19 Haziran 2019

Reha AYDIN9 Ekim 2018 , Salı

Reha AYDIN

Çimento Fabrikası

Çimento, bizim gibi inşaat sektörüyle büyüyen ekonomiler için çok önemli.
Sektör, Avrupanın en büyüğü, dünyanında beşincisi. Avrupa’nın tümünmde üretilen çimentonun neredeyse yarısına yakın miktarda Türkiye’de üretiliyor.
Sektör Avrupa’nın en büyüğü olmasına rağman ihracat %10 cıvarında. ABD ve savaşın devam ettiği Suriye en çok ihracat yaptığımı ülkeler.
Üç grup (Sabancı, Oyak ve Limak) sektörü yarısını kontrol ediyor.
Üretilen çimentonunda yaklaşık dörtte biri Marmara Bölgesinde tüketiliyor. Üretimde enerji ve ulaşım önemli maliyet kalemlerini oluşturuyor.
O nedenle de çimento fabrikası belli aralıklarla şehir gündemine geliyor. Gelmeye de devam edecek görünüyor.
Önce şehrin hemen kuzeyin de yer alan İkizce bölgesi gündeme gelmişti.
O dönemde bu işin öncülüğünü, kamuoyunun yakından tanıdığı Hakan Şükür ve Bülent Uygun yapıyordu. Onlarla birlikte yerel bir müteahhit vardı. İlgili işletmenin hisselerinin büyük bir holdinge devredildiği ve Sakarya eski milletvekillerinden birinin de bu holdingin avukatı olduğu bilgisi ortaya çıkmıştı. Bu konu ile ilgili olarak, bu konuda başından beri mücadele veren ve aynı zamanda yayın yönetmenimiz Sezai Matur’un 13 Kasım 2015 tarihli “Çimento Fabrikasını Kim Kuruyor” başlıklı yazısını okuyabilirsiniz.
Bir ara Geyve’nin Doğancıl bölgesi gündeme geldi. Hatta yerel gazeteler “Geyve’ye Çimento Belası” diye manşet atmışlardı.
Daha sonrada Karasu’nun Darıçayırı beldesi gündeme geldi.
Çimento fabrikasını kurmak isteyen Nuryol Firmasının, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndaki İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu Toplantısı nedeniyle yeniden şehrin gündeminde.
Şehrin siyasi parti farkı gözetmeksizin tüm milletvekilleri karşı çıkıyor. Ak Parti’de Başkan Yardımcılığı görevini yürüten siyasi olarak etkili olan Ali İhsan Yavuz’da karşı olduğunu açıkladı.
Şehirdeki tüm yerel medya ve sivil toplum kuruluşları da karşı çıkıyor. Bölge halkıda karşı çıkıyor.
Bu kadar karşı çıkmalara rağmen bırakın kurulmasını bırakın gündeme dahil gelememesi lazım. Ama belli aralıklarle gelebiliyor.
Neden?
Bu sorunun cevabını, Cumhurbaşkanlığı sisteminin ilk ekonomi bakanlığı için de adı geçen, dünyanın en iyi ve saygın ekonomistleri arasında gösterilen Daron Acemoğlu’nun, “Ulusların Düşüşü” kitabında bulabilirsiniz. Köleliğin gelişimini anlattığı bölümde, batılılar kadar yerel güç merkezlerinin de bu günaha ortak olduklarını anlatır.
Kitap, dünyadaki güçün, zenginliğin ve yoksulluğun kaynaklarını açıklar, bu konulara ilginiz varsa okumanızı tavsiye ederim.
Aslında konu birazda doğaya bakış açınız ile ilgili.
Doğa; ya bize yarınlarımızdan emanet, ya da atalarımızdan miras!
Miras çarçur edilir, emanet ise göz gibi korunur.
Sizce Sakarya’nın bu güzelim doğasına olan bakış açımız hangisi?


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

GAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI