20 Ağustos 2018

Şerif SARI7 Mart 2018 , Çarşamba

Şerif SARI

Çok mu geç kalıyoruz!.


Sakarya Barosunun düzenlediği, hafta sonu yeni camiden başlayan bir yürüyüş vardı.
Günler önce sosyal medya üzerinden bir tanıdığım beni bu yürüyüşe davet etmişti.
Yürüyüşün gayesi aslında insanın kanını donduruyordu. O nedenle katılıp katılmamak konusunda kararsızlık yaşadım. 
Evet, tahmin ettiğiniz gibi çocuk taciz, istismar ve tecavüz dahi çocuğa karşı işlenen affedilmeyecek suçlara karşı yapılan farkındalık yaratma yürüyüşüydü.
Yürüyüş süresince insanım diyebilen ve gerekleriyle yaşayan kişilerinin duymak istemeyeceği verileriler ilgili anonslar duyduk.
Maalesef Sakarya taciz, tecavüz vakalarında yapılan araştırma ve istatistiklere göre ülke sıralamasının 11 basamağında göründüğü kayıt altına alınmış. Kadına uygulanan şiddet istatistikleri bu ili daha da yukarı taşmakta.
Çocuk istismarıyla mücadele ve Çocuk Haklarını Koruma Derneğinin araştırmalarına göre, Ülke olarak çocuk istismarında dünya sıralamasının ilk 3’de yer almışız bile. Bize ne oldu demeyeceğim, olan ortada.
Ama şu soruyu sormadan edemeyeceğim.. Biz neyi muhafaza ediyoruz?Hiç birine hayat vermeyi düşünürmüsünüz!.

Evet, başlık tehlikeli bir başlık. 
Birine hayat vermek.
Çok iddialı ve aynı zamanda sorunlu bir ifade.
Bu ifadeler “Kızılay’ın” Atatürk Sulvarında kan alma aracında “İlik nakli ya da Kök Hücre Donör’ü” olabilmek için gerekli işlemleri yaparken aklıma geldi.
Maalesef insanlar tedavi edilebilir hastalıklar nedeniyle bu dünyadan göçüyorlar. Bu durumdan sağlıklı herkes sorumlu!.
Halka gerektiği gibi, donör bağışçısı olmanın hiçbir yan etkisi olmadığını iletişim araçlarıyla anlatamayan, sağlık sistemimizin planlayıcıları en başta sorumlu.
Sağlıklıysan en yakın Kızılay merkezine ya da Kızılay mobil kan alma araçlarına giderek donör olabilir, bir hayat kurtarmak için o büyük adımı atabilirsiniz. 
Bir can’a, lösemi hastası bir kişiye, bir insana hayat vermek için daha fazla geç kalmamak elinizde.   Tabi düşünürseniz! ..
 
                                               
*    *   *

Sigara ikram edilecek bir ürün değildir!.

Pazar günü yeni Atatürk stadyumunda ilk kez bir Sakaryaspor maçını izleme olanağı buldum. Hava yağışlı olmasına rağmen stadyumun atmosferi ve seyircinin heyecanı bana farklı bir gün yaşattı.
Üstüne üstlük, Sakaryaspor rakibine karşı galip gelmesi ayrıca mutluk verdi.
Ancak ben bambaşka bir konudan sizlere bahsetmek istiyorum.
Bizim toplumumuzda adettendir.
Bir şey içerken ya da tüketirken yanında, birlikte olduğun, daha önce hiç tanışmadığın bir kişi olsa da, içtiğin ve tükettiğin neyse ondan ikram ederiz.
Maçın heyecanlı bir anında yanımda oturan bir kişi paketini çıkartarak sigara ikram etti.
Tabii hiç düşünmeden teklifini ret ederek “sigara bir yakınına ya da benim gibi yeni tanıştığın herhangi birine ikram edilecek bir şey değildir, lütfen bunu bir daha yapmayın” dedim.
Evet, toplum olarak birbirimize bir şeyler ikram etmekte yarışıyoruz.
Ancak ne ikram ettiğimiz konusunda pek seçici davranamıyoruz.
Sigara ikram edilecek bir ürün değildir.
Sigara toplum içerisinde tüketilecek bir ürün hiç değildir.
Dolayısıyla başta sevdikleriniz, arkadaşlarınız ve yeni tanıştığınız herhangi birine sigara teklif etmemek en doğru olandır. 

 


Bu yazı toplam 1 defa okundu.

Sizden Gelenler

Tarih : 10 Mart 2018 , Cumartesi

c.başkanımızı, milletimizi ve ülkemizi ço seven bi

Sn. C. Başkanımızı çok seviyor ve takdir ediyoruz. Bu nedenle de 16 seneden beri ona rey veriyoruz. Hala alternatif olmadığı için yine de vereceğiz. Ancak, C.Başkanımız çok yoruldu. Kolay değil, 16 sene iç ve dış bir çok zorlukla güreşti.Yorulması normal.Başka biri olsa, belki 8 senede yorulurdu. O, 16 sene dayandı. Ama, çok yorulduğu her hal ve tavrından belli.Artık, aldatıldık, yanıldık, bizimde vebalimiz var demek zorunda kalıyor.En son İslami yorum ve hükümlerle ilgili; 14 Asır önceki hükümlerle bugün hükmedilmez demesi de bunu gösteriyor.Yoksa bu lafı söyleyecek bir yapı da değil. Yüzü de eskidi artık. Artık dinlenmeli, önümüzdeki seçimde kendi değil de, uygun göreceği yorulmamış, yıpranmamış, yüzü eskimemiş bir adayı koymalı.Bunu yaparsa, hem kendine hem de ülkeye büyük iyilik yapar.Onu ve ülkemizi çok ama çok sevdiğimiz için böyle düşünüyoruz. Yazarlar olarak, bunu gündem etmeli, c.başkanımız ve ülkemiz için doğru olanı söylemeliyiz. Onu çok sevdiğimizi tekrar ederek. Hem il başkanı Sakarya da atandı, neyin kongresini yapıyoruz, seçilmiş olanı mı seçeceğiz?

UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI