21 Eylül 2018

Serdar ÇAKAN22 Şubat 2018 , Perşembe

Serdar ÇAKAN

Beynimize Sahip Çıkalım!

Saadet Partisi Genel Başkanı Sayın Karamollaoğlu bir söyleşide şöyle demiş:
“İslamcı tabiri Batı’dan gelir, biz hiç kullanmadık. İslamcılık iki tür kullanılıyor. Birincisi İslami değerleri ihya ederek bir yaşantı oluşturmak, ikincisi İslami değerleri kullanarak güç sahibi olmak. İkisi de var. Birisi ne kadar kıymetliyse, öteki o kadar korkunç...”
Diyor ki: “İslami değerleri güç sahibi olmak için kullanmak korkunç bir şeydir!”
Sayın Genel Başkan’ın tespiti ile ilgili değerlendirmeyi kamuoyu kendi içinde yapacaktır fakat iyi yönetici olmanın en önemli kıstasının “alnı secdeye değmek” olduğu nice seçimlerin ve referandumların yapıldığı bir dönemin içinden geçtiğimizi herhalde kendisi de iyi bilmektedir.
Ben olsam “korkunç” tanımlamasını kullanmazdım. Aşırı olmuş! Ama mevcut durumun “normal” olduğunu söylemeyi de pek mümkün göremiyorum. Çok şükür, hukukta, ticarette, istihdamda ve hatta sanatta ve sporda “sadece kendine Müslümanların” etkisini gözlemleyecek kadar gözümüz açıktır.
Fakat yine de ekonominin gelecek dönemlerde bizleri nasıl zorlayacağı konusunda tam olarak bilincimiz açık değil. Dış politikada yapılan hataların gelecek yıllarımızı nasıl etkileyeceğini şimdiden kestiremiyoruz. Tarım ve sanayi üretimin başıbozukluğunun Türk Milletinin başına ne çoraplar öreceğini tahmin edemiyoruz.
Hele bir eğitim sistemi sorunu var ki! İşte “korkunç” olan budur!
Eğitim sisteminin yanlı ve aceleci politikalar ile gençlerimizi nasıl hırpaladığının, çocuklarımızı ileriki yaşlarında batılı ve doğulu rakiplerine karşı ne kadar donanımsız bırakacağının henüz farkında değiliz.
Geçerli meslek sahibi olmak isteyen bir çocuğun eğitim hayatı 12 yıl sürüyor. Oysa bir bilgisayarlı robot 2-3 saatte iş yapar hale (production/setting/installation) gelebiliyor.
Çocuklarımıza açık seçik anlatmamız gerekiyor: “Bilgisayarlı robotu yapan, programlayan veya tamir eden sen değilsen, büyüdüğünde iş bulamayacaksın.”
Türkiye 1900’lü yıllarda başlayan sanayi devrimini kaçırmıştı. Bugün bile bir türlü bitmeyen “ağır sanayi hamlesini” düşünürsek batıyı ve doğuyu yakalayamadığımız aşikardır.
Şimdilerde ise yeni bir devir başlıyor. Otonom Bilişim Devrimi kapıya dayandı. Türkiye bunu da ıskalarsa, dünya ölçeğindeki rakipleri arasındaki fark 300 seneye çıkacak.
Gelecekte kurumların, insan olan doktorlara, avukatlara, satıcılara, sürücülere, öğretmenlere ihtiyacı kalmayacak. Yaşımız yeter mi, biz görebilir miyiz bilmiyorum ama evdeki tuvalet hastane laboratuvarına, mutfak eczaneye, oturma odaları okula, kiler markete dönüşecek. Hayal edebilirsiniz, o kadar da zor değil.
Dünya, robotların kontrolden çıkıp toplumları yönetmeye talip olmasını tartışıyorken bizler hala geçmişteki bireyler ve tarihteki olaylar hakkında iyi – kötü ayrımı yaparak taraftar toplamaya çabalıyoruz.
Teknolojinin ve otomasyonun gelişmesi ölçüsünde düşünmeye devam edersek belki dini hizmetlerin bazıları bile robotlar tarafından sağlanır hale gelecek. Milyonlarca meslek erbabı işini yapamaz hale geldiğinde imam – hatip mezunlarının yeni durumdan asla etkilenmeyeceğini mi sanıyorsunuz?
Sizce gelecek nesiller Diyanet’e: “Hocam robot imamın arkasında namaz kılınır mı?” diye sormak zorunda kalmayacak mı?
Kalbimizin sesini dinlemek iyidir fakat beynimize de sahip çıkmak gerekir.


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

GAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI