18 Ekim 2018

Ömer ALİKILIÇ21 Kasım 2017 , Salı

Ömer ALİKILIÇ

Biz yerli miyiz?

Sayın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, yerli ve milli otomobil için, beş baba yiğidi açıkladığı günden bu yana, yerli ve millilik hakkında, her kafadan bir ses çıkıyor. Biri, “tamam, otomobil yerli ve milli de, motoru ithal edeceğiz’’ diyip, istemeden de olsa, bu projeye gölge düşürüyor, başka biri de, ekrana çıkıp, ‘’Beyini nereden ithal edeceğiz’’ diyip, Türk beyini ile, bile isteye alay ediyor. İlk vatandaşın niyeti, asla ama asla kötü olamaz. O sadece, “Keşke motoru da, biz yapsak’’ tarzında, ufak bir eleştiri yapıyor. Ancak, tüm Türkiye’nin tanıdığı, ekrana çıkan, ekran portakal’ı olan, vatandaşın niyeti, yapılan işe leke atmak, basite indirmek ve ülkeyi, dünya karşısında gülünç duruma düşürmek.
Düşünülen, hayal edilen ve hayata geçen her projede olduğu gibi, yerli ve milli otomobil projesinde de, övgü yapılacak yerler de olabilir, eleştiri yapılacak yerler de. Çünkü, kimse mükemmel değil şu dünyada. Hadi, gerçekleri kaleme almaya, tam gaz devam edelim. Hiç kimse hatasız değil, hiç kimse günahsız değil, hiç kimse yanlışsız değil ve en acısı da, tek bir insan bile, yalansız değil bu dünyada… Su gibi akan zaman ile birlikte, kirletiyor hayat bizi. Kirletiyor dilden düşen, her bir cümleyi. Kirletiyor yüreğe ekilen, her bir umudu ve kirletiyor, Allah’a edilen her duayı.
Yerli otomobil hakkında, yerli ve millilik tartışması başladığı zaman, ‘’Biz, ne kadar yerli ve milliyiz?’’ dedim kendi kendime. Geldiğimiz, devlet değil, millet boyutuna bakıyorum, ne yerlilik görüyorum, nede millilik. Zira, TC numarası olan her insan, gerçek bir Türk olamadığı gibi, kimlikte yazan İslam kelimesi, hiç kimseyi, gerçek bir müslüman yapmaz, yapamaz. Rakamlar, kelimeler ve makamlar, kimseyi “insan’’ yapamaz. Çünkü, gerçek bir insan, sözü ile özü, tek yumurta ikizi olan insandır.
Dünyanın, en zor şeyidir ‘’insan’’ olmak. Dünü, hiç bir zaman ve hiç bir şekilde unutmayan, elindeki gücünün, sahibinin sadece Allah olduğunu bilen ve Allah katında, herkesin eşit olduğunu, herkesin aciz olduğunu idrak eden insandır. Gerçek yerli ve milli olan bir insan ise, vatan için can veren, zor zamanlarda hak safını tutan, tüm dünyaya “ben böyleyim’’ diyen insandır. Üretilen her yerli malı ile onur ve gurur duyan, bayrak için mücadele edenler, ezan için, sessizce dua nöbeti tutan insandir. Gerçek yerli ve milli insan, ülkeyi ona buna şikayet etmeyen, sözde değil, özde Atatürkçü olan, bağımsız Türkiye için, ne gerekiyor ise onu yapan insandır.
Çevreye, insanlara, insanlığa, gündeme, kurulan cümlelere bakıyorum da, ne gerçek bir milli, ne gerçek bir müslüman görüyorum. Söyleyin bu garibe. Gece gündüz sosyal medyada gezen, kafayı başörtü örtüp, altına blue jeans giyen, camiilere cumadan cumaya uğrayan, ramazanlarda, eşe, dosta, akrabaya evinde bir çorba ikram etmeyen, bayramlarda, baba evine değil, tatil köyüne giden biz, gerçekten yerli miyiz? 


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI