22 Ocak 2019

Dr.Serdar ÇAKAN3 Mayıs 2018 , Perşembe

Dr.Serdar ÇAKAN

CHP Adayı Kim Olacak?

Ortak görüş; meselenin çok uzadığı yönünde… Ben de öyle düşünüyorum.
CHP’li arkadaşlara her gün soruyorum. Bilmediklerini söylüyorlar. Medyadaki haberlere göre parti yöneticileri de bilmiyormuş.
Belki gerçekten karar veremediler belki de milletvekilliği için yapılacak sıfır baraj ittifakının oluşmasını beklediler.
Bu satırları yazarken son haber; cuma günü açıklanacağı şeklindeydi. Sabreder bekleriz. Ancak adayları kim olursa olsun, Sayın Meral Akşener’i geçmesinin mümkün olduğunu düşünmüyorum.

Kişisel Seçim Sonucu Tahminim

Yandaş değilim. Anketçi hiç değilim. Fakat hiçbir bilimsel metoda dayanmadan ben de bir tahmin yapmak istiyorum.
Birinci turda: AKP adayının %40, İyi Parti adayının %29, CHP adayının 19, Saadet adayının %3, Vatan Partisi adayının %1 ve HDP adayının %8 kadar oy alabileceğini tahmin ediyorum.
İkinci turda: İyi Parti adayının %56, AKP adayının %44 nispetinde oy alacağını öngörüyorum.
Seçim günü yaklaştıkça güncelleme yaparım. Anketçilere atış serbest, bana değil mi?

Vekalet Görevi

Siyasi Parti, en güçlü sivil toplum kuruluşudur. Aynı politik görüşe sahip insanlar bir araya gelirler ve ülke yönetiminde söz sahibi olmak için birlikte çalışır, fikir üretir, yasal eylemlere imza atarlar.
Özünde “temsil” vardır. Bir de “vekalet”! Yerelden başlayıp Ankara’ya uzanan bir sivil irade zinciri… Çünkü, seçmen temsil edilmek, sözlerini, fikirlerini, düşüncelerini taa Ankara’ya kadar ulaştırmak ister. Kendi ilindeki il başkanını bu maksatla “vekil” görür. 
Vekalet kelimesi önemli ama bizim siyasi partilerin düzeni içinde arasan bulamazsın! Genel Merkez’dekiler kendilerini seçecek delegeyi seçer, delegeler de biat ettikleri Genel Başkanı seçerek borçlarını öderler. Parti içinde buna “vefa” derler, teşkilatlanma derler.
İlk seçimde milletvekili veya belediye başkanı olacak zat-ı muhteremler, kendi ilindeki seçmene karşı vekalet görevini hiç iplemez. Sen seçtim zannedersin ama aslında kullanmak için onlar seni seçmiştir.
Hazır seçim vaatleri dönemine geldiğimize göre partilerin, Siyasi Partiler Kanunu hakkında neler düşündüğünü merak ediyorum. Özellikle demokrasi tarafında olanlardan…

Aynı Gün İki Seçim Konusu Anlaşılmamış

Bütün adayların 100.000 imza toplaması gerektiğini düşünen mi ararsın, oy pusulalarının şimdiden basıldığını düşünen mi…
CB seçimi ikinci tura kaldığında ikinci turda milletvekilliği için yeniden oy kullanacağını zanneden mi ararsın, %50 + 1’i bulan partinin meclisin de yarısından fazlasını otomatik olarak kazanmış olacağına inanan mı…
Her gün birilerine seçimde iki farklı pusula olacağını ve iki farklı karar verileceğini anlatmaya çalışıyorum. Üniversite mezunu arkadaşlarımın dahi yeni sistemi tam olarak anlamadıklarına şahit olmak gerçekten ilginç bir durum.
Karasızların oranı herkesin dikkatini çekiyor ama şu an için bilgisizlerin oranı daha önemli sanki! 


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI