20 Ağustos 2018

Serdar ÇAKAN8 Şubat 2018 , Perşembe

Serdar ÇAKAN

CHP Kongresini Kim Kazandı?

Sayın İnce kazanmadı. Sayın Kılıçdaroğlu kazandı mı?
Ulusal medyada kongreden önceki günlerde: “Ah bir sürpriz olsa” şeklinde temkinli temenniler vardı. Kongrenin hemen ardından gelen ilk günlerde: “Bu ne ya!” havası hakimdi. Üzerinden birkaç gün geçtikten sonra: “Kerhen desteklemek lazım, ne yani AKP’mi kazansın” noktasına gelindi.
Sayın Kılıçdaroğlu, “üç – beş gün kızarlar ama mecbur tıpış tıpış yine gelirler” şeklinde düşünmüş müdür bilemiyorum ancak aday olurken sonucu da sonrasını da az çok tahmin ediyordur.
Bu sonucun CHP için ne getirip ne götüreceğini zaman gösterecektir. Fakat yine de yazmadan geçemeyeceğim: Sokaktaki insanları dinlediğimde mevcut sonucun kimin için İYİ olacağını anlamak çok da zor olmamaktadır.
Muhtemelen mart ayında MHP kongresi yapılacak.
Değişiklik bekleniyor mu? Hayır! Değişiklik isteniyor mu? Sıkıyorsa istensin! İsteyen kendini kapının önünde bulacaktır. “Parti değerlerine aykırı davranmak” falan… MHP Kongresi sonucunun da kim için İYİ olacağını artık o zaman konuşuruz.
Peki neden böyle oluyor? SİVİL inisiyatif olarak kabul edilen siyasi parti organizasyonları neden kısmen OTORİTER veya kısmen OLİGARŞİK yapıdan kurtulamıyor?
***
Türk çocuklarının, eğitim sistemi içindeki temel problemidir.
Aslında ilk yaşlar itibariyle evde başlar. Anne – babaya kendini ispat etme gayreti ile kendilerince doğru olanı yapma arasındaki çelişkiyle ortaya çıkar.
Rezil olma korkusu!
Aileler, kendi çocukları için vasatın (ortanın) üstünü hedefler, grubun içinde kalmayı salık verir, komşu ve akraba çocukları ile kıyaslar ve daha bebeklikten itibaren aşırılıkları ve farklılıkları törpüler.
Sokaktaki durum da evdeki gibidir: Diğer çocuklar ile iletişimin kurulması, ilk mahalle baskılarını da başlatmış olur. Hal böyle olunca, çocuklar farklı, yeni denemelerin zorluğuna karşı koymaktan vazgeçerler, ailenin ve arkadaş çevresinin standardına kendilerini teslim ederler.
Deneyenler ise, ilk denemelerdeki olağan başarısızlıkları karşısında “rezil olma” duygusu ile tanışırlar. Yapabilmek için 10 deneme gerekliyse, fazla değil, 2. rezil olma vakası sonrası toplumun normaline geri dönerler.
***
Muhalefetin durumu belli: Birinin puanı 15, diğerinin 25! Gereken 50 + 1. Eeee, sonra?
İktidar olma şansları zaten yoktu. Şimdi, yeni sistemde hiç yok! Ama statükoyu korumak için her türlü çabayı göstermekten çekinmiyorlar.
Parti içinde hem partinin hem ülkenin kaderini değiştirmek isteyenler var ama onlara da okul yaşındaki çocukların, daha çalışkan veya daha kabiliyetli arkadaşlarına yaptıklarını yapıyorlar. 

TAZİYE:
Dün yazıyı hazırladığım sıralarda Ayşe (Acartürk Gezer) ablamızın vefat haberini öğrendim. Çok üzgünüm. Kendisine Allah (cc)’tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı diliyorum. Mekânı cennet olsun inşallah!


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI