16 Ekim 2018

Av. Zeynep SOYDAN ÜNLÜ1 Kasım 2017 , Çarşamba

Av. Zeynep SOYDAN ÜNLÜ

Çok yasadışıyım

Bazen çalışma alanımızla ilgili yeni kaynak kitap, güncel bilgi arayışında oluyoruz. Sakarya bizi bu konuda pek de tatmin etmedi. Çoğu kitapçı arz talep meselesine göre test kitabı satıyor. İlkokul çağından başlayarak yapılan testlerden işe kabul edilmek için yapılan testlere kadar… Çocukluktan ileri gençliğe kadar sunulan seçenekler arasından hangisi doğru diye aramakla geçiyor ömür. Önümüze seçenek sunulmadığında ne yapacağız bilmiyoruz. Biz önüne illaki birilerinin seçenek sunmasına alıştırılmış bir nesiliz. Dolayısıyla bunun sonucu olarak da her yer test kitabı.
Geçen Kanada’da yaşayan bir arkadaşın internet üzerindeki paylaşımını gördüm. Kütüphaneler düzenli olarak ellerindeki kitapları dışarı bırakıyorlar isteyen de ilgi alanına göre alıyormuş. Bu tür bir kitap bolluğunu Amerika’da yaşayan biri de aktarmıştı. Bizde nerde arkadaş. Bizde okumak para etmez olmuş.
Şimdi kendi anımı aktarayım komik mi acı mı siz karar verin.  Ankara’daki öğrencilik yıllarım kütüphanelerde geçti. Mütemadiyen Üniversitenin kütüphanesi buluşma noktamızdı. Ayrıca Türk Dil Kurumu Kütüphanesi, Milli Kütüphane, semt kütüphaneleri de bizim meskenlerimizdi. Ankara bu açıdan çok şanslı bir şehir. Öğrencilere sunulan imkânlar çok güzel.
Bir hafta sonu yine çalışmam gerek. Arkadaşlar da kütüphanede. Ben de gideceğim ama kütüphane giriş kartımın süresi dolmuş. Ne yapsak, ne yapsak… Bir arkadaş ben bugün gitmiyorum, benimkiyle girebilirsen gir, dedi. Tamam, dedim. Gittim, girişte uzun kuyruklar var. Yani 80- 100 kişilik kuyruk. Kimliğini okutuyorsun, resmin çıkıyor, görevli içeri alıyor. Sıra bana geldi. Çok gergin anlar. Ne yapıyorum kütüphaneye ders çalışmaya girmeye çalışıyorum. Ne entrika ne entrika. Kartımı okuttum, resim çıktı ama görevli de dikkat etmedi herhalde, ben girdim. Ay nasıl sevinç, ne heyecan. Ne temiz çocuklarmışız biz be.
Gün boyu çalıştım, fotokopiler aldım, notlar çıkardım. Kaynak bol, zihinler pırıl pırıl… Hava kararmış ben de kütüphaneden çıkıp yurduma gideceğim. Gayet rahat ilerledim, kartımı okutup hızlı hızlı çıktım. Ki yakalanmayım. 10 adım attım atmadım, arkada bir kargaşa oldu. Hanımefendi, arkadaşım, bakar mısın? Beni arıyorlarmış. Görevli adam beni buldu. Kimliğinizi görebilir miyim falan. Tabi kütüphanenin giriş çıkışı da kalabalık, gözler de benim üzerimde. Sanki Osmanlı arşivini bavullarla kaçırmışım muamelesi.
Dedim kimliğimin süresi bitmiş, bu arkadaşın, hafta sonu işlem yapmıyorsunuz, mecbur girdim. Tamam dedi, kimlik ben de kalsın, arkadaşınız gelip alır. Olan kızın kimliğine oldu. Yurda geldim ne heyecan, anlatıyorum, kütüphaneye gittim de kimliği kaptırdım vs. vs. hayatımızdaki aksiyon böyleydi anlayacağınız. Hakikaten pırıl pırıl gençlerdik biz.
Bu pırıllara kitap sağlayın ey kütüphaneciler. Kaynaklarınızı öğrenmek, didinmek isteyen genç yaşlı herkese açın. Ki benim gibi yasadışı olmasınlar.


Bu yazı toplam 1 defa okundu.

Sizden Gelenler

Tarih : 6 Kasım 2017 , Pazartesi

kadri birlent karaçaylı

Uzun çarşı onarımı için, malzeme deposu olarak Ağa cami ve Orhan cami meydanı kullanılmış.Aylardır her iki cami avlusu işgal altında. Ağa camiinde cami duvarlarına kadar dayanmış, cami her taraftan malzeme ile örtülmüş, işgal yanında, her iki cami çevresi kirletilmiş, moloz yığınına dönüştürülmüştür.Oysa, mevzuatta, müteahhidin şehir dışında deposu olur ve ihtiyaç oldukça oradan, doğrudan inşaata nakliye yapılır, şehir içinde, cami önleri, meydanlar, cadde ya da sokaklar , yani umuma ait kamu alanları işgal edilmez.Nasıl bir belediyecilik ise iki seneden beri her iki cami önü işgal edilmiş, görüntü ve çevre kirliliği oluşturulmuş ve halkın ortak yürüyüş alanları işgal edilmiştir.Sakarya belediyemizin kulakları çınlasın!

UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI