18 Ekim 2018

Ömer ALİKILIÇ28 Kasım 2017 , Salı

Ömer ALİKILIÇ

Bitenler ve bitmeyecekler

Hayatta her şeyin, bir gün mutlaka biteceği, bittiği söylenir. Gerçekten de, her şey, günün birinde sona erer. Biter acı. Mutluluk biter. Çaresizlik biter her gün. Hayata dair her şey, yitip biter. Hatta bir gün, bizi hayata bağlayan umut da biter. Çuval dolusu para da biter, ömür boyu sürecek sanılan fakirlik te. İnsan ömrünün dahi bittiği bu geçici cihanda, hiç bir zaman bitmeyecek şeyler de var aslında. 
Evet, her şeyin bir son olduğu bir dünyanın ve biten, bir gün mutlaka bitecek olan bir hayatın içinde, hiç bir şekilde bitmeyecek kavramlar var. Dilden düşecek cümleler bitmez mesela. Akılda volta atan düşünceler bitmez. Yüreğe düşen duygular bitmez. Yukarıda sıraladığım bitenlerin, mirasıdır bu bitmeyecek olanlar. Yürekte olan mutluluk bitmez ama, mutluluğu bitirmek isteyen acı da bitmez.
Neden bilemiyorum, bizler biten, daha doğrusu bir gün mutlaka bitecek olan bir hayatı, hiç bir zaman bitmeyecekmiş gibi yaşıyoruz. Bitecek oysa. Bu ahir zaman bitecek. Ruhun terk ettiği beden, toprak olup çürüyecek. Yarım diye dert edindiğin hiç bir iş, ağlamayacak arkandan. Çünkü, o işleri tamam edecek, mutlaka biri çıkacak. Evet kabul ediyorum, bunları yazmak kolay olduğu kadar, hayata geçirmek çok zor. Ama ne bileyim, yormamak lazım galiba ruhu. Akan zamanın içinde, akıp gitmek lazım belki de.
Hayata dair, bitenler ve bitmeyecekler böyle iken, gündeme, siyasete dair bitenler ve bitmeyecekler, yine çok farklı. ‘’Siyaset’’ dediğime bakmayın. Son zamanlarda, gündem çok yoğun olabilir, ‘’siyaset’’ çatısı altında, herkes bir çok cümle kuruyor da olabilir. Ancak Türkiye’de, şu an siyaset yapan yok aslında. Birileri, “vatan millet’’ diyip, ülke için koşmaya, yeni bir şeyler söylemeye çalışıyor, başka birileri de, ülkeye öfke ekmek istiyor. Herkesin meselesi, sözümona Türkiye. Ancak birinin derdi, Türkiye’yi şaha kaldırmak, diğer birinin derdi ise, sadece başa geçmek. Böyle bir ortam yaşarken de, yazmadan durmuyor kalem. Ne yaşarsa yaşasın, başına ne gelirse gelsin, bir ömür yazmak istiyor yürek.
  Evet, gerçekten de, bu zaman zor bir zaman. Çünkü dünya, “sen Atatürkçüsün, sen paçayı kurtardın, sen reisçisin, sen yandın’’ demeden, islamın son kalesi olan, tüm Türkiye’yi ele geçirmek istiyor. Bitmeyen nefreti, bitmeyecek kini ile, bizi bizden çalmak istiyor. Bu dönem, tüm fikirleri rafa kaldırıp, milli duruşa sarılalım. Dilde, Türkiye’yi savunan cesur cümleler, yürekte, dünyaya kafa tutan sağlam bir iman, seccade’de, beddua’ya karşı koyan bir dua olsun.
Hiç kimse, ‘’bana ne’’ yada ‘’ben ne yapabilirim’’ demesin. Gücü duaya yeten, yorulmadan dua edecek. Elinde kalem olan, kimseye bakmadan, sadece doğruyu ve hak sözünü yazacak. Çünkü, düşmanın kini, hiç bir zaman bitmeyecek. En basiti, geçtiğimiz cumaya bir bakın. ‘’Alışveriş’’ kılıfı giydirip, mü’minin haftalık bayramına, “kara cuma’’ dediler, yetmedi, tam cuma vakti, mısır’da, bir camiye saldırıp, yüzlerce müslüman kanı döktüler.
İşte bu yüzden, uyanmak lazım gaflet uykusundan. Dualara, bin dua katmak, kişisel dertlerimize, birde ülke derdini eklemek ve her kafadan bin ses çıkarken, hiç bir zaman susmadan, doğruları haykırmak lazım. Zira dünyanın, dinimize ve ülkemize düşmanlığı bitmeyecek. Ama, millet safı zayıfladığı an, biten İslam ve Türkiye olacak.


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI