21 Eylül 2018

Serdar ÇAKAN5 Temmuz 2018 , Perşembe

Serdar ÇAKAN

Bir Hikâye

Siyaseti boş verin! Bugün size bir hikâye anlatmak istiyorum.
Yıllar önce 10 haneli bir sitede oturan komşular arasında mutlu bir yaşam sürüp gidermiş. Sitedeki evler çok kıymetliymiş. Civardaki herkes orada oturmayı hayal edermiş. Çünkü:
Siteyi çevreleyen yüksek duvarların ardında güvenlik içinde otururlarmış. Çocukları kontrollü bir ortamda beraberce oynarmış. Aileler, birbirlerinin bütün dertlerini, sevinçlerini bilir, yaşadıklarını paylaşırlarmış. Site sakinleri, havuzu, bahçeyi temizleyen, ağaçlara bakan, getir – götür işleri yapan çalışanlar sayesinde elleri kirlenmeden gayet güzel yaşarlarmış. Ebeveynler, özellikle yaz akşamları birlikte barbekü yapar, ortak sofrada lezzetli yemekler eşliğinde uzun sohbetler edermiş.
Site yönetimini kendi aralarında 1’er yıllık periyotlarda dönüşümlü olarak yapıyorlarmış. Sene bittiğinde önceden planladıkları kişi ve bir yardımcısı, yöneticiler oluyor, ortak alanları ve çalışanları idare eder konuma geliyormuş.
Günün birinde evi bahçe duvarlarına yakın olan bir site sakini, evi ile site duvarı arasında kalan açık alana küçük bir depo yapmak istemiş. Ortak alan gerekçesi ile talebi reddedilen komşu bu duruma çok bozulmuş! Hemen iki akşam sonra, yan komşusunun evinde sitedeki yaşamı eleştirmeye başlamış:

  • “Bu yüksek duvarlar tehdit edici düzeyde dikkat çekici. Duvarların ardı merak ediliyor ve güvenlik sorunu oluşturuyor.”
  • “Çocukların sadece site içindeki yaşıtları ile beraberce oynaması, onların kişilik gelişimleri açısından endişe verici.”
  • “Ailelerin, her yaptıklarını birbirleri ile paylaşıyor olması çok rahatsız edici. Mahremiyet diye bir şey kalmadı.”
  • “Elleri kirletmeden sürülen bu yaşam toplumdan ne kadar da uzak ve insafsızca.”
  • “Sürekli aynı kişiler ile aynı konularda sohbetler etmekten sıkıldım.”

Yan komşu, bütün bu söylenenlerden etkilenmiş. Ertesi sabah o da sabah kahvesi içmeye gittiği bir yandaki evde benzer düşüncelerini anlatmış. Çok değil, bir hafta sonra periyodik yapılan barbekü partisine 4 aile katılmamış. Yemekteki diğer 6 ailenin üyeleri, duruma bir anlam verememişler ama gelmeyen 4 aile hakkında da atıp, tutmaktan geri kalmamışlar.
Soğukluk, günden güne büyümüş. Uzun zaman sonra ancak yönetici değişikliği zamanı geldiğinde bir araya gelmişler. Toplantıda kavga çıkmış. Yönetici seçemeden ayrılmışlar. Kısa bir süre sonra toplantıda olanlara dayanamayan eski yönetici ve başka 2 aile daha evlerini satarak siteden taşınmışlar.
Fitili ilk ateşleyen komşu, yönetici seçilmiş. Seçim periyodunu da siteye istikrar getirmek vaadi ile 1 yıldan 3 yıla çıkarmış. Ortak alanlar ile ilgili kuralları değiştirmiş. Çalışanları tanıdıkları ile değiştirmiş. Aidatlara da zam yapmış.
Kalanlar memnun mu bilinmiyor ama siteden son ayrılanlardan biri etrafta şöyle konuşuyormuş: “Doğru bildiklerimiz bir gecede yanlış oldu. İtiraz etmedik. Bir baktık, düzen değişmiş. Bize de yol görünmüş.”
***
Salı günü Ofis Sanat Merkezi’ndeki bir serginin açılışına katıldım. 
Bir Taraklı Hikayesi Fotoğraf Sergisi… Sanatçı Tayfun Serbes, geleneksel Taraklı Evlerinin çatılarında kullanılan kiremitler üzerine özel bir teknikle baskıladığı fotoğrafları ile hem çokça ilgi çekici hem de kültürel sahiplenici bir çalışma yapmış. Sergi 29 Temmuz gününe kadar ziyarete açık olacak.
Adapazarı’ndaki ender sanatsal faaliyetlerden biri… Fırsat bulun ve Ofis Sanat Merkezine mutlaka uğrayın.


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

GAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI