bütün evlatlarımıza ve Aziz Milletimize merhametli, haramdan uzak, beka endişesi olmayan, adil bir ömür ve güzel yarınlar diliyorum.    


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI