20 Ağustos 2018

Cihan ERSÖZ12 Şubat 2018 , Pazartesi

Cihan ERSÖZ

CHP ve yaklaşan yerel seçimler

CHP, parti içi iktidar yarışmasının ötesinde topluma pek de mesaj vermeyen kurultayını tamamladı. Şimdi gündem 2019’da yapılacak olan yerel seçimler…
   Karasu’daki durumu CHP açısından değerlendirelim…
   Sakarya’da 2014 yerel seçimleri bir önceki gibi CHP adına tam anlamıyla bir hüsran belgesidir. Oy oranlarına bakıldığında AKP ile tartışmasız bir ‘açık ara’ durumu var.
   Oy dağılımına bakıyoruz; 2014’te Ak Parti, ikinci sıradaki MHP’ye iki kat, üçüncü sıradaki CHP’yi altı katı aşan bir fark atmış. (AKP: 19.641, MHP: 9.993, CHP: 3.011)
   Ak Parti’yi kesin favori kılan neden, mahalleye dönüştürülen köylerin de ilçe belediye başkanlığı için oy kullanması…  Merkez mahalleleri dışındaki seçmenler hizmeti belediye eliyle değil iktidar gücüyle alacağına inanıp oyunu Ak Parti’ye boca ediyor!
   Dolayısıyla büyükşehir sonrası iktidar partisi adaylarını alternatifsiz kılıyor!
   Karasu’da 2009 yerel seçimleri bir örnektir. 1999’dan itibaren iki dönem belediyeyi elinde tutan Refah ve devamı Ak Parti, Mart 2009’da 5.518 oy alabildi ve 7.061 oy alan MHP’ye karşı kaybetti.
   Bu hatırlatmalardan sonra CHP 2019 seçimlerinde ne yapabilir sorusuna gelelim.
   Son iki yerel seçimde 3 bin civarında oy alabilen CHP, 7 Haziran genel seçiminde oyunu 7 bine yükseltti. CHP ilçe yöneticileri oylarının belediye başkanlığı seçimlerinde neden yarı yarıya düştüğünü araştırdılar mı acaba?
   Yerel seçimlerde adayın kimliğinin yanı sıra Karasu gibi Doğu Karadeniz’den yoğun göç almış bir ilçede milliyetçilik, seçim kazanmada öne çıkan bir faktör. İlçede belediye başkanlığı 1960’tan beri Trabzon (ağırlıklı) ve Rize kökenliler arasında tahterevalli oyununa dönmüş durumda.  Kimileri kabul etmese de gerçek bu!..
   Dedesinin babası Trabzon veya Rize’den gelen birine ‘nerelisin’ diye sorun, ‘Karasuluyum’ demeyi zül sayıyor! Bu anlayıştan sandıkların etkilenmemesi mümkün değil.
   CHP aday belirleme sürecinde sürekli hata yapıyor. Adaylığı düşünenler, açıklamak için seçimlerin iyice yaklaşmasını bekliyor. ‘Erken adaylık deklaresi yıpranmaya neden olabilir’  diye kendini gösteren bir çekingenlik söz konusu.
   Diğer partilerin adayları mahalle mahalle gezerek seçim çalışmaları yaparken CHP parti içinde aday kim olsun tartışmaları ile zaman öldürüyor.
   Parti geçmiş yılların acı deneylerinden ders çıkarır ve seçimlere bir yıl kalmışken yeni bir yol haritası belirler mi?
   Japon kökenli Ünlü girişimci ve motivasyon konuşmacısı ABD’li Robert Kiyosaki şöyle diyor: “Gerçek hayatta, en akıllı insanlar hata yapanlar ve hatalarından öğrenenlerdir.” 
   Kiyosaki’ye göre, yıllardır hata üstüne hata tazeleyen Karasu CHP Teşkilatı, hatadan öğrenmeye hazır demektir.
   Yoksa değil midir?
   Her partide iç çekişme vardır ve olağandır. Ancak CHP kadar bunu kan davasına çevireni bulamazsınız.  
   Örneğin Karasu’da parti yönetimi, partililere duyuru amaçlı oluşturduğu mesaj sisteminden bir eski ilçe başkanını çıkarmış. Üstelik bu kişi başkan olduğu dönemde partiye bina satın alınmasında birinci derecede emeği olan biriyse orada durup düşünmek gerekir.
   Kurultay tamamlandı ama hesaplaşması bitmedi. CHP Karasu Teşkilatı da maşallah bu didişmenin ön saflarında!
   Kulağa küpe: Parti içi barış yoksa başarı bekleme!

 


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI