16 Temmuz 2019

Av. Zeynep SOYDAN ÜNLÜ19 Haziran 2019 , Çarşamba

Av. Zeynep SOYDAN ÜNLÜ

Bir ürünün en büyük değeri:Marka

Artık çok bilinen bazı ürünleri almaktan çekinir olduk. Bir ürün bir mal ne kadar tanınmışsa bir o kadar da sahtesi üretiliyor. Çarşı Pazar dünyaca ünlü lüks markaların gerçeğinden çok daha ucuza alıcı bulan taklitleriyle dolu. İsimlerini anarken fiyatlarının uçukluğunu konuştuğumuz bazı marka malların her tarafta oluşu ve kalitesizliği bizi şaşırtıyor. Her ne kadar “taklitler aslını yaşatır” dense de biz ekonomik ilkeler çerçevesinde konuya böyle bakamıyoruz.

Gazete haberlerini takip ettiğinizde bu konunun gündeme “çakma marka operasyonu”, “sahte ayakkabı satıcısına şok baskın” gibi başlıklarla ifade edilirken “dünyaca ünlü markaların avukatları satıcılara göz açtırmıyor.” cümlelerini bol bol okuyabilirsiniz. (Bu haberlerde de avukatları kişinin ekmeğiyle oynar gibi göstermeleri de cabası. Bu durumu kınadığımızı da küçük bir parantez olarak basın yoluyla iletmiş olalım.)

İşletmenizin ürünlerini, hizmetlerini diğer tüm şirket ve kuruluşların mal ve hizmetlerinden ayıran en önemli unsur marka sahibi olmanızdır. Özellikle öyle bir çağdayız ki çoğu ürünü sırf markasından dolayı alıyor ve kullanıyoruz. Aslında bu markalaşma bizi bu markanın alım gücüne sahip olan insanlar grubuna sokarak bir sınıfa dâhil ediyor. Çünkü üzgünüm ki ye kürküm ye dünyası.

Özellikle gençler arasında bu çok yaygın marka ürün kullanımı iki aynı ürüne dışardan bakıldığında ayırt edilecek bir fark olmasa da üzerinde marka olanın tercih edildiğini görüyoruz. Dünyaca ünlü tanınmış kişiler kendi marka değerlerini oluşturmaya yönelik çalışmalar yapıyorlar. İşleriyle ilgisi olmayan bir alanda, mesela bir futbolcu bir şarkıcı kozmetik alanında bir ürünü kendi markasıyla satışa sunuyor. Böylece ismine marka değeri katıyor. Mesela Türkiye’deki restoranlarının ardından dünyanın farklı noktalarında da restoran açan Nusr-Et restoranlarının sahibi Nusret Gökçe kendisiyle özdeşleştiğini belirttiği dirsek üzerinden tuzlama hareketinin Avrupa'da tescilli bir marka olabilmesi için Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Ofisi'ne (EUIPO) "hareket markası tescili" için başvuruda bulundu. Kısacası insanlar özgünlük ve farklılığını koruyabilmek, değerlendirebilmek ve değerine değer katarak maddi kazanca dönüştürmek için marka ve patent hukukunu etkin bir şekilde kullanıyor.

Fakat sistemin işleyişine baktığınızda taklit olan her tasarımın, her ürünün aslının marka değerini düşürdüğünü ve özünde onu ekonomik yönden kazanç kaybına uğrattığını görüyoruz.  Hal böyleyken bizi bu kazanç kaybından korumak için yapılacak en önemli koruma marka ve patent hukuku çerçevesinde toplanıyor. Marka değerinizi oluşturduğunuzda sadece isminiz bile size ekonomik kazanç sağlar.
Tescil edilmemiş bir marka hakkına tecavüz konusunda Türk Ticaret Kanunu’nun Haksız Rekabete ilişkin hükümleri uygulanır. Haksız rekabet nedeni ile açılacak hukuki davalar ;Men davası, Düzeltme davası, Maddi ve Manevi Tazminat davaları olabilir. Türk Ticaret Kanunu’nun 56. Maddesi’nde düzenlenmiş olan bu davalar, dava hakkı olan tarafın bu hakları doğumunu öğrendiği günden itibaren bir yıl içerisinde ve her halde bunların doğumundan itibaren üç yıl içerisinde açılmalıdır. Bu süreler zamanaşımı süresidir. Sürenin başlaması için hem fiilin hem de zararın öğrenilmesi gerekir. Marka hakkına tecavüz durumunda açılabilecek davalar nelerdir, dersek; Marka hakkına tecavüz edilen ve tescilli marka sahibi kişi aşağıda belirtilen hukuk yollarına başvurma imkânına sahiptir. Tecavüzün tespiti davası, Muhtemel tecavüzün önlenmesi davası, tecavüzün durdurulması davası, tecavüzün kaldırılması davası, maddi ve manevi tazminat davası, İtibar tazminatı davası, Sınai mülkiyet hakkının gaspı nedeni ile hakkın devri davası tecavüzün gerçekleşmesinden itibaren her halükarda on yıl içinde açılabilir. Bilinmelidir ki haksız eylem devam ettiği sürece zamanaşımı işlemez.

 


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI