23 Ekim 2018

Av. Zeynep SOYDAN ÜNLÜ29 Kasım 2017 , Çarşamba

Av. Zeynep SOYDAN ÜNLÜ

ÇİM

Maalesef başlığım yeşil çimenleri kast etmiyor. Daha kötüsü en kötüsünü yaşayan çocukların yeşil değil siyah anılarını kayda almak için kurulmuş merkezler bunlar. Türkiye genelinde vardı. Sakarya’da da açıldı.
Sakarya barosu tarafından Çocuk İzlem Merkezleri üzerine bir eğitim gerçekleştirildi. Genel olarak Sakarya’da yeni faaliyete geçen Çocuk İzlem Merkezinin kullanılmasının aktifleşmesi, bu süreçte görev alacak kişilerin çocuklara davranışlarının nasıl olması gerektiği, Sakarya  Çocuk İzlem Merkezinin fiziki şartları vs. ana gündemdi. Ama içerik sarsıcı. Kocaeli ÇİM’de görevli psikolog Ayşegül Sarıcan bize bazı veriler paylaştı. Çocukların maruz kaldıkları tacizler üzerine.
Deniyor ki çocuklara cinsel tacizde bulunanlar çoğunlukla yabancılar değil. Çünkü çocuklar genellikle yabancılara karşı kendilerini koruyorlar. Onlara güvenmiyorlar, sokulmuyorlar; ama akrabalar, aile üyeleri, çocuğun güvenini kazanmış kişiler için durum aynı değil. Çocuk onlardan bir tehlike beklemiyor güveniyor ve bu yüzden de çoğu zaman yapılan davranışları kötü olarak anlamlandıramıyor.
İfadeleri üzülerek dinledim. Bu durum acaba ülkemizde eskiden de mevcut muydu ya da artık  toplumsal yozlaşma mı had safhada merak ediyorum.
Bence bu konuda ana-babaya, çocuğa bakanlara, öğretmenlere çok büyük bir görev düşüyor. Çocuğun anlattıklarına inanmamazlık yapmayınız, çocuğunuzu güzelce gözlemleyiniz, davranışlarındaki değişikliklere önem veriniz.
Çocuğunuz genel olarak yabancılara karşı mesafeli duruyorsa onu zorlamayınız. Bedenine dokunulmasını istemeyen bir çocuğu zorla öperek sevmeye çalışmayınız. Çocuk gelişimi çok önemli bir mevzu çünkü gelecekteki sağlıklı psikolojide bir insanın temelleri küçükken atılıyor.
ÇİM’lerde cinsel tacize uğramış çocukların ifadeleri alınmaya çalışılıyor. Maksat çocuk,mahkeme görmesin,polis görmesin, savcı görmesin, bu büyük büyük insanların dünyasından korkmasın. Travma üstüne travma olmasın.
Ama genel eğilim çocuk büyükse, konuşuyorsa, zihinsel bir engeli yoksa ifadeyi karakolda alabiliriz yönünde. Biz bunun çok da makul olduğunu düşünmüyoruz. Çocuk konuşsa da konuşmasa da ifadelerin ÇİM’de alınması önemli bir husus. Bu konuda kolluk kuvvetlerimize, hakim ve savcılarımıza da büyük iş düşüyor. Çocuklar geleceğimizdir, suça eğilimli olsun olmasın, hangi dili konuşursa konuşsun fark etmez,denizyıldızı hikayesindeki gibi belki hepsini kurtaramayız ama birini bile kurtarsak onun için çok şey değişir.


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI