16 Temmuz 2019

Şerif SARI6 Şubat 2019 , Çarşamba

Şerif SARI

Büyükşehir Belediyesi daire başkanları ilimizi tanıyorlar mı?

Geçtiğimiz hafta sonu ilimizin kısıtlı imkânlarla da olsa katıldığı Beylikdüzü’nde düzenlenen “Uluslararası Doğu Akdeniz Turizm ve Seyahat Fuarı ”Emitt “ ziyaret ettim.
Geçtiğimiz yıllara göre özellikle, Doğu Marmara Kalkınma ajansı şemsiyesi altında yapılan tanıtım içerir ve fuar alanında yapılan sunumun yetersizliği tartışmalı olsa da, hala ülkemizin iç ve dış turizmin gelişimi ve tanıtımı açısında “Emitt” fuarı önemli bir organizasyondur.
Bu organizasyona katılan Sakarya il turizm kültür müdürlüğü gösterilen alanda ilimizin tanıtımıyla ilgili sözlü ve hazırlanan kitap, dergi, kataloglardan oluşan tanıtım materyalleriyle ziyaretçilerini ağırlıyor.
Geçmiş yıllarda ilim Sakarya ve İlçem Kocaali adına “emitt’de” bölgemi tanıtma görevini yapmıştım.
Bu görevim esnasında tanıştığım İl Kültür Turizm Müdürü Sn. Hüseyin Yorulmaz ve personel Volkan Nurcalı bey, her zamanki heyecan ve istekle görevlerini imkânlar ölçüsünde eksiksiz yapmaya çalışıyorlardı.
Cumartesi günü yaptığım ziyarette diğer illerin olduğu gibi ilim Sakarya’nın da tanıtım materyallerini inceleme fırsatım oldu.
Sakarya Büyükşehir Belediyesi, kültür ve sosyal işler müdürlüğünün hazırlamış olduğu “Kültür ve Doğanın tüm Renkleriyle Sakarya” adıyla hazırlamış oldukları “gayet sıcak, renkli ve gerçekten işlevsel bir tanıtım” kitabı hazırlamışlar.
Zevkle ve heyecanla kitabı incelediğimde maalesef amatörce hataların yapıldığına şahit oldum.
Örneğin “Kocaali Maden Deresi’ni” Karasu Maden deresi” adıyla hazırladıkları tanıtım kitapçığında yer vermişler.
Bir ilin turizmiyle ilgili en önemli biriminin bu tür “insanları yanıltıcı, bölgeye gelmek isteyen ilimiz misafirlerine” yanlış coğrafi bilgi içeren yönlendirmeler yapmak, bir ilin turizmle ilgili birimine dolaysıyla Sakarya büyükşehir Belediyesine yakışmamıştır.
Bir birimde bilgi eksiklikleri olabilir.
Ancak bu ilde bir kültür turizm il müdürlüğü var.
Öyle anlaşılıyor ki Büyükşehir belediyesi personelleri bu konularda yerinde bilgi edinme ve araştırma heveslileri değiller.
Teknolojiyi de pek kullanma taraftarı olmadıkları anlaşılıyor.
Hâlbuki teknolojiyi kullanarak ilgili bölgenin adını girilirse teknoloji size Maden Deresinin nerede olduğu koordinatlarıyla birlikte söyleyecek.
Aynı şekilde ilgili sayfiye alanların dâhil olduğu belediyeler var.
Bu belediyelerimiz le iletişime geçerek doğru bilgiye ulaşmak varken, ilk akla geleni, fotoğrafların altına yazmak gayri ciddi bir davranıştır.
Bu tür gayri ciddi görev yapanların Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal işler ve kültür müdürlüklerinin ilgili birimlerinde, ilimizi tanıtım çalışmalarına yön vermeleri, ilimiz kültürleri ve Turizm’i adına düşündürücüdür. 

Tarihi evleri hangi kurum koruyacak?.

İlimiz gerçekten zengin bir kültüre sahip.
Bu zenginliklerimizin başında tarihi yapılarımız, mimarilerimiz gelmektedir.
Son yıllarda köylerimizde bulunan neredeyse 100 yıl ve daha fazla bir zaman dilimi öncesi yapılmış yerel mimariyi barındıran yapılar bir bir yanmakta.
Geçtiğimiz yılın sonlarında Kocaali Karapelit köyümüzde elektrik kontağından yandığı ifade edilen tarihi bir bina kül oldu.
Aynı şekilde 3 gün önce yine Kocaali Açmabaşı köyümüzde bir tarihi yapı daha elektrik arızası nedeniyle yanıp kül oldu.
Tarihi geçmişi olan ve yerel mimari özelliklerini barındıran yapıların ilimizde kaç adet olduğuyla ilgili bir çalışma alt belediyeler ve muhtarlıkların aracılığıyla yapılması mümkün.
Bu yapılarımızı elektrik arızası başta olmak üzere, tehlikelerden koruyarak gelecek nesillere ulaşması için bir projeyi hayata geçirmemiz zaruridir.

 


Bu yazı toplam 1 defa okundu.

Sizden Gelenler

Tarih : 10 Şubat 2019 , Pazar

Sakaryalı

17 yıllık bir yalan makinası, aldatma, uyutma, algı, bağırtı, gürültü ve kendilerinden başka herkesi düşman gösterme senaryosu ile karşı karşıyayız. Anlayın, gerçekleri yazın artık. Daha fazla geç kalmadan, bu büyük vebalin altında helak olmadan

UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI