22 Temmuz 2019

Av. Zeynep SOYDAN ÜNLÜ15 Mayıs 2019 , Çarşamba

Av. Zeynep SOYDAN ÜNLÜ

BIÇAK KEMİĞE DAYANDI

Şiddete düşkünlüğümüz devam ediyor. Nasıl bu hale geldiğiyle ilgili ve neler yapılabileceği konusunda kamu kurumlarının, Üniversitenin, Belediyelerin ilgili birimlerinin vatandaşlara bilgilendirme, eğitim, seminer, panel ne verilecekse vermesini talep ediyorum. Çünkü bu böyle gitmez...

Geçen günlerde Sakarya'nın merkez ilçesi Adapazarı'nın göbeğinde bir silahlı yaralama olayını basına yansıyan güvenlik kameralarından izledim. Bir telefon bayiinde çalışan iki kadına karşı yaklaşan orta yaşlı bir adam, bir müddet sakince sürdürdüğü konuşmanın ardından belinden silahını çıkarıyor ve kadınlara ateş ediyor. Görüntüyü izlerken içim acıdı. Nasıl da soğukkanlılıkla bir insana silah doğrultuluyordu.

Kadın can havliyle kendini yere atıp masanın altına kaçtı. Eliyle başını tutarak kurşunlardan korunmaya çalışıyordu. Adam o kadar sakindi ki sakinliği dehşet vericiydi.

3 gün önce Malatya İsmet İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Turgut Özal Tıp Merkezinde Beyin Cerrahi Kliniği öğretim üyelerinden Prof. Dr. S. Çağatay Önal'ın odası bir hasta yakını tarafından kundakladı. Olayın basına yansımış kamera kayıtlarında da fail o kadar sakin ki zerre stres, tedirginlik belirtisi yok.
Sonrasında geçen gün bizzat yaşadığım bir vakıada anlaşmalı boşanma için gittiğimiz adliyede polis o gün özellikle detaylı arama yaptığını kapıdan geçerken belirtti. Sohbet ettik. Bugün problemli bir boşanma davası varmış, işleri sıkı tutuyorum, dedi taraf olduğumuzu bilmeden. Duruşmanın sonlanmasının akabinde kapıdan çıkarken gençten bir çocuk, reşit bile olmayabilir, polisten çakısını aldı. İçeri onunla girmeye çalışmış, başaramamış. Öğrendim ki çocuk karşı tarafa DESTEK için gelenlerdenmiş. Yakın akraba vs. değil. Ne idüğü belirsiz biri.
Ne oldu yahu hani “ANLAŞMALI” idi. Bir de anlaşmalı olmasa ne olacak diye soramıyorum kendime. Ne olacak kendini bilmez cani, vahşi, toplum içinde yaşamayı hak etmeyen hasta ruhlu insanlar, gidecek karşı tarafa saldıracak. Geçen günlerde kaybettiğimiz Avukat İbrahim ERGİN'İ rahmetle anıyorum.
Özellikle bu tip saldırı haberlerinin içeriklerinin basına yansımasını da eleştiriyorum. Çünkü her bir haber zihinlerde bu olayları normalleştiriyor. Özellikle sağlık çalışanları ve avukat gibi riskli mesleklere mensup kişiler bu haberlere konu oluyor. Her bir haber olayların kanıksanmasına, normalleştirilmesine sebep oluyor. Yol gösteriyor, fikir veriyor.
Bu toplumda beraber yaşanacaksa herkes toplumsal kurallara uymak zorunda. Mübarek Ramazan ayımızda Kur'an-ı Kerim'inHucurât Suresinin 9. Ayet Meali “Müminlerden iki topluluk çarpışacak olursa, aralarını bulup-düzeltin. Şayet biri diğerine tecavüzde bulunacak olursa, artık tecavüzde bulunanla, Allah´ın emrine dönünceye kadar savaşın; eğer sonunda (Allah´ın emrini kabul edip) dönerse, bu durumda adaletle aralarını bulun ve (her konuda) adil davranın. Şüphesiz Allah, adil olanları sever. (49/9)”  İnsanlarda  adalete olan güvencin acilen pekiştirilmesi dileğimle.
 


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI